Yksi kumppani?

Kysynpä vaan että kenelle riittäisi oikeasti vain yksi kumppani loppuelämäksi? Useat ihmiset kun kaipaavat vähän vaihtelua välillä. Siksi me sinkkuja ollaan ;)
9142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olen kanssasi niiiiin samaa mieltä. Silti, vaikka en ole sinkku, onneksi vapaata sisimpääni ei saa kukaan kahlittua.

Äänestä

Mulle riittäisi ja sellaista olen etsinyt, mutta ei vaan tule vastaan. Tuttu ja turvallinen voittaa kaiken muun.

Äänestä

Mulle riittäisi. En mä ole sinkku vaihtelunhalun takia, vaan siksi että miehet on osoittautunut epäsopiviksi. Mä olen sinkkuna pitkiäkin aikoja sen vuoksi että uusiin ihmisiin tutustuminen ja kaiken alusta alkaminen on mulle vaivalloista ja oikeastaan vastenmielistä. Suututtaa että aina kun just oppii tavat tunteen niin pitäisi alkaa alusta. Just lupasin itselleni että jos seuraava yritys menee käteen, niin saan pitää lomaa monta vuotta näistä treffailukuvioista. Vaikka koko loppuelämän.

Mä haluaisinkin juuri sellaisen joka itsekkin kykenee oleen saman kanssa vaikka sinne kuolemaan saakka.

Äänestä

kyllähän sitä voi kumppanille ehdottaa esim. kimppakivaa, parinvaihtoa tai jotain muuta vastaavaa, että saa vähän vaihtelua.

Äänestä

No jos tää nyt natsaa, niin se on sitten siinä !

Äänestä

Luulisin että minullekkin. Laatu kun on tarpeeksi kova, on se paljon kovempi varmaan siinä vaiheessa kun monta tosi hyvää naista yhteensä.

Äänestä

Mihinkä minä kahta tarvitsisin kun yksikin on vaikea löytää ja toisaalta eiköhän yhdessä naisessa ole ihan riittämiin?

Nykyaikana vain on niin että ei voi olettaa toisen olevan samaa mieltä asiasta lainkaan. Ehkä aluksi toki, mutta ei enää parin vuoden päästä.

Mutta jos todennäköisyyksiä aletaan laskea esimerkiksi mun kohdalla kun kiinnostuneet ovat yhtä painavia kuin minä tai vanhempia kuin minä puhumattakaan että olisi muuten yhteistä niin millä todennäköisyydellä sellainen nainen vielä tahtoisi pysyä loppuelämän yhdessä minun kanssani kun maailma on pullollaan mm. paremman näköisiä miehiä?

Juuri niin. Ei todellakaan mitään tsänssejä sellaiseen.

Äänestä
  • Mulla on hyhä läheinen suhde ensirakkauteni, neitsyyteni saaneen miehen kanssa.

    Mies on homo ja elää pitkässä parisuhteessa mutta välillämme on erityinen rakkaussuhde, hän olisi minulle riittänyt ja riittää yhä vaikka emme ns. panemista harrastakaan (näiden ensiyritysten jälkeen). Suhteemme ylittää senkin yksityiskohdan enkä kaipaa muitakaan miehiä.

    Äänestä

Kun olin ihan pieni sellainen alle kouluikäinen, minun oli mahdotonta ymmärtää, miksi vanhempani puhuivat erosta ja riitelivät jatkuvasti. Minulle oli itsestään selvää, että he olivat olleet yhdessä koko minun elämäni ajan ja aikaa ennen sitä ei kertakaikkiaan ollut olemassa. Tähän tunteeseen perheestä tietysti vaikutti, että minun oli vielä vaikea hahmottaa mitä tarkoitti, että he olivat tavanneet jo ennen minun syntymää. Se mikä oli minulle koko elämä, oli heille vain muutamia vuosia. Isä ja äiti eivät siis olleet yhdessä maailman synnystä kuin Adam ja Eva, vaikka minulle se olisi se oli itsestäänselvyys, että isä ja äiti kuuluu yhteen, koska he olleet yhdessä aina ja niin vain kaiken kuuluu olla ja heidän tulisi riidellä vähemmän.

Valitettavasti tuo turvallisuuden tunne järkkyi pahastikin, mitä kauemmin vanhempien avioliitto kesti ja aikakäsityksenikin kehittyi. Mutta joskus olen miettinyt voiko sitä varhaislapsuuden tunnetta enää koskaan tuntea uudelleen, missä kaikki oli niin itsestäänselvää, ja olisinko pystynyt tarjoamaan sitä samaa tunnetta omille lapsilleni ja voinut sallia heidän jopa luottaa siihen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


elämän nautinnot kirjoitti:

Kysynpä vaan että kenelle riittäisi oikeasti vain yksi kumppani loppuelämäksi? Useat ihmiset kun kaipaavat vähän vaihtelua välillä. Siksi me sinkkuja ollaan ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu