Miksi menit naimisiin muslimimiehen kanssa?
Kysymys suomalaisnaisille
Kunhan kyselen
58479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Mieluummin muslimimies kuin kaljamukimies.
Tälläkin palstalla todella iljettäviä rääväsuu-käytöstavattomia vinksahtaneita suomalaismiehiä, kukaan terve nainen ei tuollaisia huoli. Sitäpaitsi uskonnon perusteella ei ainakaan suominainen valitse puolisoa, ne valintakriteerit ovat aivan muut. Rakastuminen ja onko mies kunnollinen, ei esim. viinasieni. Jollaisia ikävä kyllä suomalaismiehissä aivan liikaa.
Näinkö tosiaan?
"Mieluummin muslimimies kuin kaljamukimies"
Eli sun kohdallas nää oli ainoat mahdolliset vaihtoehdot?
No sitten kyllä ymmärrän :(.
Mahdoitko lukea koko tekstin ja ymmärtää lukemasi? Tuskinpa. Jokaisessa kansallisuudessa on erilaisia miehiä eikä jonkun uskonnolla ole merkitystä jos henkilö on kunnollinen jne. Suomessa vaan asia on niin että enemmistö miehistä ovat kaljamukimiehiä kuin myös väkivaltaisia ja huonokäytöksisiä. Kunnollisia varmaan löytyy mutta kenen kohdalle osuvat onkin toinen juttu. Jos ei ole rakastunut mieheen niin ei ole väliä myöskään sillä vaikka suomimies olisi kuinka kunnollinen.
"Tälläkin palstalla todella iljettäviä rääväsuu -käytöstavatomia vinksahaneita suomimiehiä,kukaan terve nainen ei tuollaisia huoli" Montako tälle palsalle kirjoittavaa miestä olet tavannut ,tuskin yhtään.Tuskinpa etälän lomakohteita mitään täydellistä ja fiksua sivistynyttä miestä löytyy ,jos se ei ole viinamies niin sitten joka naisen panija.
Sielläkö sinä käyt kiertopalkinto-ostoksilla? Niin tuskin muunlaista naista saisitkaan törkyturpa.
"Tälläkin palstalla todella iljettäviä rääväsuu-käytöstavattomia vinksahtaneita suomalaismiehiä, kukaan terve nainen ei tuollaisia huoli."
Olivatko sinun vaihtoehtosi edellämainitsemasi ja muslimimies? Vähän ahtaalta vaikuttaa skaala. Luuletko palstahuutelijoiden olevan kovinkin edustava otos suomalaisista miehistä? Ja onhan täällä välillä käynyt eräs "arabijämptikin" sekavine juttuineen. Hänkö sitten on edustava otos arabeista?
Oudoksuttaa tuo rinnastus: suomalaiset kaljamukimiehet / kunnon muslimimiehet. Miksi näin? Eikö suomalaisissa ole kunnollisia, joita verrata kunnollisiin muslimeihin? Eikö muslimeissa ole kunnottomia, joita verrata kunnottomiin suomalaisiin? Voisihan samaa kaavaa käyttää myös naisiin ja saada suomalaiset naiset hyvin epäsuotuisaan valoon. Toki jos verrataan kunnollista ja kunnotonta, niin kunnollinen aina voittaa. Selvästikin sinulla on agenda, ja se on aivan yhtä halveksuttava kuin palstan miespuolisillaKIN räkänokkahuutelijoilla.
"Suomessa vaan asia on niin että enemmistö miehistä ovat kaljamukimiehiä kuin myös väkivaltaisia ja huonokäytöksisiä."
Olet väärässä. Mutta kuten sanot itsekin: "Kunnollisia varmaan löytyy mutta kenen kohdalle osuvat onkin toinen juttu."
Oletko koskaan miettinyt, miksi kohdallesi ei ole sellaisia osunut? Peiliin vilkaisun paikka?
Sano mitä sanot ,mutta kyllä palstan miehet paljon järkevänpää teksiä kirjottelee ,kuin hölynpöly paskaa kirjottavat naiset vihapäissään.
Kuules ei siinä peiliin vilkaisu auta....jos ei ole rakastunut mieheen niin ei auta vaikka kuinka vilkaiseisi. Tiedän kyllä että on naisia jotka ottavat miehen vaikka eivät ole rakastuneita ko. turistimieheen. Kun se mies toimii sellasena ponnahduslautana mm. länteen ja jos sillä sattuu oleen rahaakin. Tuollaisia naisia roudataan mm. kaukaa maailmalta, ovat köyhistä oloista. Sillälailla hupsista!
No voi hellanlettas hahahahaaaa kovalle taisi ottaa täysosuma hahahahahahaaaaa Suomalaismies nyt ei vain kelvannut ja sillä siisti, ällöttävämpää äijää ei maapallolla taida löytyä muualta. Varauksella ettei ole tullut käytyä kaikkialla. Arkielämässä törmää aivan tarpeeksi noihin ja jos täytys uudelleen valita niin taatusti ei suomiäijää. On nääs parempia tarjolla muita. hahahahaaaaa Etkö kestä mielipidettä? hahahahaa
Ei minulla ole sinun mielipiteessäsi mitään kestämistä. Jatka huutelua ja riekkumistasi, kaikin mokomin. Itseäsihän sinä vain sillä häpäiset. Ihmettelen vain, mistä tuo sokeuttava viha kumpuaa. No, huonoista kokemuksista kai.
On helppo havaita, että sinulla hahattaja on paha olla.
Hakkaako muslimimiehesi sinua enemmän kuin mitä lääkäri määrää?
naimisiin muslimimiehen kanssa, vaan ihmisen kanssa jota rakastan. Ainakin meidän suhteessamme uskonto on sivuseikka, eikä se vaikuta päivittäiseen elämäämme millään tavalla.
Eiköhän avioliiton solmimiseen vaikuta ensisijaisesti kuitenkin aivan muut tekijät kuin toisen uskonnollinensuuntaus.
Arvatenkin ap-kysyjä kuitenkin tavoittelee kysymyksellään jotain 'äärimuslimi' tapausta, ja siinä mielessä ihmettelee valintaa. Sopii sitä vieraiden tietysti kummastella, mutta eiköhän silloinkin perimmäinen syy ole rakkaus.
Olen naimisissa muslimimiehen kanssa, mutta en ole koskaan kokenut tarvetta minkäänlaiseen vastakkainasetteluun muslimit-suomalaiset, saati mitään katkeruutta. Onhan oma isänikin ja veljenikin suomalaisia miehiä, ja ihan kunnoillisia sellaisia. Muutenkin sanoisin, että tunnen varmasti enemmän kunnollisia suomalaisia miehiä kuin niitä vähemmän kunnollisia. Sama koskee muslimeita. Ja aivan varmasti molemmista ryhmistä löytyy molempaa sorttia.
Eniten jaksaa ihmetyttää se, että olipa sitten alkuperäinen keskustelunaihe lähes mikä hyvänsä, niin aina päädytään sättimään suomalaisia miehiä tai naisia. Onko itsetuntomme niin heikko, että emme tosiaankaan muuhun kykene?
Ensimmäinen asiallinen kommentti tässä ketjussa.
Hyvä sinä!
Kiitoksesi lämmittää, ja uskon sen olevan aito sekä suoraan sydämestä.
Me olemme olleet naimisissa lähes 10 vee, ja täytyy sanoa, että ainakin itse koen kohdanneeni juuri sen oikean puolikkaan täydentämään itseäni. Yhtä hyvin se olisi voinut olla suomalainen mies, mutta minun kohdallani nyt vaan sattui käymään näin. Mutta missään nimessä ei ollut kummallakaan haku päällä, ja vielä vähemmän oli mielessä ajatus avioitua vieraasta kulttuurista peräisin olevan henkilön kanssa.
Olen kiitollinen miehelleni siitä, että hän jätti oman kotimaansa, perheensä sekä hyvän työpaikkansa ja muutti Suomeen. Meidän kohdalla se ei ollut mitenkään itsestään selvä vaihtoehto, mutta minun työllistymiseni hänen kotimaassaan ei olisi ollut välttämättä kovinkaan helppoa. En tiedä, olisnko itse kyennyt vastaavaan. Käymme tietysti miehen kotimaassa mahdollisimman usein juuri hänen perheensä takia, eikä ole poissuljettua ettemmekö jossain vaiheessa asuisi ainakin osan vuodesta siellä.
