Kun ei kerran voi olla mahdollista, että kotityöt jaettaisiin tasapuolisesti tai että toinen tekisi niistä edes 1/3 osaa, niin sitten kukaan ei tee mitään.
Minkä vuoksi tuhlaisin elämäni toisen jälkien siivoamiseen vasta parikymppisenä, tai miksi myöhemminkään?
Jos toisella on pitkä työpäivä, niin minä teen. Tottakai. Teen myös ruoan.
Mutta eikö sitä voisi sen verran saada apua, että toinen korjaa edes jälkensä, kuten heittäisi ruoat mitä ei syö pois ja astiat vähintään lavuaariin?
Entäs vapaa-ajalla? Silloin taas toisella on niin paljon aikaa, että hänkin voisi tasapuolisesti joskus vaikka imuroida tai pestä pyykit. Olen monta monta monta monta kertaa näyttänyt miten pyykkikone toimii ja miten imuri toimii.
Sen lisäksi että olen päättänyt pidättäytyä kotitöistä, en myöskään halua seksiä. Mies saa hakea seksinsä muualta, jos pettämään aikoo alkaa jossain vaiheessa.
Tänä aamuna kyllä ihan itkin, koska oli niin paha olla siinä hellyyden, läheisyyden ja seksin kaipuussa. Mutta minkäs teet.
Olemme myös suunnitelleet lasta lähitulevaisuudessa, tosin se on ollut ehtona että nämä asiat alkaa sujua. Nyt huomasin syöneeni e-pillereitä väärin, siis aloittanut liuskan väärin. Jos käy niin, että olen vahingossa raskaana, lähden tästä asunnosta ja tästä suhteesta.
Mietin rauhassa mitä teen lapsen kanssa, mutta miehelle se ei kuulu.
Jos pidän lapsen, en halua häneltä mitään. Edes tukia.
Siinäpä vauvakuumeilee yksin, saa perustaa perheen sellaisen naisen kanssa, joka haluaa tehdä kaiken yksin.
Minkä vuoksi tuhlaisin elämäni toisen jälkien siivoamiseen vasta parikymppisenä, tai miksi myöhemminkään?
Jos toisella on pitkä työpäivä, niin minä teen. Tottakai. Teen myös ruoan.
Mutta eikö sitä voisi sen verran saada apua, että toinen korjaa edes jälkensä, kuten heittäisi ruoat mitä ei syö pois ja astiat vähintään lavuaariin?
Entäs vapaa-ajalla? Silloin taas toisella on niin paljon aikaa, että hänkin voisi tasapuolisesti joskus vaikka imuroida tai pestä pyykit. Olen monta monta monta monta kertaa näyttänyt miten pyykkikone toimii ja miten imuri toimii.
Sen lisäksi että olen päättänyt pidättäytyä kotitöistä, en myöskään halua seksiä. Mies saa hakea seksinsä muualta, jos pettämään aikoo alkaa jossain vaiheessa.
Tänä aamuna kyllä ihan itkin, koska oli niin paha olla siinä hellyyden, läheisyyden ja seksin kaipuussa. Mutta minkäs teet.
Olemme myös suunnitelleet lasta lähitulevaisuudessa, tosin se on ollut ehtona että nämä asiat alkaa sujua. Nyt huomasin syöneeni e-pillereitä väärin, siis aloittanut liuskan väärin. Jos käy niin, että olen vahingossa raskaana, lähden tästä asunnosta ja tästä suhteesta.
Mietin rauhassa mitä teen lapsen kanssa, mutta miehelle se ei kuulu.
Jos pidän lapsen, en halua häneltä mitään. Edes tukia.
Siinäpä vauvakuumeilee yksin, saa perustaa perheen sellaisen naisen kanssa, joka haluaa tehdä kaiken yksin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ja se niin vituttaa nyt, miten suhteen alkuvaiheessa vitsailtiin niin että hän sanoi minusta "piika". Ja sanoi että tottakai tekee asioita kun yhteinen koti on, jotta molemmilla olisi hyvä olla. Nytpä on yhteinen koti ja mitä hän tekee...?
Onhan se harmi heittää suhde roskiin tällaisen asian vuoksi, mutta jotkut ihmiset ovat vaan kerrassaan oppimattomia ja pilalle hemmoteltuja alusta alkaen.
Entäs eräs yö kun minulla oli mahataudin takia niin kovia kipuja että melkeen huusin? Ei mitään, kaikki sai pyytää. "Voisitko tuoda sitä ja tätä, kun itse en pysty".
Silloin kun hän on sairas kovasti, pitäisi taas jaksaa olla myötätuntoinen ja tuoda kaikki eteen valmiina.
Kasvakaa aikuisiks. Kotileikit on lapsia varten, nyt ollaan oikeassa elämässä.
Sitten on suhteessa pahasti vialla jos pitää alkaa seksillä kiristämään! Olet epätoivoinen ja ymmärrän kyllä miksi mutta ole sinä se aikuinen tässä ja lähde suosiolla menemään.
