Ärsyttää kun loukkaannun pienistäkin asioista, esim. jos avomies katsoo pitkään toista naista tai jos vaikka kaveri lähettää hänelle jostain kortin jossa on alaston nainen. Saisin olla kiitollinen, kun häntä ei kiinnosta porno (pornon kyllä hyväksyisin mutta jos paljon katsoisi ja porno alkaisi olla seksin korvike, niin kyllähän siitä loukkaantuisin).
En ole koskaan harrastanut muiden kanssa seksiä kuin avomieheni kanssa.
Menetin hänelle neitsyyteni. Nyt haluan aika usein ja kun tulen torjutuksi joskus, niin sekin on aina isku itsetunnolle. Samoin jos mies ei huomioi minua. Tuntuu että olen antanut hänelle kaikkeni ja avannut koko seksuaalisuuteni ja se on aivan turhaa.
Minulla on hoikka mutta kumminkin muodokas kroppa, olen nuori, pitkät hiukset, pukeudun ihan ok, avomies kehuu päivittäin ja seksiäkin on lähes päivittäin. Päivittäin siis jos mies ei ole jossain käymässä, kuten työmatkalla tai vanhempiensa luona. Mutta kun olen huomannut ettei ole naisen ulkonäöstä, persoonasta, iästä, hoikkuudesta, seksin määrästä eikä mistään muustakaan kiinni kyllästyykö mies ja alkaako tarkoituksella katsella muita ja pettää. Toisaalta en ikinä uskoisi, mutta toisaalta tunnen itseni välillä vaan niin P A S K A K S I kun ohi kävelee hyvännäköinen nainen, jota mies katsoo heti. Sitten tulee hiljaista ja en uskalla edes sanoa että joku tuntuisi pahalta vaikka melkeen itken.
En ole koskaan harrastanut muiden kanssa seksiä kuin avomieheni kanssa.
Menetin hänelle neitsyyteni. Nyt haluan aika usein ja kun tulen torjutuksi joskus, niin sekin on aina isku itsetunnolle. Samoin jos mies ei huomioi minua. Tuntuu että olen antanut hänelle kaikkeni ja avannut koko seksuaalisuuteni ja se on aivan turhaa.
Minulla on hoikka mutta kumminkin muodokas kroppa, olen nuori, pitkät hiukset, pukeudun ihan ok, avomies kehuu päivittäin ja seksiäkin on lähes päivittäin. Päivittäin siis jos mies ei ole jossain käymässä, kuten työmatkalla tai vanhempiensa luona. Mutta kun olen huomannut ettei ole naisen ulkonäöstä, persoonasta, iästä, hoikkuudesta, seksin määrästä eikä mistään muustakaan kiinni kyllästyykö mies ja alkaako tarkoituksella katsella muita ja pettää. Toisaalta en ikinä uskoisi, mutta toisaalta tunnen itseni välillä vaan niin P A S K A K S I kun ohi kävelee hyvännäköinen nainen, jota mies katsoo heti. Sitten tulee hiljaista ja en uskalla edes sanoa että joku tuntuisi pahalta vaikka melkeen itken.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sitä vaan, että miten voisin olla välittämättä? Kysyä että eikö olekin hyvännäköinen kun mies katsoo jotain naista? Mutta kun tulee niin paha mieli, etten edes halua puhua asiasta. Itse en uskalla/viitsi katsella miehiä miehen seurassa, mutta ehkä voisin kokeilla.
Tiedän tunteen :( :( :( :( :( :(
Mies sanoo ettei katso "sillä silmällä"..
:( Itsekin olen hyvännäköinen, itsestäni huolta pitävä nainen!! Itsetuntoni on kanssa alhaalla, koska tuntuu, että en kelpaa sellaisena kuin olen :( Mies kyllä hellittelee yms. mutta joka kerta ahdistun kun katsoo jotakin toista :(
Niin, vaikka kaikkihan katsoo ihmisiä, olipa varattu tai sinkku.
Kyllä itsekin katson ja tiedän joitain miehiä joista voisin sanoa että oikeasti hyvännäköisiä. Mutta en katsele ketään miehen nähden, koska se ei mielestäni ole sopivaa toisen seurassa alkaa tuijottaa.
En tiedä huomaisiko mies jos katsoisin hänen seurassa ihan avoimesti jos menee ohi vähän hyvännäköisempi tapaus. Voihan olla että ei kiinnittäisi mitään huomiota, että minä olen ainoa joka huomaa tuijottamiset.
Olen myös sanonut miehelle että tuntuu etten kelpaa sellaisena kuin olen.
Ja on sanonut että olen hyvä juuri tällaisena.
Sama homma minulla. Mies ei pahemmin kaupungilla kyylää minun ollessani läsnä, mutta kehuu minulle joidenkin naisten kuvia, puolustele niitä jos arvostelen joitakin naisia, mitä hän pitää kauniina. Sivuhistoria täynnä iltatyttöjä, pornotähtiä, silarijulkkiksia jne. Pornon katsominen on okei, koska itsekin katson, mutta miksi pitää vielä sen lisäksi katsoa? Pornoa poikakaveri ei nykyisin katsele paljo, koska meillä on lähes jokapäivä/jokatoinen päivä seksiä. Miksi miehen pitää katsella muita naisia? Minusta tuntuu että koska minulla on pienet rinnat en riitä hänellä vaan hänen täytyy suurten rintojen tarve tyydyttää muulla tavalla, katselemalla suuririntaisia naisia. Muuten minulla on todella hyvässä kunnossa oleva kroppa, olen hoikka, pitkänhiukset, kauniit kasvot. Mutta silti itsetunto matalalla kuin mikäkin..
No huh, oikeesti.. Siis miehelläs on sivuhistoria täynnä tuollasta?? Oikeesti hei naiset nyt.. Puhukaa asioista suoraan, sanokaa että tuollanen loukkaa. Mun mielestä jos seurustelee ja oikeasti pitää omaa naista kauniina ym niin ei todellakaan tarvitse mitään iltatyttöjä sun muita kyylätä. Ja itse olen MIES!
Ehkä olen omituinen mutta itse seurustelen enkä todellakaan koe tarvetta katsella muita naisia. Pornoa katson todella harvoin mutta siinäkään en mieti niitä silikoniämmiä vaan katson itse sitä seksiä vaan.
Kaduilla en kyyläile muita naisia, tottakai sitä tietty kahtelee muita ihmisiä ihan yleisellä tasolla, ei silmät kiinnikkään voi olla mutta en silmilläni hae juuri naisia joita kyylään päästä varpaisiin ja mietin kuinka ihanat tissit tai perse tolla on. En todellakaan, koska saan omasta ihanasta naisestani kaiken sen tyydytyksen niin henkisesti kuin fyysisesti. Siinä on mulle silmäniloa tarpeeksi. Oma nainen on paras nainen.
En oikein osaa sanoa, miksi moni mies tekee juuri noin että katsellaan netistä kaikenlaisia "seksipommeja". Joidenkin kohdalla kyse voi olla tyytymättömyydestä omaan kumppaniinsa (?), en tiedä mutta se ekana tulee mieleen. En osaa muuta oikein sanoa. Sitähän kyllä sanotaan että miehet on hyvin visuaalisia, kyllähän me ollaan joo mutta kai sitten itse oon tosi outo?? Varmana olenkin mutta tyytyväinen näin. Että se muiden naisten katsominen on niin biologista tai jotain.. En tiedä. Koska itellä ei tarvetta moiseen ole niin en osaa tosiaan sanoa.
Mutta keskustelkaa naiset tästä asiasta miehenne kanssa, sillä se selviää!
Se miehen katsominen on pohjimmiltaan passiivista katsomista. Kun on koko aikuisikänsä kiinnittänyt huomiota kauniisiin naisiin, niin siitä on tullut lähes refleksi. Ei se niitä naisia muista saati muistele enää jälkeenpäin.
Ihan turha alkaa kostaa tai kilpailla katselemalla miehiä. Miehet eivät ylipäänsä reagoi sellaiseen ja mitä järkeä on tehdä jotain, mikä ei itsestä olisi luonnollista?
Jos mies katsoo muita naisia niin pitkään, että ympäristökin huomaa sen, saati jos hän kommentoi heitä ääneen tai maiskuttelee heidän peräänsä (sellainenkin törppö on joskus tullut tavattua), niin silloin on kyse junttimaisesta käytöksestä. Siitä voi ihan hyvin huomauttaa ja silloin se huomautus kohdistuu siihen käytökseen, jolla hän samalla nolaa sinutkin muiden silmissä, eikä siihen että hän katsoo naisia.
