Rakastan lastani Siniä. Hän täyttää 31v. 9.4. Loukkaannuin hänen sanoistaan, kun kyselin, mitä hän haluaisi häälahjakseen. Laitoin viestin, että en tule pilaamaan hänen häitään, koska hänellä on niin huono käsitys äidistään. Hän vastasi, että olen narsistinen paska ja hääkutsua ei tule. Eikä tullut. Tunnen itseni tosi häväistyksi varsinkin, kun sisareni perheineen oli häissä. Olen eronnut Sinin ja 4:n nuoremman isästä toistakymmentä vuotta sitten ja toisessa avioliitossa. Ikävä vanhinta tytärtäni ja lapsenlastani kohtaan on jotain sellaista, josta en tunne selviäväni. Hirveää, että niin rakastamani lapsi, jonka parasta olen aina toivonut ja , jonka tulevaisuuden vuoksi olen luopunut omista opiskeluistani, että olisi varaa maksaa Kallion ilmaisutaidon lukio ja asuminen pääkaupunkiseudulla, pilkkaa minua siitäkin, etten valmistunut erikoissairaanhoitajaksi, vaan lopetin opiskelun. Mutta kaikesta huolimatta rakastan esikoistani, Siniä. On kauhea ikävä.
ikävä Siniä ja Innaa
Hylätty,hyljeksitty
4241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi kuinka ikävä tilanne... Hyvä keino olisi kirjoittaa kirje tyttärellesi ja kertoa tällä tavoin tunteistasi suoraan ja rauhanomaisesti hänelle. Saisit tällä tavalla sanottua sanottavasi ilman riitoja tms.
Toivottavasti välinne korjaantuvat!
Inna on lapsenlapseni, Sinin tytär, 3v. Viimeksi näin, kun Inna täytti 1v. Jos olisin joskus Sinin lapsuudessa häntä kritisoinut, ymmärtäisin. Ainoa asia, jonka otin esille, oli hänen vastahakoisuutensa osallistua kotitöihin. "Kun kerran olet lapsia tehnyt, velvollisuutesi on heistä huolehtia. Lapsilla ei ole velvollisuuksia, vaan ainoastaan oikeuksia.",oli hänen kommenttinsa. Olisittepa nähneet hänen huoneensa, jonka lattia oli valehtelematta ainakin 25cm:n törkykasan täyttämä, kun hän 15v. lähti Helsinkiin lukioon. Siivotessani löysin myös raskaustestin tuloksineen. En ikinä saanut otettua asiaa puheeksi, mutta tyttären täti ilmoitti kerran, että Sini on pahan virtsatietulehduksen takia sairaalassa. Lapsuusvuosina hänellä ei ollut ikinä virtsatietulehdusta. En pysty enää kirjoittamaan hänelle. En voi muuta kuin ihmetellä, miten hänestä on tullut sellainen, kuin hän on. Olen huolissani. Kaksi viikkoa häidensä jälkeen hän sanoi sisarelleen, että kun hän joskus eroaa, hän valitsee rikkaamman miehen. Ville parka.
Annan kommenttini:
no, sinä siis ensin kirjoitit hänelle viestin, jossa kieltäydyit tulemasta oman lapsesi häihin koska suutuit siitä kuvasta jonka olet itse antanut itsestäsi hänelle. Miltäköhän lapsestasi tuntui saada omalta äidiltään tuollainen viesti? Pysähdyppä tähän. Ja mieti. Oma äiti sanoo että ei aio tulla häihin, syynä itsesääli. Siltä se minusta kuulostaa, vaikken tunne teitä kumpaakaan. Jos äiti ei tule lapsensa häihin, syynä kyllä pitää olla joku todellinen iso syy, eikä mikään "säälikää minua" tai riita. Mitä halusit saada vastauksena tuohon viestiisi? Kenties kuulla jonkunlaista voi voi, sinähän olet ihana ihminen-kommentteja. Et voi odottaa lapseltasi mitään. Et henkistä tukea, et sympatiaa, et sääliä. Saat ne kaikki muista ihmissuhteistasi, omilta vanhemmiltasi, ystäviltä, sisaruksilta, mieheltä, terapeutilta, mutta ET lapseltasi. JOKU syy siihen on että lapsellasi on huono kuva sinusta, sen sijaan että olisit alkanut selvittämään MISTÄ se on tullut, suutuitkin hänen suutumuksestaan.
Samoin, lapsesi on oikeassa että hänellä ei ole velvollisuuksia, jos se siihen menee. Ilmeisesti teillä on tullut riitaa liiasta vaatimuksista. Toki jotain voi vaatia jo 15 vuotiaalta, mutta jos sitä ei saa, niin silloin on äidin otettava vastuu.
Myös tuo ville-parka kommentti kertoo että välität enemmän muista kun lapsestasi. Mene hänen luokseen, ja puhukaa kaikki halki, jos hän huutaa ja syyttää sinua, ota se vastaan ja pyydä anteeksi. Lupaa muuttua. Voi ollla että olet tehnyt jotain mitä hän ei hyväksy.
Pirjon, joka täyttää 57 vuotta 24.12., ja joka on käynyt koulunsa Puumalassa, kirjoittamien viestien sisältö ei ole totta. Valheiden tarkoituksena on vahingoittaa, mustamaalata sekä kostaa se, ettei hänen lapsensa halua enää pitää yhteyttä Pirjon pitkään jatkuneen, muita satuttavan käytöksen johdosta. Jari-parka.