Aikuisluistelija

Olen harrastanut jonkin aikaa aikuis- ja kuntoluistelua. Joitakin hyppyjä ja ihan perustaitoja on tullut opeteltua.

Minua on alkanut kiinnostamaan aikuismuodostelma ihan kisamielessä.
Millaisia luistelutaitoja siis vaaditaan että pääsee ihan joukkueseen asti ja miten sinne kannattaa pyrkiä? Kaipaisin kokemuksia aikuisena taitoluistelu aloittaneilta nykyisin kilpailevilta muodostelmaluistelijoilta.
2397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vaaditut luistelutaidot vaihtelevat paljon joukkueittain. Perusluistelutaitoja kuitenkin vaaditaan, muodostelmassa painotetaan enemmän askelia kuin hyppyjä. Missä päin asut?? Voit etsiä netistä paljon seuroja, joissa on myös aikuisille muodostelmaluistelujoukkue. Joukkueisiin voi sopia valmentajan kanssa testausajan, jossa pääset luistelemaan joukkueen kanssa ja valmentajat katsovat miten sopisi joukkueeseen.

Äänestä

Aikuisten joukkueessa pitää osata sirklata eteen- ja taaksepäin molempiin suuntiin ja askeleita ainakin kantakäännökset (sisä ja ulko) ja (yksöis)kolmoset kaikkiin suuntiin, ja chasse. Joukkueesta ja omista taidoista riippuen aluksi ei välttämättä pääse kilpailemaan, mutta voi harjoitella joukkueen mukana. Itse olin ollut vuoden aikuisten luistelukoulussa kun aloitin kilpailemisen joukkueessa, mutta suosittelisin hieman vankempaa taustaa kuitenkin. Kun oma luistelu on varmempaa, jää energiaa kuvioiden suuntien miettimiseen, askelten muistamiseen, asennon pitämiseen, käsien pitämiseen tiukkoina, jne. Mene rohkeasti kokeilemaan paikkakuntasi joukkueeseen. Katso paikallisen luisteluseuran sivuilta aikuisjoukkueen yhteystiedot ja kysele valmentajalta. Jos olet pääkaupunkiseudulta, täällä on paljon joukkueita (Helsingissä neljä, Espoossa kaksi ja Vantaalla kaksi), jotka ovat keskenään hyvin eri tasoisia. Huippujoukkueisiin ei oteta ihan aloittelijoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


................ kirjoitti:

Olen harrastanut jonkin aikaa aikuis- ja kuntoluistelua. Joitakin hyppyjä ja ihan perustaitoja on tullut opeteltua.

Minua on alkanut kiinnostamaan aikuismuodostelma ihan kisamielessä.
Millaisia luistelutaitoja siis vaaditaan että pääsee ihan joukkueseen asti ja miten sinne kannattaa pyrkiä? Kaipaisin kokemuksia aikuisena taitoluistelu aloittaneilta nykyisin kilpailevilta muodostelmaluistelijoilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu