Lentopallosta...!!

Letistyyppi

Mulla olis pari kysymystä lentiksestä :)

Eli olen 14 vuotias tyttö ja haluaisin aloittaa ystäväni kassa lentopallon. Onko tämän ikäinen liian vanha? Haluaisimme aloittaa jossain seurassa, ei siis missään viikonloppukerhossa, että käydään vähän kerran viikossa pelailemassa jos saadaan porukkaa kasaan... Jos on mahdollista niin voisittekohan suositella jotain joukkuetta Helsingissä, jossa aloittaa :) Aiempaa kokemusta lajista ei siis ole (ollaan molemmat kuitenkin ihan perus liikunnalisia)

Toinen kysymykseni koskee hintaa eli paljonkohan kustannukset sitten olisivat? Ja millä välineillä pääsisi alkuun.

Kiitos jo etukäteen

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä taas

      eli -97 vuonna syntyneitä ollaan

    • Volleyballchick

      mm, itse harrastin pari vuotta takaperin Lentistä , ja taas siitä kouluenvälisten lentopallokisojen kautta innostuin. (y) :D:D
      Ettekä minun mielestä ainakaan ole liian vanha, itse aloitin joskus 7 vanhana ,kaveri taas 10, muttei se ikä oikeastaan siinä haittaaa.JA itse sain opetusta jo ennen ,kun aloin kunnolla harrastamaan: Äitini oli siskoni joukkueen valmentaja , ja meillä oli palloi nii isosisko opetti. Et Kannattaa esim. Kysyä jos tuntee jonkun tyypin joka osaa sitä niin niit perus juttui, ettei sitte näytä ihan tyhmält siel harjotuksis, ja et ymmärtää vähän. Ja hyvän lajin ootte valinnu (y)
      Joukkuetta en osaa suositella ,koska stadist en oo kotosin ,sry (: Mut kannattaa Googlettaa nii varmasti löytyy.
      Ja no siis lisenssi ,jolla pääset pelaamaan ( En muista tarkalleen hintaa) , Kaikki noi varusteet ofc, ja sitten esim. Powercup( Se on jossain päin Suomee järjestettävä joka vuotinen lentopallo tapahtuma minne tulee sitten kaikkii joukkueita ,oiskohan 5 pväks pelaan :D) passi.
      Sitten jtn varusteita: sisäpelikengät, polvisuojat, sellaset vaatteet mill pystyt pelaa. Ja sitten sen joukkueen kautta tulee esim. Peliasu, lämppäri ,yms.
      (--: Ja siis kannattaa Googlettaa omaa paikkakuntaa koskien !:--)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe