Minulla on ongelma joka tulee taas aiheelliseksi kun kesä tulee ja aurinko paistaa.
Eli tykkään ottaa aurinkoa, ja minun vartaloni ruskettuu tosi helposti, helposti tulee siis kaunis tasainen rusketus...vartaloon.
MUTTA ei kasvoihin.
Kasvoni eivät rusketu millään, ei mitenkään, ei koskaan.
Vartalo on siis kauniin ruskettunut ja naama on vitivalkoinen.
En ymmärrä mistä tämä johtuu?
En käytä kesäisin meikkiä kasvoilla, juuri sen takia että iho saisi väriä.
Kuorin kasvot pari kertaa viikossa, pesen aamuin illoin, käytän kasvovettä ja kosteuttavaa naamarasvaa.
Haluaisin auringon avulla saada 'häivytettyä' nuoruuden finniarpia kasvoista.
Mutta mitään ei tapahdu?
Haluan siis luonnollisen rusketuksen, en mitään purkki-tai solariumrusketusta.
Onko siis mitään neuvoksi?
Vai pitääkö mun vain tyytyä tähän että pää ja vartalo ovat eri paria?
Kasvojen ruskettuminen
8
2398
Vastaukset 8
- aloittaja______
Kiva et joku tykkää tästä mut kukaan ei sano mitään. :D
- jt...
Googleta "miksi kasvot ei rusketu" ,,,löytyy paljon keskusteluja. Miksi muuten kuorit ihoasi noin ahkerasti, tuohan vie viimeisetkin värit.
- myöskalpeanaamasta
Kannattaa käyttää jotain päivetystä antavaa kosteusvoidetta. Äitini käyttää jotain Aco:n tällaista tuotetta ja ajattelin itsekin ostaa samaisen tuotteen.
- mies kohta 40
itsellä ei vitivalkoinen vaan punainen jossain valossa vaaleanpunainen (peili). olen syönyt roacctuan kuurin ja epäilen enttä siihen aikaan en muistanut välttää aurinko vaan naama paloi. ei auta suojaaineet yhtään aina samanlainen.
- selftan
Sama vika täällä koko kroppa ruskettuu mutta kasvot ja kaula ei millään, vaikka vuoden ottaisin aurinkoa, eikä muuten rusketu solariumissakaan. Olen jo muutamana kesän käyttänyt tähän probleemaan Biotherm Self Tan Water ja sitten tietenkin tummempaa meikkivoidetta. Jonkin sortin pigmenttihäiriö se on. kyselin kosmetologilta ja näin se on että ei vaan ole enää pigmenttiä!
- Ei taas Aurinko!
Mä taas en voi sietää rusketusta mun naamalla. Harmi vaan että se aurinko tarttuu heti mun kasvoihin ja saa sen näyttämään mielestäni likaiselta. Muutenkin tää ruskettumistrendi on minusta ihan käsittämätöntä, mut jokainen tyylillään. ;)
- m31v
itsellä myös ogelma sama. söin roacutan kuureja teininä. semmsota finnipunotusta on hartioissaki mut kyl ne ruskettuuu. naama taas vain punehtuu paremmin kesäl muu kroppa kyl ruskettuu ok. liekö täl jotain yhteyttää kun oli ton lääkkeen kans sillo auringos...
- Anonyymi
Ikivanha ketju… mutta minä poltin etelän lomilla kaulani pahasti ja Suomessa kosmetologi kuori ihon hedelmähapoilla ja ei oo sitte vuoden -94 jälkeen kaula ruskettunut eikä kyllä ihokaan vanhentunut. Kumman valitsisin. Ruskettuneet kaulan. Vaikka suojakertoimia käytän 30-50 spf niin kullä kasvot ruskettuu. Kaula valkoinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei81010Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109939
- 53892
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85812Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42766Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev153699- 62668
- 70586
- 95561
- 60524
- 52521
- 36509
- 35497
- 22486
- 26470
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31433Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408