Vieraat koirat

Ei tarvitsisi lasten mennä vieraisiin koiriin kiinni. Eikö ole luonnollista, että koira puolustaa etenkin omaa pihaansa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011042613603875_uu.shtml
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Koira oli hyökännyt lehden mukaan jo kun he olivat poistuneet pihalta, salakavalasti hyökännyt lapsen kimppuun, riuhtaissut lapsen maahan.

Sakemannilla on hurjat puruvoimat, katson että tuossa on ollut hengenlähtökin lähellä. Kyseessä aivan pieni lapsi vastaan aikuinen saku.
Koiralla on ollut stressiä, ja sitä on pelätty agressiivisuuden vuoksia.


Tilanne ei ole ollut laisinkaan "luonnollista" eikä mitenkään puolustettavissa.
Tuo koira on vaarallinen ympäristölleen.

Koiran pitää EROITTAA todellinen uhkaava tilanne ja ei uhkaava tilanne.

Itse en voisi pitää sakemannia joka ei tuota kykyä eroita, saisi mennä piikille lapset ovat etusijalla, sekä omat että vieraat.

ps. omistan sakemannin ja tottunut laumanvartijoihinkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


l kirjoitti:

Ei tarvitsisi lasten mennä vieraisiin koiriin kiinni. Eikö ole luonnollista, että koira puolustaa etenkin omaa pihaansa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011042613603875_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu