Sitä kun osaisi katsoa hyvät ja huonot puolet

yksi+kaksi-sata

ja niiden pohjalta olla luja elämäänsä ja lapsensa elämää kohtaan.

Taitaisin kaivata ihmisiltä tukea ja vahvoja mielipiteitä,etten häilyisi tässä tasapainottomassa elämässäni.Olen niin epävarma tunteistani ja siitä miten olisin ja käyttäytyisin.Mieheni, joka siis on tekemässä minusta nyt eroa on minulle rakas ja tärkeä, mutta samalla niin ärsyttävä ja paskamainen.Olemme pitäneet yhtä vuodesta 2004 huonolla ja hyvällä menestykselle.Olemme olleet välillä erossa pitkään ja sitten palattu yhteen uuden elämän toivossa.Tässä kohtaa minä tulen hulluksi tai sitten en.
Minun mies syyttää minua pettämisestä, koska avioeromme toista vaihetta loppuun odotellessa ja jo erillään ollessa, tapasin miehen, joka kanssa harrastimme ei seksiä, mut mitä se nyt nykykielellä on jos silti ollaan sängys lähekkäin?Mieheni syyttää minua huoraamisesta, koska erossa olomme aikana jo avioeron loppuun käytynä kokeilin, jos voisin rakastua johonkin toiseen.Taipailimme, mutten tehnyt muuta.Lopulta ajan kanssa päädyimme suurimman rakkauteni kanssa yhteen, siinä uskossa ja toivossa, että elämä olisi koulinut, nöyryyttänyt ja tehnyt meistä parempia toisillemme.Siltähän se tilanne näyttikin, mut nyt ajan kuluessa ja miehen ottaessa kupposta silloin tällöin ja ilmankin kaljaa, olen kuullut useimmin huora sanan kuin rakas.Ja olen sairaan kyllästynyt asiaan.Minä en tahdo selitellä, enkä puhua toisista (tietysti kerroin ennen kuin palasimme yhteen, et toinen voisi valita tahtooko minut vielä vai ei) miehistä koska olen tässä suhteessa nyt, en muualla.
Mieheni on tähän mennesä aina karjunut minulle sitä kuinka halpa olen ja hän ei tahdo minua, kuinka olen likainen ja huora, mut sit päiven päästä perunut huutonsa, jopa joskus pyytänyt etten jättäisi häntä ja olen ollut hänelle se kaikista tärkein.Asiaan ei ole kuitenkaan tapahtunut muutosta, enemmän tilanteet ovat vain voimistuneet ja nyt niihin ei mene kuukausia vaan, muutos voi tapahtua jopa päivässä.Olen KYLLÄSTYNYT tähän ei pysyvään tilanteeseen.Jatkuva eroamine ja paluu yhteen oksettaa ja saa tuntemaan itsensä halvalle.Ehkä mies onkin oikeassa, myön sieluani hänelle pilkka hintaan ja häpeän sitä asiaa.
Ihmettelen myös tätä, että mieheni aina sanoo minulle ettemme koskaan ole olleet yhdessä.Hän pilkkaa keskenmenossa pois mennyttä lastamme toisen lapseksi, vaikka papereissa selkeästi osoitetaan hänet isäksi.Papereita hän ei vaan koska suostu lukemaan tai kuuntelemaan mitä niissä lukee.Parisuhdeterapiaan on ollut valmis, ja ehdottanut sitä itsekin, mut silti ei toimi asian eteen mitenkään.Ja lopulta kieltää senkin idean itseltään ja minulta.Olen kaikkeen syypää ja hän se joka osaa olla.Viime kerralla mieheni ajoi minut pois ravintolasta yhteisestä illasta ja soitteli toiselle naiselle vedoten oikeuteensa tehdä samoin kun minä hänelle.Kun sanoin, et samat oikeudet minulle kuin hänellekin, hän vetää herneen nenään ja eroaa taas.Etsii ihan oman asunnon ja pyörii tuossa jaloissa räksyttäen miten en kelpaa ja seuraavalle pitäisi osata jo olla!OSATA OLLA?!?!?!
En tiedä enää mitä ajatella, enkä tiedä enää miksi näin?Miksi kaikki aina muuttuu niin helpost ja nopeasti?Upotkoon koko laiva ja kellukoon pinnalla pelastusvene!Sama tuo ja ei sama.Mä tahoisin selvittää itselleni et ero on hyväksi ja sen kannattaa, mut miten osaan sen tehdä.Yksinäisyyskö se pelottaa vai mikä?Mä taidan enemmän vihata itseäni kuin miestäni.Hänelle toivon kaikkea hyvää jatkossakin vai miten se oli...mulkku.Tunteiden vuoristo rataa ja sillä viisiin.

3

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ahistus

      Hei,
      asiat aina järjestyy! Luota itseesi ja tee itse hyvä päätös lähteä moisesta suhteesta. Kenenkään ei pitäisi nimitellä toista tuollaisilla nimityksillä!

      Mene ihmeessä itse juttelemaan asiasta perheneuvolaan tai jonnekin tai vaikka ystäville. Kunhan saat purettua pahan olosi ko.suhteesta.

      Itse ainakin lähtisin moisesta suhteesta. Mielestäni on parempi olla oma herransa ja yksin kun huonossa suhteessa jossa kärsii. Ja uskon että kärsit, ei voi olla normaalia joutua kuulemaan moisia nimityksiä. Tarkoitti niitä tai ei. Alkoholiongelmakin on ikävä juttu!

    • oppeliini

      Viittaat alkulauseessa jo tehtyy lapseen. Mikäli teillä on pienokainen kuvioissa mukana, teet valtavan vääryyden sallia hänen kokea kuvaamanlaistasi kotielämää.

      Mikäli taas lasta ei ole kuvioissa, sinun on niin helppo poistua tuon sairaan ja ilkeän miehen näkopiiristä. Ette ilmeisesti edes ole laillisesti avioliitossa joten sinun ei tarvitse muuta kuin kerätä tavarasi ja muuttaa omillesi. (jos suureksi epäonneksi asutte jo yhdessä)

      Oli miten oli, sinun on annettava tuon pahaakin pahemman, herjaavan juopon mennä ja jatkaa elämitäsi ilman häntä tai ketään samantyylistä retkua. Miksi tuhlaisisit elämäsi saastaan?????

      Kohota hyvä ihminen rimasi paljon korkeammalle ystäviä valitessasi. Tietenkin on niin helppoa alkaa haalimaan ensimmäisiä vastaantulijoita kavereikseen, ystävikseen ja "suhdekavevereiksi", mutta sitten ei saa valittaa
      kun saa päälleen lokaa. Jonka olisi niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin helposti voinut välttää vain näkemällä aivan vähän vaivaa.

    • ggay

      loool

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe