Sairaushistoria

haastattelu

Miten tarkkaan pitää kertoa sairauksistaan haastattelussa?

Entä työhöntuloterv.tarkastuksessa? Jos on rasti ruutuun paperi ja siihen ei laitakkaan rastia, niin näkevätkö silti jostain, että olen sairastanut ja ollut ko asian vuoksi sairaslomalla?

6

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23

      En kertoisi haastattelijalle mitään sairauksista. Toteaisin korkeintaan että ei ole työtä haittaavia sairauksia. Työkyyvn arviointi pitää jättää terveydenhuollon ammattilaisille, eikä haastattelijoilla ole tarvittavaa pätevyyttä. Tuota varten on työhöntulotarkastus, joka tehdään yleensä ennen työsopimuksen tekoa.

    • fgfghjgghjghj

      Jos työ edellyttää tiettyjä asioita, esim. liikenteessä ei varmaan ole hyvä jos sairastaa epilepsiaa, niin silloin ei varmaan itsekään hae. Eli ei tarvitse kertoa mitään, jos hakee sellaisiin paikkoihin joissa sairaus ei ole sinänsä este työn tekemiseen ja este se on silloin kuin sairaus voi aiheuttaa vaaratilanteen.

      Eli ihmisiä on töissä sairauksineen, on töissä vaikka olis sydänsairaus, diabetes, keuhkotauti, epilepsia (niissä joissa se on sallittu sairaus), syöpä, jne.

      Eli jos sinua ei ole kirjoitettu työkyvyttömyyseläkkeelle, niin ei sun tarvitse työhaastattelussa kertoa, kun kuitenkin olet varmaan niin älykäs että jos sairastat sellaista tautia, joka ihan laillisesti on este ko. työhön, niin et hae siihen työhön.

      Työhöntulotarkastus on vielä se viimeinen paikka, jossa selvitetään terveydenhuollon ihmisten kanssa sun terveydentila - ja viimeistään siellä, jos terveydentila estää työn, se todetaan. Esim. silloin kun työnhakijan on toimitettava lausunto terveydentilastaan, niin sehän on sitten "työntekijä on sopiva tehtävään terveydentilansa puolesta" tai "terveydentila ei ole este".

      Työhaastattelussa ei tosiaankaan ole hyvä alkaa tarinoimaan terveydentilastaan ja kertoa sairauksistaan - eihän se työnantaja sitä halua kuulla, vaan sen, miksi sinä olisit paras valinta.

      • fghfghfghfgh

        Joo, tai sitten tällainen pikku juttu: Jos sinulla on allergia, niin tuskin sinä haet sitten sellaiseen tehtävään, jossa se allergia tulee ilmoille eli alkaa oireilla. Eikös vaan!


    • ap

      Kiitos vastauksista.

      Olen sairastanut kaks.suunt. mielialahäiriötä ja ollut sen vuoksi pitkään slomalla. Nyt on kaikki ok, mutta pitääkö tuollainen historia kertoa?

    • Työvoimakouluttaja

      Ei pidä.

    • ap

      Haastattelussa siis ei, mutta entä terv.tarkastuksessa? Teen ihan "perustyötä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe