vyötärön kavennus!

Oon kamalan pettyny mun vartaloon. :(
Lantio-vyötärösuhde on 0,92, ihan hirvee !
Vyötärö on 77 cm, ihan kamalan leveä. Lantio
sekin vaan ja ainoastaan 84 cm, oon kamala tasapaksu
putki! Ja oon 160 pitkä.
- oon alottanu jokapäiväsen lenkkeilyn ja
syvien vatsalihaksien harjottamisen,
ja tarttisin vyötärön kavennusohjeita.

Auttaako kylkivenytykset laihduttavan liikunnan
lisäksi? Ja onko niistä syvistä vatsalihaksista hyötyä?

Mun tavote ois tosta 77 centistä kaventaa ainakin 7 centtiä,
ja ois vieläkin parempi, että kapenis siihen kuutosella alkavaan lukuun!
Ja lantio-vyötärösuhde sais olla ainakin alle 0,9, ja miksei alle 0,8.

Auttakaa, naiset, pystynkö koskaan muokkaamaan ankeaa T-vartaloani
naisellisemmaksi? : (
4609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Varmasti treenaamalla voi muokata vartaloa hieman, mutta mitään tiimalasivartaloa et varmaankaan saa, ainakaan terveesti... jotta saisit noin paljon vyötäröstä pois, joutuisit varmaankin jo anoreksian rajoille...

Sulle suosittelisin ennemmin hankkia laadukkaan korsetin/kureliivin, jolla saat sen vyötärön silloin kuin haluat (vaikka ulos mennessä, juhlapuvun alle tms.)
kun se tosiaan on sinulle tehty ja laadukas, se tuntuu ihan mukavalta ja saat vyötärön tehtyä silloin kun haluat.

Muutoin suosittelen uudistusta vaatekomeroon! Ite olen lähinnä kateellinen sun mitoille, sä nimittäin voit käyttää minihameita, ja niitä juuri nyt muodissa olevia pallohameita ja röyhelömekkoja, ja housuja, joissa on lantiolla vekkejä tms... mitä taas tämmönen muodokas ei voi edes harkita...

Ainakin seppälässä tuntui olevan kokonainen mallisto juuri sinun vartalotyypille sopivia mekkoja, joissa oli tumma yläosa, ja värillinen pallo/röyhelömekko :)

Äänestä
  • "joutuisit varmaankin jo anoreksian rajoille..."

    Anoreksia on sairaus, jossa ihminen näkee itsensä lihavana vaikka oikeasti sitä ei ole. Hän laihduttaa olemattomia ihroja pois ja pelkää suunnattomasti lihovansa. Laihuus ei tee ihmisestä anorektikkoa, eikä laihduttaminen aja ketään "anoreksian rajoille". Anoreksia ei ole synonyymi laihuudelle, eikä jokainen laiha ole anorektikko.

    Olen kyllästynyt näkemään anoreksiaviittauksia jokaikisessä laihduttamista koskevassa keskustelussa.

    Äänestä

Onpas sulla tosiaan pienet lanteet! Kattelin omia mittoja ja vaikka vyötärö 62 senttiä, niin lantio kyllä on sen 90 enkä oikein osaa kuvitellakaan että alle sen oikein voisikaan mennä. Mut oothan sä pikkanen muutenkin pituudeltakin.

Tosiaan ei nyt mitään tiimalaseja, kun varmaan vähän mutta jotain voi lanteiltakin lähteä. Mutta tottamaar nyt se vyötärö tuosta sullakin voi kaventua ja muodokkaampaan suuntaan. :) Mä ehkä sinuna painottaisin ruokavalioon ja aerobiseen liikuntaan (lenkkeilyä, kuntopyörää, crosstraineria) ja siinä ohessa sitten voisi jotain keskivartalon ja muunkin vartalon jumppaa tukena pitää. Ja venyttely on hyvästä muuten vaikka sillä nyt tuskin se vyötärö itsessään kaventuu.

Noista jumpista mulle sopi muuten hyvin erilaiset kirjastostakin saavat dvd-jumpat. Kuntoplussan sarja ja sitten nämä kakkosen perusjumpat.

Eli kyllä mä uskon, että pystyt muokkaamaan. Tottakai! Muistaen toki ne rajoitukset. Jos sulla on luonnostaan pikkanen lantio, niin et sä sitä suuremmaksikaan saa ja siten lisää muotoja. Mutta varmasti saat vähemmän mielestäsi tasapaksuksi ja kapeamman vyötärön.

Tsemppiä! :)

Äänestä

Mulla ihan sama ongelma, vyötärö-lantiosuhde kuin miehellä. Vyötärö saman 77 cm, lantio 89cm mutta pituuttakin löytyy enemmän eli 170 cm. Rinnanympärys onkin sitten 95cm. Mulla ei ole vyötäröä ollenkaan! Liikunta ei auta, paremminkin kun olen treenannut keskivartaloa niin mulle on tullut kylkiin lisää massaa ja sikspäkki. Rasvaa se ei ole, itse asiassa olen aika pienissä rasvoissa. Voisiko kuitenkin olla kyse esim. syvien vatsalihasten heikkoudesta? Mieskin sanoi että jos jotain voisit itsessäsi muuttaa niin tee tolle mahalles jotain:(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


T-vartaloinen kirjoitti:

Oon kamalan pettyny mun vartaloon. :(
Lantio-vyötärösuhde on 0,92, ihan hirvee !
Vyötärö on 77 cm, ihan kamalan leveä. Lantio
sekin vaan ja ainoastaan 84 cm, oon kamala tasapaksu
putki! Ja oon 160 pitkä.
- oon alottanu jokapäiväsen lenkkeilyn ja
syvien vatsalihaksien harjottamisen,
ja tarttisin vyötärön kavennusohjeita.

Auttaako kylkivenytykset laihduttavan liikunnan
lisäksi? Ja onko niistä syvistä vatsalihaksista hyötyä?

Mun tavote ois tosta 77 centistä kaventaa ainakin 7 centtiä,
ja ois vieläkin parempi, että kapenis siihen kuutosella alkavaan lukuun!
Ja lantio-vyötärösuhde sais olla ainakin alle 0,9, ja miksei alle 0,8.

Auttakaa, naiset, pystynkö koskaan muokkaamaan ankeaa T-vartaloani
naisellisemmaksi? : (

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu