Miten 13-vuotias, hieman ylipainoinen tyttö voisi laihduttaa nopeasti (n. puolessa vuodessa), ilman kovia treenejä ja syömälakkoa. Olen kokeillut karkkilakkoa, mutta sorrun aina herkuttelemaan. Iltaisin juoksen 2 kilometrin lenkin (koska lähellä ei ole sopivaa pitempää reittiä). Syön normaalisti, en harrasta ''yösyömistä''. Menen kesäisin pyörällä kouluun (5km) , mutta talvisin en saa siihen lupaa vanhemmiltani.
Miten pystyisin laihduttamaan?
Laiduttaminen
6
164
Vastaukset 6
- buu klubben
koita dieettiä:) ei se ole kamalan vaikeaa. Esimerkiksi ekana päivänä 200 kcal toisena 400kcal kolmantena 600 kcal neljäntenä 800 kcal viidentenä1000 kcal. Tuo diettii ei ole vaarallinen. Itse taistelen painoni kanssa olen 166 pitkä ja painan 53.
- ajattelua!!
Pyydän että et aloita mitään diettiä !! Mikä teitä nykynuoria vaivaa !? Olen itse 13 vuotias 158 cm pitkä ja painan 52 kg. Painoindeksi on 20.8 ja olen aivan tyytyväinen. Mä voin vain rukoilla että tajuat et et paina yhtään paljon !!!! Sun painoindeksis on 19.2 mikä on mun mielestä jo liian vähän. Ali paino ois alle 18.5 ja lievä lihavuus alkais yli 24.9. Katso peiliin!! Mä tiiän et näet peilistä että sulla on läskii mut kaikilla on eikä niistä pääse eroon mitenkään paitsi treenaamalla. Mutta ei saa liikaa treenata. Itse treenaan vatsalihaksii 4 kertaa viikos ja teen niitä ja miesten plus naisten punnerruksii sit 40. JA TÄÄ KOSKEE TEITÄ MOLEMPIA!! VOITTE TARKISTAA PAINOINDEKSINNE TÄÄLTÄ -> http://www.tohtori.fi/?page=2381134
- wetertzetwr
Painoindeksi on kusetusta. Rasvaprosentti näyttää ootko oikeesti ylipainonen.
- äåpO*JÄokL,
kävele talvella kouluun, ja juokse se 2 km lenkki 2x
Huoh...
Usko pois, ku kasvat pituutta niin painos tasottuu, oot vielä lapsi. Jos alat nyt laihuttamaan niin pituuskasvus loppuu. Eikä muutenkaan kehity, jäät ihan laudaks.
Mutta siltihän aina voi parantaa elämäntapoja, vähentää herkkuja, harrastaa vähän enemmän hyötyliikuntaa. Mutta älä laihduttamaan ala.Viisas neuvo! Siis tuo että ei mitään laihdutusta. Muistan itsekin olleeni aivan normaalipainoinen seiskaluokkalainen, joka päivä toisensa perään katsoi peiliin ja näytti aina omissa silmissään läskiltä ja kaikin puolin vääränlaiselta. Siitä seurasi yli 10 vuoden piinallinen laihdutuskierre.
Vasta ihan aikuisena olen tajunnut, että se mitä koin, oli aivan tavallista murrosikään kuuluvaa hämmennystä omasta muuttuvasta kehosta. Hyviä lääkkeitä siihen ei todellakaan ollut laihduttaminen, urheilu, syömisen kontrollointi, oman itsen armoton arvostelu, rasvaprosentin tai painoindeksin laskeminen tai vyötärönympäryksen mittaaminen.
Parempia lääkkeitä olisivat olleet muiden kanssa keskusteleminen asiasta (ovatko hekin huomanneet, että olen nykyään aivan outo ja totaalisen väärä ja lisäksi ruma ja läski? Ai eivät olleet huomanneet. Mikähän tässä sitten oikein on?) ja sen oivaltaminen, että tunteeni ja ajatukseni olivat täysin asiaankuuluvia. Että ne menevät ohi aikanaan, eivätkä vaadi MITÄÄN toimenpiteitä, kaikista vähiten laihduttamista.
Eli ei muuta kun olette aivan kaikessa rauhassa hämmentyneitä ja ihmeissänne. Te olette ihan jees ja normaaleja. Ja muistakaa myös ilota itsestänne, siitä kehosta, joka kehittyy ja muuttuu ja jossa tulette asumaan koko ikänne. Sen kanssa kandee ennemminkin ystävystyä kuin olla sotajalalla ja yrittää väkisin muuttaa sitä. Ekassa tapauksessa elämä on hurjasti mukavampaa.
Suvi Bouhlal
Erityisnuoriotyönohjaaja, Espoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471472Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1821201Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1051127- 69835
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57822Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51781Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.49770Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y28751Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee666697- 51689
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30647Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32632- 9625
- 84598
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20593kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14585- 31561
- 43553
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56544- 218536