Voi olla että tuo kotitöiden tekemättömyys ei rassaa ukkoasi yhtään, eli paskassa saatte elellä surkeaan ja katkeraan loppuun asti. Itseäni ei haittaa lojuvat lautaset ja kasvavat pyykkivuoret, mutta olen oppinut hoitamaan näitäkin asioita koska mieheni ei voi sietää sotkuja. Siisteys lähti minulta sujumaan siis itsestään, rakkaudesta ja välittämisestä miestäni kohtaan. Joten kyllä se kertoo jotain että äijäsi ei tee mitään.
Eipä juuri sanottavaa...taidat olla keskellä nykyaikaa....parisuhde ja perheen kanssa eläminen edellyttää jotakin. Ei kaikista ole sitoutumaan, vaan riippumattomuuden kokemus on tullut jäädäkseen.
Ehkä suhteen lopettaminen on sinulle hyvä vaihtoehto, nykyisen menon jatkamisessa ei ole järkeä.
Niinpä, tosi surullista ja perseestä tuollainen laiskuus ja saamattomuus! Nimittäin, vammaisetkin, siis ihmiset, joilla on oikeita haasteita oppia ihan tavallsiakin asioita joskus, haluavat ja pärjäävät omillaan, kodissaan ja kotitöissään hyvin pitkälle. Joten ei terveelle miehelle tarvitse näyttää kodinkoneitten käyttöä ja normaalijärjellä varustettu osaa korjata jälkensä. Kyse ei ole siis osaamisesta eikä tajuamisesta. Vaan välinpitämättömyydestä, laiskuudesta, toisen hyväksikäytöstä, itsekeskeisyydestä, lapsellisuudesta, epäitsenäisyydestä... Ja olet täysin oikeassa, jos lapsi tulisi vain sinun elämäsi hankaloituisi ja vain sinä tekisit yksinäsi kaiken. Lapsi ei tuollaista miestä kasvata eikä muuta.
Etkä näköjään sinäkään. Hän ei halua, hän on laiska ja vapaaehtoisesti typerä. Pidä siis tuo mies, jos haluat leikkiä äitiä idiootille koko suhteesi ajan, itse en voisi sietää tuollaista avuttomuutta. Ei mahda mitään, tuommoiset miehet saavat seksihaluni katoamaan ja lopulta alan halveksumaan heitä. Jos kodissa asuu kaksi ihmistä, kaksi ihmistä myös kodista huolehtii. Se että kerran vuodessa remontoi jotain ei todellakaan ole edes mikään oman korren kekoon kanto. Ennemmin teen senkin sitten itse tai maksan rehellisesti jollekin ammattilaiselle: pääsen paljon, paljon, paljon vähemmällä, niin henkisesti kuin fyysisestikin.
Sinä olet korvikeäiti ja vakiseksin antaja, et muuta. Rakkaus osoitetaan teoilla ja tuo on pojan rakkautta äitiinsä, missä äiti passaa ja tekee kaiken, poika nyökkäilee että joo-joo, ja pelkkää seksiä, ei muuta. Hän ei välitä, miten sinä jaksat, hän ei kunnioita sinua arjessa, hän ei ota sinua huomioon edes välttävästi (mihin itse en tyytyisi siihenkään, parempiakin on!) eikä hän totisesti ole kasvanut aikuiseksi.
Todellakaan en käsitä, mitä sellaista tuosta suhteesta saisit sitten, että siihen kannattaisi noin nuorena tyytyä. Ehkä olet läheisriippuvainen ja pelkäät yksinoloa, ehkä itsetuntosi on niin surkea, että mikä tahansa laiska paska on parempi kun olla itsenäisesti yksin, ei voi tietää, mutta ehkä se ei ole totta ja sinä todellakin löytäisit paremmat, pääsisit vähemmällä ja voisit perustaa perheen jonkun oikean Miehen kanssa, joka myös pystyy perheestä vastaamaan.
Jo yhtään kunnioitat itseäsi, nin älä alennu olemaan toiseen piika vaan sano sille suorat sanat ettät jätä hänet siihen paikkaan. Olet paljon parempi ihminen kun poikaystäväsi. Sun vaan ei tartte kestää mitään paskaa koska olet hyvä ihminen. löydät varmaan semmosen joka auttaa sua kotitöissä. Seurustellessa pitää tehdä kotityöt puoliksi.
Hae katumuspillerit, jos olet sortunut lähipäivinä naimaan sen ukkos kanssa.
Isättömiä ei toivottuja penikoita on jo pilvin pimein tuolla mummoja potkimassa, joten uholla ei kannata penskoja tänne vääntää.
Ihmetyttää, että se seksi on kuitenkin maistunut, vaikka uhoilet ihan muusta!
Kasva aikuiseksi, pakkaa kassis ja jätä poitsu opetteleen itse perseensä pyyhkimään.
Niin helppoa se on, kun oivaltaa!
Ei ole tapahtunut lähipäivinä, nyt varmistui etten ole raskaana.
Jos olisin ollut, olisin lähtenyt kyllä heti. Nyt tiedän, etten lapsia ainakaan tässä suhteessa halua vielä varmemmin. Seksiä meillä ei ole ollut siis viikkokausiin ollenkaan, menneen kuukauden aikana aika harvakseen.
Asiat muuttuivat hankalemmiksi, koska mies pyysi anteeksi ja tiskasi sekä osallistui ruoanlaittoon. Sanoi myös, että näin on paljon mukavempaa kun toinen ei luista vastuusta ja toinen tekee yksin. Kaikki tunteet kävivät taas takaisin. Muistutin miestä, että sanoithan yhteisessä kodissa tekeväsi asioita ja se oli selvästi ns. isku kasvoille.
Tulevaisuudesta en osaa silti sanoa mitään. Ajattelin seuraavaksi laittaa pesemään pyykit, enkä hyväksy enää "En osaa!" "Sun pitää neuvoa" marinaa.
Olisiko seuraava askel siis että jos nyt kun asian on tajunnut ei ala tehdä mitään, lähden? Voin lähteä väliaikaisesti erääseen asuntoon jossa voin asua kuukauden jos tarve tulee.
Et tietenkään osaa sanoa, ihminen muuttaa yhden tavan kolmessa kuukaudessa, siis jonkun sortin keskiarvona. Yhdellä kerralla hän voi katua vilpittömästi, mutta vain hetkeksi, kun saa sen mitä haluaa. Joten, onko miehesi vain oman edun perässä, lahjoo sinua itsensä hyväksi? Ehkä. kalastelee rakkautta yhdellä pienellä eleellä vuosien hyväksikäytön jälkeen vai matkalla oikeaan paranemiseen.
Anna kulua hetki, käytä ehkäisyä, älä tee sitä lasta: se voi olla ansa vain, että sinä jäisit, myös mustasukkaiset miehet tekevät kaikenlaista eikä ole aikomustakaan tajuta. Älä siis tee lasta parii vuoteen: se olisi vaan todella typerää. Arki alkaa luistaa hitaasti, viikoissa ja kuukausissa.
Et laita tekemään mitään SINÄ ET OLE ÄITI! Sinä et komentele poikaasi, sinä et käskytä aikuista miestä, puhukaa tästä ihan vakavissaan, seksielämänne ei tule ikinä toimimaan, jos sinä hoidat äidin virkaa miehellesi. Vaan aikuinen mies osaa laittaa pyykit peseytymään ja erottaa kyllä värilliset, valkoiset ja mustat toisistaan, jopa värisokeana... Sävyt nimittäin riittää :)
Aikuinen mies osaa tiskata, siivota, imuroida, pestä lattiat, pestä pyykit, aikuinen mies osaa myös nimittäin hoitaa lasta ja lapsen hoito on pelkkää kodin ja kotiasioitten hoitoa, juuri noita edellisiä tulvillaan.
Keskustelkaa siitä, mitä tarkoittaa että kaksi aikuista on perheessä ja myös, mies saattaa sen seksin kautta ymmärtää, että ethän sinä oman poikasi kanssa halua seksiä ja jos hän ei ala olemaan aikuinen mies, hoitamaan asioita itsenäisesti ja oma-aloitteisesti, niin miten sinä voisit pitää häntä aikuisena??? Suhteenne ei tule toimimaan parisuhteena jos toinen leikkii äitiä ja toinen vauvaa. Se ei ole koskaan toiminut!
Ja anna tilaa sitten tehdä omalla tavallaan, älä tunge äitinä auttamaan. Tottakai voit pyytää jotain, mutta älä lähde sille nalkutus-komennuslinjalle, aikuisen pitää tajuta itse. Sopikaa kuinka monta kertaa pyykkiä pestään kuukaudessa ja montako kertaa siivotaan, sekin on parempi.
Tottakai teidän kannattaa laittaa ruokaa yhdessä, tiskata yhdessä ja siivotakin yhdessä muuten, sillä silloinhan te teette pariskuntana jotain.
Jos tekoja ei ala tapahtumaan koko ajan enemmän niin 3 kuukauden päästä muutat pois. Jos teot ei ala tästä eteenpäin osoittamaan rakkautta ja keskusteluyhteydet parane (muista myös olla kriitiinen itseäsi kohtaan), niin suhde on kuollut. Myös seksiin pitäisi sitten myös alkaa panostamaan ja sitä alkaa oikeasti harrastamaan. Parisuhde on tekoja, yhdessä, erikseen, kodin eteen ja seksin eteen.
Mutta ÄLÄ anna ehkäisyn pettää, ennenkuin aikaa on kulunut ja olet varma asiasta. Nimittäin se todellakin sitten on elinikäinen sitoumus ja iso niitti.
Itseäni ei silti paljon vakuuttaisi tuo yhden kerran tiskaaminen ja ruuanlaitto, varsinkin jos siitä tekee ikäänkuin numeron.
Jos mies tekee asiat ilman muistuttamista ja säännöllisesti niin se alkaa olla jo jotain.