Sinä vaikutat justiinsa sellaselta mieheltä jonka minäkin haluisin. Minä olen sanonut tästä n. 8 kuukautta sitten poikaystävälleni, mutta sama jatkuu -.-. Hän tietää myös että mulla on huonoitseluottamus, mutta silti tekee noin. Pornoa saa katsoa ehdottomasti, minäkin katon ja katon sitä justiinsa samalla tavalla kuin sinäkin eli sitä seksiä, sitä hommaa siinä enkä mitään tiettyä ihmistä kyylää ja ihaile. Aattelinkin, että pitäskö mun vaikka mennä joku kerta iltalehen iltatytöksi niin kerrankin mieheni katsoisi minua eikä muita x). Tuntuu että poikakaverilleni ne isot tissit on paras juttu naisessa, vaikka muuten olisi miten täydellinen niin nainen ei ole ns. hot/kiinnostava katselumielessä jos on pienet rinnat. Huoh -.-. Tätä maailmaa. Joskus en ees tajua miksi se on mun kanssa :D.
Sitä vaan että on sääli että monet muut miehet pitävät ulkonäöstäni/kropastani enemmän kuin oma. Kai sitten pitää tyytyä heidän katseisiinsa ja nauttia siitä.
Samalle tuntuu itsestäkin että muut miehet tykkää enemmän kuin oma!
Oma mies ei yleensä noita iltatyttöjä yms. katso, kadulla vaan jos menee hyvännäköinen ohi. Kerran kyllä hävetti kun oltiin kaveripariskunnan luona käymässä ja pysähtyi lukemaan tietoja jostain iltatytöstä. Ai että nolotti.
Ei kyllä koskaan kommentoi kenenkään muun ulkonäköä.
Kerran sanoin harkinneeni nuorena että olisin hakenut autojen kanssa poseeraamaan erääseen autonäyttelyyn. Siitähän vasta innostui.. Että sinnekö siis nyt pitäisi mennä? Eipä kiinnosta enää.
No kiva että jotkut tykkää. Ainakin töissä olen saanut joskus miehiltä pitkiä katseita, juuri sellaisia joita minun mies antaa muille ja se taas kohottaa itsetuntoa :) Samoten kuvallisia profiileita miehet käy kommentoimassa.
Tuota noin, minkä ikäisiä miehenne ovat? Vaikuttaa että siinä 18-22v ikähaarukassa..? Itse 30vuotias jo olen että voi kait se ikäkin tehdä tehtävänsä. Vanhemmalla iällä elämässä on muutakin kun ne iltatytöt sun muut. Nuoret pojat etenkin on monesti sellasia lapsellisia, jotka ei tajua ottaa huomioon toisten tunteita ja ajatuksia. Ja että naisessa tärkeintä on naama ja kroppa, luonteesta viis. Yleensä sitä aikuistuu iän myötä, toki ei kaikki (ikävä kyllä).
Outomies: 28 vuotias on minun avomies "jo". Valitettavasti..
Nyt olen huomauttanut asiasta varovasti ja kun hän ymmärsi pointin, lopetti muiden katselun minun nähden, vaikka väittikin ettei katsele.
Ollaan nyt sitten katseltu esim. kivoja vaatteita yhdessä minulle..
Kyllähän se on mukavaa ja mies tykkää kun saa haaveilla minusta tuo tai tämä vaate päällä. Mutta kyllähän tuo vieläkin oudolle tuntuu, että miksi se katselu alkoi silloin.
Minun on 25 v
Aika nuori on kyllä. Tuo on vielä sitä "lapsellista" ikää aika monilla.. Miehet kehittyy muutenkin jälkijunassa verrattuna naisiin.
minulla on sama homma, istun mieheni kanssa autossa ja ohi kävelee hyvännäköinen nainen ja mitä tämä tekee? katsoo pitkään vaikka istun vieressä! silloin voisin ihan oikeasti purskahtaa suoraan itkuun :( olen hyvännäköinen itse ja tiedän sen, mutta tuollaisissa tilanteissa ei sitä enää tajua.
ja nykyään jos mieheni kehuu minua kauniiksi, niin miten voin ottaa sen tosissaan kerta en ole niin riittävän kaunis, että on pakko katsoa toisia? mieheni on 25 vuotias.
