onko teille käynyt niin, jotta ns. työhaastattelu olisi ollut pelkkä huijausta. kävin tuossa taannoin haastattelussa, johon työkkäristä minua oli suositeltu. jälkeenpäin minulle tuli sellainen olo, että koko haastattelu oli järjestetty vain muodon vuoksi. olisin kovasti halunnut kyseisen paikan, ja lupasivat ilmoittaa tiettynä päivänä tuloksesta, mutta mitään ei ole kuulunut. harmittaa todella paljon.
työhaastattelu huijausta?
TyönSaantiHankalaa
111423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eihän se välttämättä ole mitään "huijausta".
Ehkäpä he vain katsoivat, että sinä et ole heidän hakemansa henkilö.
Joillakin firmoilla on vielä paha tapa jättää ilmoittamatta, jos työpaikkaa et saa. Tai ilmoittavat viikkojen päästä.
No katos tätä:
http://aijaa.com/v.php?i=004287755808.jpg
Juu ei ole tarkoitus ikuiseksi tuota kuvantynkää tehdä, jokainen katselukertahan nostaa ikää 3 kk:lla.
Mutta tämä nyt on kuntarekryä käyttävän yhden kuntatyönantajan menettelytavan todiste. Eli sinne on laitettu työpaikkailmoitus, on annettu puhelinnumero johon soittaa tai sitten on sanottu, että laittakaa hakemus tämän kuntarekryn lomaketta käyttämällä.
No, tässä kuvassa on pääasiassa määräaikaisista paikoista kyse. Ja kysynpä nyt vain, että uskotko että niitä määäaikaisiin paikkoihin, joiden hakuaika on helmikuun alussa esim. loppunut, yhä edelleen käsitellään hakemuksia?
Joo, tuo yksi, johon on laitettu että valintapäätös tehty, no, se oli vakipaikka, ja tuli jopa sähköpostiin ilmoitus täytöstä. No, muista sen verran että yhdestä tuli sitten kirjeellä valintapäätös kotiin, mutta ei ole sitäkään tästä listasta loppuun käsitellyksi kuitattu!
Että tällaista. ja sitten kun nämä työnantajat hakevat sellaista järjestelmällistä, huolellista ja organisointikykyistä ja ties mitä. No, toivomus olisi, että toimisivat sitten itse esimerkkinä.
Juu, kaikki nämä hakemukset ovat samalle työnantajalle menneet, eri osastoille tosin.
Mielenkiintoista nähdä, missä vaiheessa ne tippuvat tuolta minun omista tiedoistani pois.
Enkä koe mitenkään omaa oksaani tässä sahaavani, kun kirjoittelen ja "haukun" tämän laitoksen. En toki, eihän minulla siellä mitään oksaa ole, eikä tule koskaan olemaankaan. Puhelinsoittoja jos ovat pistäneet hakemusteni vuoksi tulemaan, niin niissäkin on sitten oltu ylimielisiä, asennoiduttu ihan kunnon byrokraatin tyyliin eli esiinnytty niin kuin kymmenen astetta korkeammalta portaalta tölväilyjä päästellen. Se on myös erikoista, että kun näihin hakemuksiin on liitetty jonkinmoinen cv, josta siis näkyy tehtävät, joita olen aikaisemmin hoitanut, ja senkin perusteella voisi sitten päätellä sitä sun tätä, niin siltikin tullaan esittämään että "osaatko sinä näitä meidän atk-systeemeitä käyttää?" "Ja tässä on nyt tyyppejä jo ollut, joilla on näistä meidän ohjelmista kokemusta ja muutenkin enemmän kokemusta" - no, saanen kysyä, että mitä tarvetta on sitten soitella enää tännepäin - ihan vaan esittääkö pitää, että on sitä ja tätä ja tota, mutta sinä se et todennäköisesti ole mitään etkä osaa mitään. Ja vielä sekin asia tulee itsellä mieleen, että ei kai niistä heidän ohjelmiaan hallitsevista kukaan ole niitä ihan itsestään hallitsemaan oppinut, että kai on heidänkin pitänyt opetalla.
Summa summarum: Todennäköisesti tuollaisen asenteen omaavan esimiehen kanssa ei tule mistään mitään, ja pitäköön ne osaajansa. Ylimielistä porukkaa. Joskus joku sanoi, että työhaastattelukin on jonkin sortin neuvottelutilanne, mutta eräillä kunnilla se ei sitä ainakaan ole - se on sitä että kunnan edustaja hallintoalamaisiaan pompottaa.
Niin, asenteista: Työnantajallehan se on yksi ja sama mitä työnhakija hänestä ajattelee, se on vain ne johtopäätökset, joita työnantajan edustaja tekee, joilla on merkitystä.Yksi ja sama mitä johtopäätöksiä työnhakija tekee!
