Kummassa kädessä raippaa kuuluu pitää?
Onko se sisäkädessä? =)
raipan käyttö
15
5271
Vastaukset
- Jullesh
Yleisesti ja oikeaoppisesti se on aina sisäkäessä.. :)
- emsux
Juurikin näin. Eli sisäkädessä kuuluisi olla, mutta ei kaikki aina sitä vaihtele puolelta toiselle, kuten näin teen itse vuokraponillani. Eipä sillä ole kauheasti väliäkään, jos sitä ei niinkään joudu käyttämään. Mutta jos sitä aika usein saa käyttää, niin kuuluisi sen silloin olla oikealla puolella, jotta heppa ei ymmärrä käskyä väärin:)
- Apua sinulle
Juu sisäkädessä, mutta tietysti jos tarve vaati sitä voi pitää myös ulkokädessä.
- Ridaaja -99
Raippaa pidetään sisäkädessa joo en minäkään ala koko ajan vaihtaa mutta pohkeenväistössä on joskus hyvä olla ulkokädessä (:
- cibaha
tosiaan tarpeen vaatiessa ulkokädessäkin käy. mutta sisäpuolella pitäisi pyrkiä pitämään, syystä jos toisestakin! (:
- hevosponifani
Kaarevilla urilla kannattaa olla ulko kädessä, ettei raippa osu hevosta pyllylle =)
- Joku heppatyttö
No, yleisesti ottaen sisäkädessä.
- Voiee
Voi ei....
Se riippuu täysin raipan koosta. Jos on pitkä kouluraippa, se pidetään yhellä puolella, nimittäin kouluratsastuksessa vaihdetaan usein suuntaa. Esteraippa taas pidetään sisäkädessä, mutta ei huippuratsastajat sitä vaihtele.- Hxdkivf
Ei esteradoilla kuuluukkaan vaihtaa ikinä raippa ja kyl kouluratsastuksessakin vaihdetaan raipan puolta ainakun suunta vaihtuu.
- ----
Hxdkivf kirjoitti:
Ei esteradoilla kuuluukkaan vaihtaa ikinä raippa ja kyl kouluratsastuksessakin vaihdetaan raipan puolta ainakun suunta vaihtuu.
vain ratsastuskouluissa vaihdetaan raippa aina sisäkäteen. Lähinnä siksi että se on turvallisempaa, ei kolise raipat seiniin eikä ohittaessa toisiin hevosiin.
Raippa kuitenkin voi olla kummassa kädessä vaan, eikä sitä ole pakko vaihtaa suuntaa vaihtaessa. Raippa pidetään siinä kädessä jossa sitä tarvitaan.
- gret.-
Minä pidän itse aina oikeassa kädessä, koska se on vahvempi käsi, mutta tämä johtuu vaan siitä koska on uusi hepo taino risteytysponi, joka pukittelee tahallaan pois selästä joten jos pysyn kyydissä oikea käteni on voimakkaampi jolla annan hevoselle montakertaa täysillä raipasta. Enään ei testaa kun kerran tunnis pukittelulla ja joka kerta saa piiskaa, jos pysyn kyydis. Mutta muuten kyl se on sisäkädes, mut eipä sil varmaa paljoo välii oo ku vaihetaa suuntaa (tai pitäis vaihtaa suuntaa) joka 5 minuutti.
- Anonyymi
Muistaakseni raippaa ei käytetä hevosen satuttamiseen ja puolikuolleeksi hakkaamiseen, vaan merkin antamiseen, että jotain on tehty väärin. Jos tuo on sinun tapasi rangaista hevosta, se kuulosta tosi väkivaltaiselta, joten ota pliis yhteyttä johonkin alan ammattilaiseen.
- Anonyymi
RAIPPA EI OLE HERRAN JUMALA TOLLASEEN KÄYTTÖÖN. Hevosta ei ikinä saa rangaista tuolla tavalla. Piiskaaminen ei auta mitään vaan se vahingoittaa hevostasi.
- Anonyymi
Tai kouluta hevostasi lisää ettei pukittais selästä. Tollanen piiskaaminen on eläimen turhaa väkivaltaa!
- Anonyymi
IDIOOTTI!! Raippaa EI käytetä hevosen lyömiseen, piiskaamiseen tai muuhun rangaistukseen! Vaikuttaa siltä ettet ikinä ole kuullut mitä raipalla tehdään, siis ihan oikein käytettynä! Raipalla motivoidaan hevosta liikkelle ja muistamaan et ainiin nyt pitää totella!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243913Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta273650Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii173522Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1222595Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802520Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää562457Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom92413Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole252390Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1682329Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin642264