Lääketieteen lisensiaatti Kiminkisen ja tutkivat tohtorin Kovasen sauna-sessio kirvoitti muutamilla kielen:
http://plaza.fi/ellit/liikunta-ja-terveys/kotilaakari/kiminkisen-lauteilla/petri-kovanen-kiminkisen-lauteilla#kommentit
http://plaza.fi/ellit/liikunta-ja-terveys/kotilaakari/kiminkisen-lauteilla/petri-kovanen-kiminkisen-lauteilla#kommentit
Vastaukset 16
Vanhimmat
Hieno juttu. Dosentti Kovanen on kova jätkä, kroppakin kuin huippu-urheilijalla.
Näin Kovasesta Doctor Kuusela:
"En voi kuitenkaan välttyä käsitykseltä, että ravitsemusfysiologia ja siihen liittyvä kokemus ei ole Petrin osaaminaluetta kuin hyvin suppeasti rasvaan ja "kolesteroliin" tai oikeaan kolesteroliin liittyen. Metaboliatauditkaan eivät tietämäni mukaan laihaa luikeroa ole kiusanneet. Se, mistä riesasta Tapsa kertoi on tietenkin rankka kokemus ja siitä "Tseppiä Petri".
Niin voi kysyä kuka nainen menee patarumalle kosmetologille tai kuka leikkauttaa pärstänsä rumalla plastiikki-kirurgilla. Siksipä Prof. Nordström leikkautti myös itsensä - mielikuva - ulkonäkö - uskottavuus.
Vaan tuollapa lääketieteessä puurtaa pallomahaisia proffia ja hiiren näköisiä päteviä leidejä, koska heidän kuviaan ei paineta lääkepakkauksiin. Kun Petri Kovanen on lapsesta asti ollut hintelä luikku, hän on juuri niin uskottava mainostamaan satiineja tai muita elintasosairautta helpottavia lääkkeitä - "elä kuten saarnaat"
Kuusela on vain eläkkeellä oleva, vanhuudenhöperö röntgenlääkäri. Pihalla kuin lumiukko.
"Kuusela on vain eläkkeellä oleva, vanhuudenhöperö röntgenlääkäri. Pihalla kuin lumiukko."
Onneksi sinä valaiset meitä eläkeläisiä älylläsi, mikä meidän nyt on ollessa. Kuule, jos otat hieman asioista selvää, Kuuselan ikäisiä on tosi paljon viroissa varsinkin professorin viroissa. Tämä tiede on siitä erikoista, että siinä ei tunneta lapsitähtiä, moni löytää sen kultajyvänelämänsä ehtoopuolella.
" Kuuselan ikäisiä on tosi paljon viroissa varsinkin professorin viroissa."
Nimenomaan. Mutta Kuusela ei ole enää edes röntgenlääkärin virassa vaan eläkkeellä niinkuin seniilien pitääkin olla.
Mutta ihan kiva Kuuselan kannalta että hän saa kirjoitella päiväkirjaa hiilatietoiset.netissä, varmaan suorastaan terapeuttista.
anteeksi solvaajan ei tarvitse olla mikään älyn riemuvoitto.
Kyllä kyseiset herrat elävät satumaailmassa. En tiedä mitä he haluavat todistella, mutta sydärin syyt heiltä on hukassa.
Jos valtimotautien syitä halutaan selvittään niin ensin täytyy siirtää se palapelin palanen sivuun joka ei siihen palapeliin kuulu se kolesteroli. Lapsikin sen tietää. On arvon tutkijoiden putsata pöytä ja sen jälkeen kasata valtimotautien palapeliä. Mun puolesta se kolesterolikin voipi siellä olla, mutta en uskon sen sinne sopivan.
Mitäs Heikkilän Antti: "Kommentti. En ole perehtynyt tuohon tutkimukseen. Ilmeisesti hype tai virheellinen tulkinta sillä tähän meneessä mitä plakeista tiedetään on että puolet on kalkkia ja rasvoista eniten on mointyydyttämätöntä rasvaa ja sitte yksityydyttämätöntä ja vain vähn tyydytetyä rasvaa joten ilemisesti ovat kumonneet painovoimalain"
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=228&kom=1#kom
Saamieni tietojen kolesteroli ei ole rasvaa!
Antti poimii vain ne tutkimukset jotka tukevat hänen ennalta valittua näkökulmaansa. Hän itse siis syyllistyy siihen mistä syyttää "professorimafiaa".
Lähetin muuten tämän kommentin joskus Antillekin, mutta jostain syystä hän ei suostunut sitä julkaisemaan. Kaikki muut kommenttini hän sen sijaan on julkaissut.
Juu juu Jussi kulta..
"Lähetin muuten tämän kommentin joskus Antillekin, mutta " onkos teillä dokumenttia väitteeksi tueksi notta olet lähettänyt? Eli kaupanteossakin välipuheilla ei ole merkitystä.
Kuten huomaat notta ei min un tarvitse vannoa kautta kiven kannon notta se..