Olen 28vuotias mies ja vastaan kaikkien miesten puolesta tähän koska tämä on totuus.. Itsekin suhteessa olevana katselen muita naisia. Oma naiseni on kaunis kyllä mutta maailmassa on paljon kauniita naisia joita haluaa katsoa. Miehet on miehiä, se on ikäänku ohjelmoitu meidän päähän, halutaan katsoa kauniita naisia, niiden naamoja, perseitä, tissejä, koko kokonaisuutta! Ei aina edes tee mieli omaa naista katsoa kun sitä naamaa näkee muutenkin niin usein. Mukavaa vaihtelua ihailla muitakin mutta kuitenkin rakastan omaa naistani, en näitä muita.
Ja joillakin miehillä syynä voi olla sekin että jos oma kumppani on esim hieman lihava tai ei vaan niin viehättävä ulkonäöltä niin sitä kauneutta haetaan muista naisista eli katsellaan sitten niitä kauniita naisia kun oma nainen ei ole niin kaunis.. Kuulostaa karulta mutta näin se voi joillakin olla. Mutta kun mies tiedostaa että ei perkele oo mahiksia tuollasen kauniin naisen kanssa mihinkään niin tavallaan sitä sitten tyydytään just siihen vähemmän kauniimpaan.
Ja hei, kauneus on katsojan silmissä. Ei kaikkien miesten mielestä hoikat, isotissiset naiset oo kauniita. Joidenkin mielestä rehevämmät voi olla kauniita tai vähän muodokkaat, kurvikkaat, pyöreekasvoset, pienikasvoset, laihat anorektiset, oikein leveät ja lihavat ym.
^ Mutta miksi sen naisen pitää kärsiä siitä, että mies katselee muita? Eikö katselua ja hullaantumista voi tehdä ilman, että naisen tarvitsee edes tietää koko asiasta? Ei minua sinällään haittaa, että mieheni pitää muita naisia kauniina ja tykkää katsella heitä - en vaan tajua, miksi asialla pitäisi oikein mässäillä minulle. Fiksu mies osaa ottaa naisensa tunteet huomioon ja kunnioittaa hänen mielenrauhaansa.
Jos asia on todella näin niin sitten kai pitää alkaa kiinnittämään huomiota niiden toisten miesten katseisiin kun katsovat minua ja nauttia siitä. Eikä välittä omasta miehestä kun kerta muita katselee. Olla kiitollinen niille muille kun huomaavat minut ja pitävät kauniina. Olen kaunis, tiedän sen ja hyväkroppainen. mutta silti oma mies katselee muita, vähemmän kauniitakin naisia! Taidan jättää oman ukkoni omaan arvoonsa ja nauttia muiden katseista näinä kauniina kevätpäivinä kun kuljeskelen vähemmissä vaatteissa ;). Naiset! Jos oma mies ei tykkää niin nautitaan näiden muitten miesten katseista oikein kunnolla! :) ja ollaan kiitollisia heille.
Voin sanoa että tätämukaa ainakin meikäläisen suhde on ohi ja siirryn johonkin sellaiseen mieheen joka katselee minua :P
Voivoi näitä hyvännäköisiä naisia, kun ovat niin epävarmoja itsestään, että pitää pelätä että jossain liikkuu joku vielä hyvännäköisempi. Lakatkaa hyvät ihmiset miettimästä ulkonäköänne.
Mietippä miksi monet tavallisen vaatimattoman näköiset naiset ovat tyytyväisiä itseensä ja luottavat miehiinsä ilman ongelmia. He tietävät, että suhteessa on muutakin tärkeää kuin ulkonäkö, ja se muu merkitsee sittenkin enemmän. Jos viihdytte yhdessä, kunnioitatte ja huomioitte toisianne, jos teillä on keskenänne hauskaa ja mielenkiintoista, ei kauniista vieraista naisista todellakaan ole mitään vaaraa.
Eikä myöskään haittaa, jos te kumpikin katselette ympärillenne ja huomioitte muitakin ihmisiä kuin toisenne. Katsominen ei ole pettämistä eikä edes haluamista, ei myöskään tarkoita että hän vertaisi sinua toisiin.