Naisille sulkapallossa hamepakko

sulkis arvoonsa

Olisin todella halunnut, että naisten sulkapallo pysyy urheiluna. Valitettavasti myös kansainvälinen sulkapalloliitto on mennyt mukaan naisten urheilun vähättelyyn ja pyrkii nostamaan lajin arvostusta kyseenalaisin keinoin.

Helsingin Sanomissa oli juuri uutinen, että liitto on tuonut hamepakon naisille. Uudistuksella liitto haluaa muuttaa lajin imagoa ja houkutella yleisöä - siis ilmeisesti miesyleisöä. Eiköhän miehille ole nyky yhteiskunnassa jo riittävästi katselufoorumeita. Naisurheilun kiinnostavuutta pitäisi kehitellä aivan toisella tavalla kuin tällä helpolla, perinteisellä tavalla, jossa nainen on katseen kohteena.

2

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnon harrastaja

      Hah hah, mistähän moista potaskaa olet lukenut?

    • Se ja sama

      Eihän se potaskaa ollut. Maailmanliitto oli tosiaan tällaista esittänyt. Ilmeisesti tennis oli ollut esimerkkinä. En tunne tenniksen sääntöjä, mutta ainakin huippukisoissa naiset näyttävät järjestään pelaavan hameessa.
      Sulkapallossa aasialaiset huippunaiset pelaavat melkein poikkeuksetta shortseissa. Ne ovat yleensä hyvin asialliset ja urheilulliset, mutta maailmanliitossa oli epäilty, että viime aikoina eräät maat ovat jakaneet naispelaajille miesten shortseja, jotka sitten näyttävät jokseenkin roikkuvilta ja surkeilta TV-kuvassa. Hamesäännöllä oli kuulemma tarkoitus parantaa kuvaa lajista.
      Säännön piti tulla voimaan 1.7.2011, mutta asia lykättiin "jatkoselvittelyyn". Sille tielleen asia jäänee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2122
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe