Pari kuukautta sitten veitsi lipsahti ja nyt peukalon juuressa on ruma arpi, noin 1.5cmx1.5mm. Se ei ole syvä, eikä pullea, mutta häiritsevän punainen. Oon miettnyt, jos ottaisin sen päälle tatuoinnin, joka olisi muun ihon värinen, jolloin väri hieman tasoittuisi. Onko kellään kokemusta? Osaisko joku suositella jotain halpaa ja suht ok tatuoijaa pk-seudulla. Tuskin tän peittämiseen paljoa taitoa tarvittais?
Arven peittäminen
Arpikäsi
7506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä jos vaan odottelisit että se arpi vaalenee?
Arpien päälle voi kyllä tatuoida, mutta monesti suositellaan että arpi olisi jo kerinnyt vaalenemaan ja asettumaan rauhassa ennen kuin siihen tatuoidaan yhtään mitään. Jos siihen punottavan arven päälle nyt lyö väriä, niin punotus varmaan hieman muuttaa sitä väriä ja sitten kun arpi on vaalentunut, väri saattaa näyttää erilaiselta.
Arvilla kestää useita kuukausia ennen kuin ne ovat kunnolla parantuneet, siksi sinun arpesi punoittaa. Voit nopeuttaa parantumista kotilovoiteella (baba de caracol), jota saa luontaistuotekaupoista.
Arven päälle voi tatuoida yleensä vasta vuoden kuluttua sen syntymisestä, sillä parantuva arpi ratkeaa ja alkaa vuotaa käsittelyssä. Arpikudos on tervettä ihoa hankalampaa tatuoida joten ihan aloittelijaa ei siihen hommaan kannata valita.
Mää oon saanu arvet käsivarsista tatuoimalla piiloon. Masentuneena sitä oli niin idiootti et piti tehä itellensä vahinkoa. Mun arvet ei näy paljoo tuolta tatskan alta, tai ei ainakaan niin pahasti pistä silmään. En usko et arpia saa peittoon ihonvärisellä tatuoinnilla, mieluummin joku värillinen tai musta.
itsellä kanssa alaselässä palovamma arpi 10x15cm. arpi on monta vuotta vanha ja osalta kuhmurainenkin. osaava tatuoija kuitenkin suunnitteli sen päälle peittävän kuvan mukaillen arpea!
pari vuotta on tatska pysynyt jo hyvänä, ei ole värit levinnyt ym.
iso kiitos hänelle, kehtaan taas olla rannalla bikineissä! :)
missähän mahdoit otattaa sen? Itselläkin olisi palovamma leikkausarpi, jotka olisis kiva tatuoida ja etsin nyt hyvää ja osaavaa paikkaa. (:
Suurinosa liikkeistä asian taitaa. Juttu ei ole rakettitiedettä, vain legenda siitä ettei arven päälle voisi tehdä on suuri.
Arpi pitää olla vanhahko niin siihen kuvaa pystyy hyvin tekemään.
Eli rohkeesti vaan kyselemään.
...ja sitten rannalle bikineissä kävelemään ja muistuttamaan homejuustoa...