Eli tota.. Oon rullaluistellu jo vähän aikaa, mutta en vieläkään ymmärrä, miten noilla voi jarruttaa kunnolla.
Mulla on semmoset Bauerin rullikset, jotka ostin viime kesänä ihan uutena. Kaikki muu menee tosi hyvin, paitsi se jarrutus, varsinkin alamäessä.. :-----D Oon riskitekijä liikenteessä, joten vinkkejä kiitos!!
Oikeanlainen jarrutus
7
1345
Vastaukset
- jarjarru
Koukista polvia ja nosta luistinta, jossa jarrupala etuosasta ilmaan jolloin jarrupala ottaa asvalttiin kiinni.Ylävartalo kallistuu lonkista hieman eteenpäin.Mutta muista, että jarrutusmatka on pitkä varsinkin jos joudut tekemään jarrutuksen kovasta vauhdista.Jotkut jarruttaa kääntämällä toisen luistimen sivuttain, mutta ei ole hyvä renkaille. Nyt vaan harjoittelemaan...
- 11111111111111111111
Opettele se T-jarrutus (toinen luistin poikittain etummaisen taakse ja ennakoi tulevia mahdollisia liikennetilanteita ).
Jarrupalan voit ottaa tällöin vallan pois eivät kivetkään ja muut roskat takerru luistimeen niin helposti. - kurssille
Miten olisi, josko menisit kurssille. Sanallista opetusta on aina vaikea soveltaa. Jokainen, kun lukee ohjeet ihan omalla tavallaan. Kurssilla oppii kaikkea muutakin hyödyllistä eikä tarvitse tahia itsekseen.
Käyppä katsomassa www.katukiitajat.fi
Heillä alkaa jälleen alkeiskurssit, ja se jarrutus taitaa olla se ykkös juttu siellä.
Muuten T-jarrutus ei ole mikään jarrutus, vaan sillä hidastetaan vauhtia. Siten on myös tosi helppoa kaatua, jos homma ei ole täysin hallinassa. Kisaluistimissahan ei ole jarrua, joten homma hoidetaan tosiaan ennakoinnilla.
Kun ennakointi ei riitä ja tulee se täysin yllättävä, pysäytyksen vaativa tilanne, niin.... Harjoitusrullat meni vaihtoon sen stopin jälkeen.- Vauhtia ja vaarallis
Mikäs se jarrupalajarrutus sitten on kerran tuli tilanne noin 60km/t vauhdista vielä jarrupalaa käytettyäni , se kului hetkessä loppuun ja käry oli nenään pistävä , lopuksi kun ei vauhti muuten tuntunut tokenevan piti läytää sitä T-jarrutusta sillä selvittiin !
- diipadaapaa_
Kiitos vinkeistä! Täytyy testailla! Alkeiskurssille olisi ihan kivaa mennä, mutta Helsinki on vähän turhan kaukana :/
- 5k luistellut
Höpö höpö. Kun jarrupalalle lyö kunnolla voimaa on se hyvin tehokas tapa jarruttaa ja samalla säilyttää luistinten ohjattavuus. Ennakoinnilla on rullaluistelussa suuri osa kuitenkin.
Mun mielestä rengaslaahausjarruttajat eivät ole koskaan oppineet käyttämään jarrupalaa oikein.
Kun luistelutekniikka on hyvin hallussa, ei reissulla/lenkillä montaa kertaa tarvitse jarruttaa yleensäkään.- yli 2,5 tonnia kesä
Käytä ihmeessä jarrupalaa kerran siihen oot tykästynyt ,
Itse muutaman palan loppuun kulutettuani luovuin koko palasta juuri sen takia kun mainitsit ettei reissulla montaa kertaa tarvi jarruttaa sen voi tehdä T-jarrutuksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5128739Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1396027Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3515077Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s914290Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664013SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813873- 911808
- 1031364
- 47939