"Minkäs johtopäätöksen tuosta vuodatuksesta voi tehdä" - itsepintaisesti, vaikka häviänkin, sanon, että no, jopas on kumma kun se on vain se esinainen siellä kun tekee johtopäätöksiä, kyllähän sitä voin tässä itsekin tehdä johtopäätöksiä.
Mutta joo - kyllä se joskus kostautuu noille työnantajillekin!
Johan tuosta paikasta kertoo sekin jotain, että siellä heidän oma rekrynsä (siis heillä on oma rekry - joka ei siis ainakaan tee sellaista, kuin useimmissa muissa paikoissa on, että kun laittaa avoimen hakemuksen, niin jos jotain on, niin otetaan yhteyttä, näin on muualla töitä saatu, vaan tämä laitos pistää jokaisen osaston ilmoittelemaan samoista töistä ja sitä rataa) saattaa juoksuttaa ihmisen matkojen takaa vain pelkkiä todistuksia näyttämään tämä kun oli heidän rekrynsä oman lomakkeen täyttänyt. No, olisivat pyytäneet laittamaan vaikka postitse kopiot todistuksista, kun ei koko käynnin pituuskaan ollut kuin muutama minuutti.
Joo. Onko mulla asennevamma? Ehkä aiheesta olen mitä mieltä olen, vaikken ihan vammana pitäisikään...
Monet eivät edes ilmoittele mitään. Hyvä jos joskus hylätessään saa vastauksen "ei kiitos tällä kertaa".
MUTTA... parille kaverilleni on kyllä käynyt näin että ovat käyneet ns. valehaastattelussa. Varmasta lähteestä heille myöhemmin selvinnyt että työntekijää haettiin vain näön vuoksi :(
Että tällästä shaibaa sitä on liikentees valitettavasti.
Miten voi joku käyttäytyä niin törkeästi että pyytää haastatteluun ihmisen, joka saattaa tulla haastatteluun pitkänkin matkan takaa ja muutenkin jännittää varmaan vähän tilannetta ja yrittää esiintyä edukseen, mutta mitään työpaikkaa ei sitten edes ole olemassa.
Minusta tuollaisesta pitäisi jo ottaa yhteyttä ainakin kuluttajansuojaan tai johonkin viranomaistahoon. Vähintäänkin noiden firmojen nimet pitäisi pistää tälle palstalle, ettei kukaan niihin jatkossa hae töihin.
Itseltäni haastattelussa kysyttyä: Missä haluaisit olla maailman paras
Onko sinulla jotain kysyttävää meidän yrityksestämme? (antoi ymmästää että yksi kysymys)
Ekaan vastasin etten missään, koska silloin en olisi esim tässä nyt.
Tokaan teki mieli sanoa että kun en tunne talon tapoja vielä, ei kysymyksiäkään ole kuin kolmisenkymmentä tässä vaiheessa, mutta päätin kysyä kuitenkin etenemismahdollisuuksista...
Välitysfirmojen "työpaikkahaastattelut" ovat monesti näitä oikeasti olemattomia työpaikkoja. tarkoituksena on vain saada kuvaus työnhakijasta jota he joskus tulevaisuudessa voivat tarjota jollekkin työnantajalle. Erikseen kokonaan ovat rekryhaastattelut, jotka on jo monesti ulkoistettu vuokrafirmoille. Muunmuossa mol fi sivustot ovat vuokraukko/akka firmoille ilmainen paikka saada näkyvyyttä, eikä työvoimatoimistoja kiinnosta se, ettei niitä työpaikkoja olekkaan olemassa.
Aivan totta, kaksi vuotta sitten vein kaikkiin välitysfirmoihin paperini kun valmistuin metallin puolelta, vuoden kuluttua tarjottiin vuokraamosta ensimmäistä duunia, konttien purkamista, eli varastopuolen lemppaushommia, päivän harkinta-ajalla.
Näin just. kartoitetaan vaan tilanne minkälainen työnhakija on kyseessä ja sitten n. vuoden päästä tarjotaan jotain töitä...
On, tottakai. Sen aistii ilmapiiristä ja elekielestä jos ei muusta. Yleisin syy on luultavasti se, että työnantajalla on jo katsottuna joku muu sopivampi hakija, mutta muitakin on pakko haastatella vaadittujen hakuedellytysten täyttyessä, tai siksi että valittavaksi aiottu näyttää paremmalta rinnalla, jos se on tarpeen profiilin nostamiseksi ja uskottavalta vaikuttavan päätöksen aikaansaamiseksi. Se kun voi olla melkoista peliä ainakin valtion viroista kisattaessa, yksityisellä puolella on ehkä vähän suoraviivaisempaa touhua.