Niin tuossa on Antin kommentti notta sieltä ei kolesterolia löytynyt! Eli haloo tähän asti on väitetty notta se on maitorasvan aiheuttamaa kolesterolia. Mitä se Taijakin siinä teevee ohjelmassa heilutti purkkia kuin parempaakin lastenlelua. Eli kalkkia se!
On siinä kalkkeumassa myös kolesterolia. Tosin vähän. Kun kalkkeumassa on noin 3% kolesterolia ja kolesterolin taso veressä on noin 5 mmol/l ja kolesterolin moolimassa 387 g/mol niin veressä on kolesterolia noin 2%. Useimmiten vielä alle koska rasvat, joista 45% lasketaan kokonaiskolesteroliin pitää ottaa pois koska ne käsitellään erillään tässä tapauksessa.
Siis kalkkeumassa on enemmän kolesterolia kuin veressä, sitäkin siis kertyy suonen seinämiin.
Asialla ei sinänsä ole väliä koska väestötutkimuksilla on pystytty kartoittamaan riskitekijät. Yksi niistä on huonot kolesteroliarvot. Se, onko huonot kolesteroliarvot syy vai seuraus eli aiheuttaako sama asia sekä sv-tauteja että huonontuneita kolesteroliarvoja ei ole oleellista koska on havaittu, että kolesteroliarvojen paraneminen vähentää myöskin sydänkohtauksia.
Painon lasku yleensä parantaa kolesteroliarvoja joten kyllä VHH voi olla tehokas tässäkin suhteessa.
Ensimmäinen kerta ku sain lukea tuon kolesteroli määrän siinä plakissa.
Kuinkas sitten meille on annettu ymmärtää sen olevan kolesterolia kokonaan ja Unileverin esite kertoi sen olevan maitorasvaa.
Mutta Mustajoki kertoo kolesterolin olevan rasva ja toiset lähteen kertoo kolesterolin olevan vahamainen alkoholi. Jossakin on liikkeellä niitä tehosekoittajia.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00035
Niin rasvan tuntee kaavasta jossa rasvassa on aina COOH häntä. Eli tuossa linkissä on wanhanmallinen kaava....
http://www.prometheus.fi/terveys/fat2.gif
Kolesterolin kaava löytyy...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kolesteroli
Olis koulutettujen tohtoritason miesten ja naisten syytä samaa mieltä molekyylin rankenteesta ja niitten luokittelusta.
itseasiassa kolesterolimittaustulos onkin komiteamietintö jossa jotain otetaan huomioon jotain ei .
lisäksi pieniä partikkeleita (niitä kaikkein vaarallisimpia) ei edes näy nykyisisissä mittaustuloksissa.
ja näiden suuntaa antavien mittaustulosten perusteella määrätään lääkitys vuosikymmeniksi.
mikä vaikutus statiineilla on esin verisuoniin, ei ole tuota tullut tutkittua kunhan lääketehdas saa rahaa myöntää ja turpa kiinni rahaa tutkijoille.
tutkijoista sanoisin: vaikka mieli onkin altis on lia kuitenkin heikko.
Tässähän se ongelma onkin, ei tiedetä mitä pitäisi mitata. Ongelma on kerta kaikkiaan liian iso. Mittaustekniikassa on lisäksi iso ongelma, osa mittauksista on älyttömän kalliita (30 snt vs. 300 euroa) eikä ole tiedossa kuinka edes korjata tuota oleellista tekijää. Markkinataloudessa tuon hoitaa lääkefirma, kommunismissa ei kukaan.
Ajatellaan vaikka kolesterolia, on tiedossa se, että huonot kolesteroliarvot (jotka eivät johdu vain yksittäisestä tekijästä) ovat riskitekijä. Tuo ei sano mitään siitä mikä noista huonon kolesteroliarvojen aiheuttajista on sitten perimmäinen syy siihen mikä lisää sv-sairastavuutta.
Sama statiineista, ne vaikuttavat liian hyvin. Niiden kokonaiskuolleisuutta vähentävä vaikutus on paljon suurempi mitä voisi olettaa niiden kolesteroliarvojen paranemisesta aiheutuvista syistä johtuvan.
Simvastatiini on purppurahomeen puolustuskeino bakteereja vastaan, ainakin niin oletetaan. Miksi se vähentää kuolleisuutta riskiryhmissä niin tehokkaasti on arvoitus. Sama koskee kaikkia statiineja.
Lääkekehitys on järjettömän kallista, kaikkinensa vie noin miljardin saattaa uusi lääke markkinoille.
Suurin osa tutkijoista on ok, ylempi kerros toki salailee kielteisiä asioita minkä voi, Ihan sama kaikilla työpaikoilla. Se tutkija on ihan samassa asemassa kuin kuka tahansa suorittava työntekijä.
Se on kolesteroli.....
Se on kolesteroli..... eli se korkea taso joka tietää pitkää ikää.
eli aivan oikein päättelitte