Äänistä on laskettu yli 91 prosenttia ja näyttää pahasti siltä, että "suurkunta" Tornio-Kemi-Simo-Tervola- Keminmaa EI SAA YHTÄÄN kansanedustajaa ! - ainoa länsilappilainen on Simo Rundgen Kolarista ! - kaikki paikat menee itälappiin ja Rovaniemelle ! - ei voi muuta sanoa, kuin että kyllä täällä ollaan tyhmiä kun ei saada edes yhtä omaa edustajaa läpi ! .- ei ole ihme että Rovaniemi tulee taas jatkossa painamaan joka puolelta ohi ! SAATANAN tunarit !
Saatanan tunarit !
Voi Perrrrr
30610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Seuraava hallitus ja eduskunta eivät ole pitkäikäisiä, koska on aivan valtavat ristiriidat muhimassa pinnan alla.
Epä sentään. PS:t ja SDP ovat miltei kaikista asioista samaa mieltä, kokoomus joutuu taipumaan heidän tahtoonsa. Jyrki on yksin :( Bhuuuaaa hah hah haa....
SDP, persut, vasurit ja kd tai rkp uusi hallitus. Keskusta ja vihreät menee oppositioon.
Kokoomus ja persut eivät mahdu samaan pöytään, eli kokoomus ei saa hallitusta kasaan.
Olipa onni, ettei täältä mennyt läpi ketään pyrkyriä, kiristäjää ja uhkailijaa joka luulee olevansa OK. Heh - heh -hee!!!!
alko tornion ketkuilla suruaika ,ko oma kepu lelli ei päässytkään
Aloittaja puhuu asiaa - on koko Merilapin vahinko, että täältä ei ole sitten yhtään kansanedustajaa - monia asia menee sivu suun Rovaniemelle - eikä sillä puoluekannallakaan ole tässä merkitystä kunhan olisi vain edustaja !
Niinpä.
Taitaa mm. synnytysosastot ja sitä myöten kaikki muutkin osastot lähteä meiltä.
Eli terveydenhoito varmaan siirtyy satojen kilometrien päähän puhumattakaan, että mitä muita leikkauksia keksivät tänne, missä itse ei tarvi asua.
Sitä ei ydinvoimala nurkilla korvaa ...
Alkaa vaikuttaan vahvasti siltä että seuraava presidenttimme on Timo Soini.
Muistetaan nyt kuitenki se, että yli 80 % äänioikeutetuista ei äänestänyt Perussuomalaisia näissä vaaleissa. Tietenkään eduskuntavaaleja ei voi suoraan verrata presidentinvaaleihin, mutta ei nyt ihan vielä olla Soinista presidenttiä tekemässä.
Tarkoitit varmaankin valtakunnankansleri etkä presidentti?
Oikeastaan hyvä että saatiin kokoomukselle vastavoima.
On tässä kuitekin huolenaihetta kun persut on yhdenmiehen varassa.
Heillä ei ole oikeasti päteviä ihmisiä kansanedustajan tehtävää tekemään :(
Niin ja heistä ehkä tulee jopa ministereitä...
Huolenani on että kuinka Suomelle käy?
Totisesti toivon että he tekevät hyvää työtä ja eriarvoisuus vähenee.
Mutta toisaalta se linja jota keput ja kokkelit veti oli seki tavalliselle ihmiselle kylmää kyytiä.
Niin ja kyllä tuli paha moka kun ei saatu edustajaa merilapista,sama tosiaan mistä puolueesta se olisi ollut. Muistetaan tämä ensikerralla.
Meitä on täällä merilapissa niin vähän, että tämä peräpohjolan ääni ei tahdo oikein kuulua enää siinä vaiheessa kun uudenmaanläänin äänet on laskettu.
Tosi seikka on vaan se, että persut vei äänet muiden puolueiden ehdokkailta, myös meiltä täältä merilapista. Mutta tosiaan parempi äänet persuille kuin kokoomuksen porvareille.
no mietitäämpä mitä ne meri-lapin edustajat on saanu edellis kauella eduskunnassa aikaan? no ei kerta kaikkiaan yhtään mitään niin eipä taida olla väliä vaikka siellä ei olekkaan ketään.
Kyllä sillä paikallisella edustuksella on merkitystä. Alueellisesti pystytään vaikuttamaan moniin hankkeisiin, mihin ei normi työssä käyvän ihmisen ajatukset edes riitä. Merilapista ei vain ollut kertakaikkiaan karismaattisia ehdokkaita. Karismaattisuus taas ei tule pelkästään kirjoja lukemalla vaan se on synnynnäistä. Itse olisin mielelläni äänestänyt ihmistä, jonka kuuntelemiseen hiljenee muutkin ympärillä kuin itse kuulija. Seuraaviin vaaleihin sellaista verta, että riittää selkäranka seisoa rankassakin paikassa. Kikattajien aika on ohi.
Eipähän ollut mieluista ehdokasta ja keskustaa en vaan äänestänyt! Luulisi ihmisillä olevan oikeus valita ketä äänestää? Sitäpaitsi, mistä sitä voi tietää ketä muut äänestävät? Hölmöä tällainen syyttely!
Kepua on todellakaan äänestä! Ennemmin jätän vaikka kokonaan äänestämättä.
Riittää että niitä säheltäjiä on aivan tarpeeksi täällä kaupungin valtuustossakin tunaroimassa, niin vielä pitäisi eduskuntaankin äänestää, hoh hoijaa! Kiitos mutta ei kiitos!
Pääasia kuitenkin että saatiin täältä Lapista edustajia eduskuntaan. Sillä ei ole juuri merkitystä onko henkilö Torniosta, Kemistä, Rovaniemeltä tai Kemijärveltä.
Esimerkkinä mainittakoon E.J. Tennilä, jolle todennäköisesti olisi taas ääni mennyt jos olisi ollut ehdokkaana, sillä siinä on todella karismaattinen kansanedustaja, joka on tosissaan ajanut meidän tavallisten lapin kansalaisten asioita.
Ja vaikka hänkin on ollut ehdokkaana Rovaniemeltä, niin silti hän on ajanut koko lapin asioita, myös Kemi - Tornion.
Ääni meni kuitenkin oikeaan osoitteeseen, kun jos se meni vasemmalle, muutama ääni vielä lisää niin oltaisiin saatu toinenkin edustaja lapista eduskuntaan. 4-vuoden päästä lisää...
Heh heh hee - ei se ole kuule meistä äänestäjistä kiinni montako edustajaa lapista pääsee läpi - kyllä täältä tällä väkimäärällä menee aina 6 edustajaa eduskuntaan vaikka äänestysprosentti olisi mikä tahansa. Ja mitä luulet itälappilaisen uuden kansanedustajan tietävän merilapin asiosita - ei mitään !
Ajaa enemmän tavallisten Torniolaisten asioita kuin kymmenen kepua niitä on tuhonnut kaupunginvaltuustossa.
Luulempa että Lapin suurimpana ääniharavana tietää, kyllä kansa tietää.
Joopa joo - toki jokainen Torniolainen ja Kemiläinen saa vapaasti äänestää Rovaniemeläistä tai Sallalaista ehdokasta - mutta ei sitten pidä tulla jatkossa valittamaan, että oma alueen ääni ei kuulu eikä näy eduskunnan päätöksissä !
Onneksi ei torniolaisia kepuja valittu! Se on pääasia. Torniolaisena äänestin kunnon porvaria - ikinä en oo kommaria äänestäny - enkä äänestä!
Älkääs nyt. Onhan meillä asioista päättämässä kuitenkinmm. Kike Elomaa, jonka mielestä ydinvoimaloita ei pitäisi rakentaa mannerlaattojen päälle :)
miten ne meri-lapin edustajat saanu asioita ajettua eduskunnassa ku eihän ne saa omalla paikkakunnallakaan muutako huonommaksi esim.sairaala palvelut ja ensi-apu on jo pilattu torniossa.
Nauttivat vain hyvää palkkaa hoitamatta kuntalaisten asioita. Että tällaisia vapaamatkustaja kekkuleita te Toroniolaiset sinne etuskuntaan halajatte, ja siinä uskossa että he teitä joskus muka jossaki asiassa edustais. Ja höpö höpö! Sitä päivää ette tuu näkemään että esim "värppä" teitä jossakin asiassa edustais ja teidän asioita oikeesti ajais. sillä on aivan liian paljon omia hommia ja etuja ejettavana että alkaisi muiden asioita hoitamaan.
Tuossa ambulanssi säikeessä tiivistyy hyvin tämä nykyinen kepujen kekkulointi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9730011
"Jos te nyt puollatte näitä minun muutamaa lakialoitettani, jotka Suomen kansalle kuuluvat, niin pääsette minusta vähin äänin eroon neljän vuoden päästä. Muuten minunlaisiani voi olla täällä neljän vuoden kuluttua kymmenittäin, ja sitä te ette kestä"
-- Kansanedustaja Tony Halme, 24.3.2003
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1336301/hyva_kirjoitus_aiheena_yksi_eduskunnan_parhaista_p
ei kai nyt kaikki persut ole laittomien aseiden kans heiluvia narkkeja?
lapin maitotilat ajettu lähes alas,sokerit on myyty,kinkut tulee tanskasta,ym ym
niin kysyn että mikä keskusta,voi yhrenkerran.
niin mites se näin on päässyt käymään,eikös se keskusta ole ollu aika pitkään (yhtenä isona) päättämässä hallituksessa,veroja on nosteltu joka vuosi ja tämä eu säännestely on ajanut suomessa viljelyn alas ja eikös keskusta aikoinaan ajanut eu-jäsennyyttä suomeen aika vahvasti,tais tulla omille kintuille tässä hommassa.
Tosi tunarit. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011041813564286_uu.shtml
Saadaanpa nähdä kuinka PerSut pitää lupailunsa, vai alkaako vielä nolommat selvitykset ja takin kääntämiset, kuin muilla aiemmin ... ?