Tyhmyyttäni,mutta en mene toista kertaa!!!
Rakkaudesta.
Miksikös muuten sitä naimisiin mennään?
Voi voi.
Vähän näköjään tiedät elämää. Muita syitä:
- pyritään saamaan oleskelulupa
- raha
- jne.
Olen suomalainen mies ja olen naimisissa upean suomalaisen naisen (ekonomi) kanssa.
Se siitä automaatista.
Mitä monikulttuurista siinä teidän suhteessanne on? Etkö osaa lukea palstan aihetta?
Ymmärrän kateutesi. :))
paljastit oman vajaavaisuutesi mainitsemalla vaimosi olevan ekonomi. Eikö vähemmän koulutettu ihminen voi olla upea suomalainen?
herää minullakin kysymys että miksi ihmeessä olet monikulttuuriset suhteet palstalla jos kerta ihan suomalaisen kanssa olet naimisissa??
oletko kenties ajatellut vaihtaa vaimosi vai onko pelko persiin alla, että vaimosi vaihtaa sinut muslimiin vai mistä kiinnostus moku-suhteisiin?
kun palsta tosiaankin tarkoitettu niissä oleville, ei yleiseen maahanmuutto keskusteluun?
ps. en ole missään tapauksessa kateellinen, vaan oikeen onnellinen omassa moku-suhteessani!
"Eikö vähemmän koulutettu ihminen voi olla upea suomalainen?"
Kerrotko, missä sanoin/kirjoitin, ettei voi olla.
Yritä nyt päästä kateudestasi. :))
No onhan toki monta syytä mennä naimisiin. Tiedän montakin suomalaista lunttua jotka myisivät vaikka äitinsä rahasta, mikseikös sitä menisi naimisiinkin.
Minä menin naimisiin rakkaudesta. Muista en tiedä, eikä kyllä suoraan sanoen kiinnosta pätkääkään.
Ja mitä tuohon ekonomivaimoon tulee... Tiedätkö mitä meistä suomalaisista puhutaan ulkomailla? Suomessa pääsee hyvään asemaan pelkällä paperilla, eli koulutuksella. Perään sanottiin, että missään eivät ole nähneet yhtä paljon työhönsä sopimattomia ja epäpäteviä ihmisiä kuin Suomessa. Paperi ei siis tee ihmisestä yksistään vielä yhtään mitään.
Ja joo, olen korkeasti koulutettu, joten ei ole aihetta olla mussukoille kateellinen. Päinvastoin taidat itse olla, kukapa ei olisi, kun on kaikki asiat reilassa ja vieressä tumma, älykäs ja kulttuurisesti monipuolinen, mahdottoman komea mies!
sulle oikein kumpuaa ajatus, että muut täällä kirjoittavat olisivat kateellisia sinulle, täysin vieraalle ihmiselle?
Tällaisista vääristelevistä kommenteista:
""Eikö vähemmän koulutettu ihminen voi olla upea suomalainen?""
"""Tiedätkö mitä meistä suomalaisista puhutaan ulkomailla? Suomessa pääsee hyvään asemaan pelkällä paperilla, eli koulutuksella."""
Suomalainen koulutustaso on maailman huippuluokkaa.
Upsalan Ekonoomi , HAHHAA !
Suomessa hyvän ekonomi-koulutuksen saanut.
Yritä päästä tuosta kateudesta. :))
Ei se silti takaa että henkilö on alalle sopiva. Hänellä on vaan hyvä koulutus.
"""vieressä tumma, älykäs ja kulttuurisesti monipuolinen, mahdottoman komea mies!"""
Onko tummassa ja komeassa miehesi muslimisuvussa tehty monta kunniamurhaa tai kivitetty naisia kuoliaaksi?
**Suomalaismies ei juurikaan poikkea muiden maiden väkivallantekijöistä.**
Älä puhu PASKAA!
Te mussut ratsastatte nyt kolmella ikävällä tapahtumalla Suomessa.
Ota myös rinnalla puheeksi:
- muslimien suorittama WTC
- muslimien suorittamat lukuisat itsemurhaiskut koululaisbusseihin, kahviloihin jne. ainoana tavoitteena murhata niin monta viatonta siviiliä kuin suinkin mahdollista
- muslimien suorittama lasten kouluttaminen itsemurhaiskujen tekijöiksi
- muslimien suorittama omien siviilien (mm. naiset ja lapset) pakottaminen ihmiskilviksi itselleen
- muslimien kunniamurhat
- muslimien suorittama naisten kivittäminen kuoliaaksi väkijoukon hurratessa
- jne.
Katsos ei sinun PASKANJAUHANTAAN usko yksikään sivistynyt ihminen. Mussut voivat uskoa.
WTC... Niin, jenkithän eivät KOSKAAN ole ottaneet henkeä viattomilta siviileiltä... Mutta sehän on heille sallitumpaa, koska on ihan ymmärrettävää tehdä niin öljyn tähden? Ja tietysti siksi koska eivät ole muslimeja?
Jos vastaan niinkuin tän palstan muslim-vihaajat haluavat, vastaan olevani ruma ja säälittävä, enkä saa muita miehiä kuin muslimin köyhästä maasta, MUTTA...menin naimisiin Hänen kanssaan, koska hän on minulle hyvä mies, rakastetaan toisiamme ja samat arvot elämässä. Eipä tarvi enää miettiä missä ukko yöt luuhaa, koska Rakkaani nukkuu vierelläni ilman kalja-hönkäystä.
***Eipä tarvi enää miettiä missä ukko yöt luuhaa, koska Rakkaani nukkuu vierelläni ilman kalja-hönkäystä.***
Ikävää, että osuit naimisiin kaljalle haisevan tyypin kanssa. Haiseeko muslimimiehesi käsikranaatille?
Miks haisis? Onko sulla tosiaan noin suppea maailmankuva? Mitä helvettiä hän käsigranulla tekis? Tuosta huomaa jo sun olevan hyvin teinixxxx ajatuksilta.
Vituttaako? Onko syynä muslimiavioliitto?
Ei vituta. Entäs sua?
Ku nää suomalaismiehet on nii kamalia juoppoa. Ne juo vaan viinaa ja tappelee. On ihanaa olla illat Ahmedin kainalossa ku se ei haise yhtään kalajlle ja viinalle niinku kaikki suomalaismiehet.
Palstan naiset on näitten kirjotusten perusteella ,kuin lapsen tasolla olevia pentuja.
Sellaiset ohjautuvat muslimimiehen panomatoksi (= vaimoksi).
Ja HYVIN KUULE PANEEKIN, ei tarvi kerjätä seksiä, aina valmiina
jaa, en ole tuota pesäni kokoa sen kummemmin mittaillut, mutta on se ihan suomimiehellekin kelvannut eli käypää tavaraa kaiketi, tuskin sen isompi kuin äitilläskään.
Joo ja ärsyttää kovasti se, että täällä ollaan kysytty miksi menit muslimimiehen kanssa naimisissa? ja täällä keskustelu poikkeaa aiheesta ja ruvetaanki haukkumaan suomalaisia miehiä ja arvostelemaan muslimimiehiä!! Pysykää ees aiheessa ja antakaa ihmisten mennä naimisiin kenenkä kanssa huvittaa!!
Onko muslimin kanssa naimisissa olevalla suomalaisnaisella koko ajan silmä mustana?
EI VOI OLLA TOTTA!!!!
Voiko tämä olla AIKUISTEN ihmisten keskustelua!!!!
Hävettää !!!! :C
Mikä sinua hävettää?
Hän on mitä rakastettavin ihminen,ei tupakoi,eikä käy usein baarissa.Juo kohtuudella ja harvoin alkoholia.Minun mielestäni komea ja hyväkäytöksinen.
Ahkera,tunnollinen ja vastuuntuntoinen,osallistuu menoihin,käy kaupassa ja laittaa ruokaa.ym.Hänen kanssaan on helppo jutella kaikista asioista,iloinen ja sosiaalinen.Huomio minua naisena kaikin tavoin . . .Ihanne aviomies.
Kuvauksesi sopisi myös minun mieheeni. Menin naimisiin silkasta rakkaudesta, kuten pitääkin. Ennen naimisiinmenoa olimme tietysti kerenneet tutustua tarpeeksi. Mieheni on huumorintajuinen, työtä pelkäämätön ja kohtelias. Hän on oikeastaan aina ollut vain tapamuslimi. Silti hän ei mielellään juo alkoholia tai syö possua, mutta ei ole mikään maailman loppu, jos näin kuitenkin pääsee käymään tai jos joskus satunnaisesti juo pari olutta kavereitten kanssa istuen iltaa. Sovimme hänen kanssaan monessa mielessä yhteen ja yksi on juuri tuo suhtautuminen alkoholiin ja tupakkaan. Kumpikaan nimittäin ei polta eikä pidä kohtuuttomasta ryyppäämisestä. Meillä on mukavaa yhdessä enkä vaihtaisi häntä mihinkään. Minulle on aivan sama, onko hän muslimi vai kristitty, ulkomaalainen vai suomalainen, sillä vain persoonalla ja sydämellä on väliä. Jos kolahtaa niin kolahtaa. Ehkä olisi voinut kolahtaa jonkun suomalaisen kristityn miehen kanssa, mutta satuin nyt vain tapaamaan tämän muslimin ensin. Mitä väliä loppujen lopuksi, jos vain on onnellinen toisen kanssa?
En kerro ,mut en mä ihan ekaks kysyny mihin uskontoon se on sattunu syntymään, eihän sitä multakaan kukaan kysyny vaikka lakkasin uskomasta Jumalaan samoihin aikoihin ku joulupukkiin.
Mieheni sattui vain olemaan oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Meilläkään ei kovin paljon mietitty mistä uskonnosta mies tai minä tulen. En ollut missään vaiheessa pettynyt suomalaisiin miehiin ja se olisikin todella lapsellinen syy valita tai mennä naimisiin jotain muuta kulttuuria edustavan miehen kanssa.Valinta on nyt kestänyt 16 vuotta.
Menin naimisiin muslimimiehen kanssa, koska olin itsekin jo palannut islamiin. Muutama vuosi sitten aloin kiinnostua ko. uskonnosta. Minulla oli (ja on edelleen) paljon muslimi-ystavia ja pikkuhiljaa aloin itsekin opiskella islamia ihan itsekseni. Jossain vaiheessa tulin uskontoni suhteen paivanvaloon ja tein uskontunnustuksen. Se oli parasta, mita minulle oli koskaan tapahtunut.
Myohemmin aloin miettia perhe-kuvioita. Minulle oli itsestaan selvaa, etta miehen pitaa olla muslimi, silla musliminaisen ei ole sallittua naida ei-muslimimiesta. Lapset seuraavat isansa uskontoa ja halusin loytaa itselleni harjoittavan muslimi-miehen, joka osaa antaa lapsilleen islamilaisen kasvatuksen.
Lopulta sellainen loytyi. :)
Oletko viihtynyt feikkiuskonto islamissa, jota feikkijumala allah paimentaa?
Miksi ei koskaakn kysytä "miksi menit naimisiin kristityn miehen kanssa?"? Tai "miksi menit ateistin kanssa naimisiin?"? Yhtä turhaa. Naimisiin ei mennä uskonnon takia, vaan rakkauden.
Jos puhutaan joidenkin suomalaismiesten liiallisestä alkoholinkäytöstä,
käytetään alkoholia ja huumeita myös muslimiesten kotimaissa.
Olen ollut naimisissa muslimimiehen kanssa 20 vuotta ja olen ottamassa
eroa nyt.
Avioliitto on ollut taakka jonka olen kantanut tähän saakka , halusin kasvattaa
lapset yhdessä mieheni kanssa.
Jos jollekkin on sattunut tuuri ja tavannut hyvän muslimiehen, hyvä niin,
mutta ei yleistetä, minun muslimimieheni oli alkoholinkäyttäjä , väkivaltainen,
alistaja ja erittäin mustasukkainen.
Oikein mukavaa kevättä kaikille.
alistaja ja mustasukkainen.
""minun muslimimieheni oli...väkivaltainen,
alistaja ja erittäin mustasukkainen.""
Suurin osa muslimimiehistä on tuollaisia.
Parempaa jatkoelämää sinulle!