Naisille sulkapallossa hamepakko

sulkis arvoonsa

Olisin todella halunnut, että naisten sulkapallo pysyy urheiluna. Valitettavasti myös kansainvälinen sulkapalloliitto on mennyt mukaan naisten urheilun vähättelyyn ja pyrkii nostamaan lajin arvostusta kyseenalaisin keinoin.

Helsingin Sanomissa oli juuri uutinen, että liitto on tuonut hamepakon naisille. Uudistuksella liitto haluaa muuttaa lajin imagoa ja houkutella yleisöä - siis ilmeisesti miesyleisöä. Eiköhän miehille ole nyky yhteiskunnassa jo riittävästi katselufoorumeita. Naisurheilun kiinnostavuutta pitäisi kehitellä aivan toisella tavalla kuin tällä helpolla, perinteisellä tavalla, jossa nainen on katseen kohteena.

2

333

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnon harrastaja

      Hah hah, mistähän moista potaskaa olet lukenut?

    • Se ja sama

      Eihän se potaskaa ollut. Maailmanliitto oli tosiaan tällaista esittänyt. Ilmeisesti tennis oli ollut esimerkkinä. En tunne tenniksen sääntöjä, mutta ainakin huippukisoissa naiset näyttävät järjestään pelaavan hameessa.
      Sulkapallossa aasialaiset huippunaiset pelaavat melkein poikkeuksetta shortseissa. Ne ovat yleensä hyvin asialliset ja urheilulliset, mutta maailmanliitossa oli epäilty, että viime aikoina eräät maat ovat jakaneet naispelaajille miesten shortseja, jotka sitten näyttävät jokseenkin roikkuvilta ja surkeilta TV-kuvassa. Hamesäännöllä oli kuulemma tarkoitus parantaa kuvaa lajista.
      Säännön piti tulla voimaan 1.7.2011, mutta asia lykättiin "jatkoselvittelyyn". Sille tielleen asia jäänee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      162
      7116
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4108
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      47
      3467
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      142
      3166
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2916
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2306
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2286
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2023
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1975
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1876
    Aihe