Sain siis puhelinsoiton Securitakselta ja olisivat kiinnostuneita palkkaamaan minut myyntityöhön kesäksi. (Itse olen vasta opiskelija ja 18 vuotta) Eli olisiko joillain omakaohtaista kokemusta, luultavasti myyntityötä olisi tarjolla. Ja tietääkö joku mikä on pohjapalkka ja mikä siihen lisäksi tulevan provison suuruus on??
Securitas Direct kesätyö
8
1824
Vastaukset
- Mansen Muratti
Ei pohjapalkkaa ja provisioiden suuruus vaihtelee alueittain. Keskiansiot kesätyöntekijöillä 500 € / kuussa, riippuu ihan miten täysillä jaksaa panostaa.
- Ei kiitti
Jos joku sattuu tänne vielä päätymään.
Ite kävin tossa äskettäin työhaastattelussa ja aluksi kaikki vaikuttaa hienolta ja yhtäkkiä pamahtaa tieto tiskiin että pohjapalkkaa ei ole (4 ekan viikon ajan 500e sen jälkeen ei mitään) ja sun ois myytävä 20 sellasta puolentonnin laitetta ni saisit 2800 e/kk. Tosiasiassa paiskit 4 viikkoa putkeen täysillä ja saat myytyä ehkä yhen laitteen eli saat kuussa 120 e! Wau. Eli siis 120e / puoltenonninpömpeli. Tosi hämärää, ite ainaki sanoin ei kiitos. Menkööt ken tahtoo, ite tahon ainaki sellase pohjapalkan että saa ruokaa vuokrien ja sähkölaskujen jälkee. - Infoa harkitseville
Ei kiitti on aivan oikeassa.
Firman johtajat myyvät ajatusta helposta työstä jossa tienaa hyvin näyttämällä parhaiden myyjien suorituksia. Talossa on oikeasti todella hyviä myyjiä jotka tienaavat 3000-4000€/kk tekemällä 80h/kk työtä, sitä en voi kiistää, olen itsekkin tälläisen henkilön kanssa työskennellyt.
Mutta sitten on ne loput... Firmassa on monia myyjiä jotka myyvät 6-9 kauppaa / kk tehden sillä 540-1080€/kk ( riippuen asentavatko he kaupat itse) jolloin palkka jää naurettavan pieneksi. Kun valitat tienesteistä joko kannustetaan, treenataan, mollataan tai tarjotaan asennuskoulutusta vaihtoehdoksi.
Asennuksista saa 50e /kpl ja aikaa menee 3-5h. Asennukset tehdään aamuisin jonka jälkeen lähdetään kentälle myymään eli päivät venyvät klo. 10.00-20-21.00 mittaisiksi, ja näitä päiviä on 5 viikossa.
Itse olin myyjänä vähän aikaa. Annettin kuva helpoista kaupoista ja tuloista. Todellisuudessa sain ensimmäisen 1.5kk aikana 4 kauppaa, 4! Rahassa se tekee sen takuupalkan verran eli 500e, jaettuna 82h/kk se tekee tuntipalkaksi noin 6€... Ainiin, aloitin viellä maaliskuun alussa enkä voinut lopettaa töitä ennen huhtikuun loppua! Jos olisin lopettanut ennen 1. palkkapäivää en olisi saanut käteen penniäkään.
Pakettien myyminen ei todellakaan ole niin helppoa mitä väitetään, ainankaan aluksi.
Firman myyntityyli on muutenkin hieman hämärää. Esitetään että mennään tekemään turvakartoitusta ja kertomaan kodin, perheen ja lasten turvallisuuteen liittyviä asioita. Ok, kyllähän siellä tulee hieman tilasta paloturvallisuudesta, palon aiheuttajista sekä murroista, mutta tätä asiaa on oikeasti 3 sivun verran ja sitten alkaa se myyminen. Jotkut viellä esittävät viranomaisen myöntämän turvasuojaaja kortin ja sanovat että ollaan ihan virallisella asialla. Kysyin asiaa pomoltani ja vastaukseksi tuli että osoitetaan olevan oikealla asialla mutta mielestäni kyseessä on enemmän ihmisten uskotteleminen siihen että oltaisiin puolivirallinen taho ja järjestelmän ostaminen on oikea päätös.
Eli ei todellakaan mennä koteihin kertomaan mitään vaan turvakartoitus on vaan excuse päästä sisälle ja sitten alkaa se myyminen.
