Jos lopetan esimerkiksi huomenna työnhakuni kokonaan tai kieltäydyn työkkärin tarjoamasta työharjoittelusta niin voinko silti hakea työttömyystukea viime kuun lopusta siihen päivään asti milloin lopetan työnhakuni? vai tuleeko siitä jokin karenssi enkä voi saada ollenkaa tuolta ajalta työttömyystukea
Työttömyystuen hausta
sdaadsadsdasasddsa
672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tulee päättymätön karenssi tai sitten risusavottaa neljän vuoden ajan seitsemän päivää viikossa.
miksi vastata kun mitään järkevää et pystynyt edes sanomaan?
veltot jalat saavat liikuntaa kuntouttavassa työtoiminnassa.
Saat työttömyystuen siihen asti kunnes lopetat työnhaun tai kieltäydyt.
Työnhaun lopettamisesta ei seuraa karenssia. Sen sijaan jos olet työkkärin kirjoilla ja työllistymissuunnitelmassa on mainittu orjatyöt, niin sitten työharjoittelusta kieltäytymisestä seuraa karenssi.
joo tuota tarkoitin eli on nyt työssä työllistymissuunnitelmassa että ens kuun puolella pitäs lähteä työharjoitteluun, mutta ku miettiny tässä niin taidanpa jättää väliin. eli karenssi tulee, mutta voiko jos on karenssi päällä niin saada haettua sitä työttömyystukea päiviltä ennenkuin se on tullut?
'''jos on karenssi päällä niin saada haettua sitä työttömyystukea päiviltä ennenkuin se on tullut?'''
En oikein ymmärrä, mitä tuolla tarkoitat.
Jos sinulle määrätään karenssi vaikkapa 30.4 alkaen, niin saat työttömyystuen 29.4. asti.