Laiduttaminen

Enska (=

Miten 13-vuotias, hieman ylipainoinen tyttö voisi laihduttaa nopeasti (n. puolessa vuodessa), ilman kovia treenejä ja syömälakkoa. Olen kokeillut karkkilakkoa, mutta sorrun aina herkuttelemaan. Iltaisin juoksen 2 kilometrin lenkin (koska lähellä ei ole sopivaa pitempää reittiä). Syön normaalisti, en harrasta ''yösyömistä''. Menen kesäisin pyörällä kouluun (5km) , mutta talvisin en saa siihen lupaa vanhemmiltani.

Miten pystyisin laihduttamaan?

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buu klubben

      koita dieettiä:) ei se ole kamalan vaikeaa. Esimerkiksi ekana päivänä 200 kcal toisena 400kcal kolmantena 600 kcal neljäntenä 800 kcal viidentenä1000 kcal. Tuo diettii ei ole vaarallinen. Itse taistelen painoni kanssa olen 166 pitkä ja painan 53.

    • ajattelua!!

      Pyydän että et aloita mitään diettiä !! Mikä teitä nykynuoria vaivaa !? Olen itse 13 vuotias 158 cm pitkä ja painan 52 kg. Painoindeksi on 20.8 ja olen aivan tyytyväinen. Mä voin vain rukoilla että tajuat et et paina yhtään paljon !!!! Sun painoindeksis on 19.2 mikä on mun mielestä jo liian vähän. Ali paino ois alle 18.5 ja lievä lihavuus alkais yli 24.9. Katso peiliin!! Mä tiiän et näet peilistä että sulla on läskii mut kaikilla on eikä niistä pääse eroon mitenkään paitsi treenaamalla. Mutta ei saa liikaa treenata. Itse treenaan vatsalihaksii 4 kertaa viikos ja teen niitä ja miesten plus naisten punnerruksii sit 40. JA TÄÄ KOSKEE TEITÄ MOLEMPIA!! VOITTE TARKISTAA PAINOINDEKSINNE TÄÄLTÄ -> http://www.tohtori.fi/?page=2381134

    • wetertzetwr

      Painoindeksi on kusetusta. Rasvaprosentti näyttää ootko oikeesti ylipainonen.

    • äåpO*JÄokL,

      kävele talvella kouluun, ja juokse se 2 km lenkki 2x

    • Huoh...

      Usko pois, ku kasvat pituutta niin painos tasottuu, oot vielä lapsi. Jos alat nyt laihuttamaan niin pituuskasvus loppuu. Eikä muutenkaan kehity, jäät ihan laudaks.

      Mutta siltihän aina voi parantaa elämäntapoja, vähentää herkkuja, harrastaa vähän enemmän hyötyliikuntaa. Mutta älä laihduttamaan ala.

    • Viisas neuvo! Siis tuo että ei mitään laihdutusta. Muistan itsekin olleeni aivan normaalipainoinen seiskaluokkalainen, joka päivä toisensa perään katsoi peiliin ja näytti aina omissa silmissään läskiltä ja kaikin puolin vääränlaiselta. Siitä seurasi yli 10 vuoden piinallinen laihdutuskierre.

      Vasta ihan aikuisena olen tajunnut, että se mitä koin, oli aivan tavallista murrosikään kuuluvaa hämmennystä omasta muuttuvasta kehosta. Hyviä lääkkeitä siihen ei todellakaan ollut laihduttaminen, urheilu, syömisen kontrollointi, oman itsen armoton arvostelu, rasvaprosentin tai painoindeksin laskeminen tai vyötärönympäryksen mittaaminen.

      Parempia lääkkeitä olisivat olleet muiden kanssa keskusteleminen asiasta (ovatko hekin huomanneet, että olen nykyään aivan outo ja totaalisen väärä ja lisäksi ruma ja läski? Ai eivät olleet huomanneet. Mikähän tässä sitten oikein on?) ja sen oivaltaminen, että tunteeni ja ajatukseni olivat täysin asiaankuuluvia. Että ne menevät ohi aikanaan, eivätkä vaadi MITÄÄN toimenpiteitä, kaikista vähiten laihduttamista.

      Eli ei muuta kun olette aivan kaikessa rauhassa hämmentyneitä ja ihmeissänne. Te olette ihan jees ja normaaleja. Ja muistakaa myös ilota itsestänne, siitä kehosta, joka kehittyy ja muuttuu ja jossa tulette asumaan koko ikänne. Sen kanssa kandee ennemminkin ystävystyä kuin olla sotajalalla ja yrittää väkisin muuttaa sitä. Ekassa tapauksessa elämä on hurjasti mukavampaa.

      Suvi Bouhlal
      Erityisnuoriotyönohjaaja, Espoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      76
      979
    2. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      748
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      81
      725
    4. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      724
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      43
      699
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      106
      652
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      111
      563
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      46
      552
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      498
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      18
      498
    Aihe