Myyjiä kannustetaan agressiiviseen myyntityyliin, tunteisiin vetoamiseen ja päätökseen painostamiseen. Suomalaisia saa nyt painostaa kaikkeen koska muuten kukaan ei tee mitään mutta mielestäni tyyli on liian agressiivinen eikä sovi itselleni ollenkaan.
Laitteistossa ei periaatteessa ole mitään vikaa vaan firman tyylissä myydä sekä myyjille tehdyissä lupauksissa helposta tienesteistä.
Elikkä koontina, jos luulet olevasi hyvä myyjä, osaat painostaa ihmisiä tekemään päätöksiä häpeilemättä, siedät pitkiä päiviä (mikäli asennat kaupat itse) ja epävarmaa tienestiä ( jossa tosin on oikeasti mahdollisuus tehdä isoa rahaa ) mene koittamaan. Jos joku näistä ylläolevista ei täyty, en suosittele, alkaa vain vituttamaan viikon jälkeen niin kuin itsellenikin kävi
- Ex Verisure- Karrrrrikka
Joo o. Tottakai ensimmäiset 4 kk eli koeaika on haastavaa. Mutta kokemuksesta voin sanoa, että homma alkaa kunnolla tuntumaan omalta vasta sen jälkeen. 4 kk jälkeen maksetaan pohjapalkka 500€. Vaikka esimerkiksi teen vain 5 kauppaa ja asennan ne itse, saan 1350€ alle 30 tunnin työviikoilla. Asentamiseen minulla menee 2-3 h. Ja tämä oli siis omalla tasollani minimitulos kuukaudessa. Ei tosiaan vaadi paljoa. Tässäkin kuussa kuitenkin tilanne on aika paljon parempi, kun on 15 kauppaa plakkarissa. Näin ollen pelkkiä bonusta tulee 1000€. Siihen päälle pohjapalkka, kauppojen provikat ja asennukset niin päästään mukavasti 4000€ pintaan. Tosiaan, tämä työ ei todellakaan ole kaikille, mutta jos koet olevasi pitkäjänteinen ja jaksat kitkutella muutaman kuukauden heikommalla palkalla, voi tämä homma olla sulle sopiva.
- TammerTimo
Suurin osa porukasta myy sen 3-5 pakettia KUUKAUDESSA. Jos 360€-600€ on sinulle tarpeeksi arki-iltojesi menettämisestä, niin sinne vain hommiin. Yrityksen rekryilmoituksista pitäisi "alati kasvava joukko" muotoon "alati vaihtuva joukko". Keskimäärin pari kuukautta uusi innokas jaksaa, kunnes paskan laatu paljastuu.
Erittäin suuren vaihtuvuuden syytä tuskin tarvitsee erikseen kertoa?- EiMuutaTekemista
Tätähän se työ pitkälti on http://www.youtube.com/watch?v=SKFF82LxB_8
Tuntuuko että löytys se mukavuusalue tuommoisesta? Hakemusta pesään!
- 1.5
Hei Olen Raumalainen 46vlievälla sairaselääkkeeä syövön hoidon takie .J olisi kiinnostunut pienisstä lisä töistä jotka sopisi minulle ,ESIM.LAITTEIDEN ASENNUSSTEHTÄVÄT. JATRSTAUKSET JA MUUTENKIN OLE KINNOSTUTNU NOIN PIKAAA LEVINNEESTÖ TURVALLISUURESTA,MINULLA ON WERISUE.
YSTÄVÄLIIISINTERVEISIN
MIKA HÄMÄLÄINEN04079090093
Mika.hamalainen2103@gmail,
?com - työhakemu
Hei Olen Raumalainen 46vlievälla sairaselääkkeeä syövön hoidon takie .J olisi kiinnostunut pienisstä lisä töistä jotka sopisi minulle ,ESIM.LAITTEIDEN ASENNUSSTEHTÄVÄT. JATRSTAUKSET JA MUUTENKIN OLE KINNOSTUTNU NOIN PIKAAA LEVINNEESTÖ TURVALLISUURESTA,MINULLA ON WERISUE.
YSTÄVÄLIIISINTERVEISIN
MIKA HÄMÄLÄINEN04079090093
Mika.hamalainen2103@gmail,
?com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1193979Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m713291- 262734
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv842468Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html202430Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta392409Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään62367En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102281Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä272226Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset282171