Naisille sulkapallossa hamepakko

sulkis arvoonsa

Olisin todella halunnut, että naisten sulkapallo pysyy urheiluna. Valitettavasti myös kansainvälinen sulkapalloliitto on mennyt mukaan naisten urheilun vähättelyyn ja pyrkii nostamaan lajin arvostusta kyseenalaisin keinoin.

Helsingin Sanomissa oli juuri uutinen, että liitto on tuonut hamepakon naisille. Uudistuksella liitto haluaa muuttaa lajin imagoa ja houkutella yleisöä - siis ilmeisesti miesyleisöä. Eiköhän miehille ole nyky yhteiskunnassa jo riittävästi katselufoorumeita. Naisurheilun kiinnostavuutta pitäisi kehitellä aivan toisella tavalla kuin tällä helpolla, perinteisellä tavalla, jossa nainen on katseen kohteena.

2

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnon harrastaja

      Hah hah, mistähän moista potaskaa olet lukenut?

    • Se ja sama

      Eihän se potaskaa ollut. Maailmanliitto oli tosiaan tällaista esittänyt. Ilmeisesti tennis oli ollut esimerkkinä. En tunne tenniksen sääntöjä, mutta ainakin huippukisoissa naiset näyttävät järjestään pelaavan hameessa.
      Sulkapallossa aasialaiset huippunaiset pelaavat melkein poikkeuksetta shortseissa. Ne ovat yleensä hyvin asialliset ja urheilulliset, mutta maailmanliitossa oli epäilty, että viime aikoina eräät maat ovat jakaneet naispelaajille miesten shortseja, jotka sitten näyttävät jokseenkin roikkuvilta ja surkeilta TV-kuvassa. Hamesäännöllä oli kuulemma tarkoitus parantaa kuvaa lajista.
      Säännön piti tulla voimaan 1.7.2011, mutta asia lykättiin "jatkoselvittelyyn". Sille tielleen asia jäänee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5876
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4605
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      92
      3746
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      62
      3293
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2453
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2359
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1219
    Aihe