Kun työnantaja vaatii

Mitenkähän on, kun työnantaja vaatii tietynvärisiä kenkiä ja sukkia käytettäväksi ja ei niitä kuitenkaan anna käyttöön, onko sääntöä noudatettava ?
2243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Enpä tiedä onko noudatettava. Asian sivusta tiedän kuitenkin sen, että jos työnantaja antaisi vaatteita, joita voi pitää muuallakin, niin ne olisi työntekijälle verotettavaa tuloa. Vastaavasti itse hankittuja vaatteita, joita voi pitää muuallakin, ei voi vähentää tulonhankkimiskuluina verotuksessa. Rajanveto onkin sitten verotoimistokohtaista, miten logot on ja voiko esimerkiksi muusikon glitteri takkia pitää muuallakin, kuin keikailla... Luulenpa kuitenkin että työnantajan hankkimana nuo tietyn väriset kengät ja sukat katsottaisiin sinulle palkkatuloksi, joka olisi verotettavaa. Turvakengät olisi selkeästi varuste, joka kuuluu työantajan hankittavaksi, eikä suojavarusteena olisi verotettavaa tuloa.

Äänestä

Voi kun työnantajalla olisi varaa edes antaa työhanskat työntekijälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


19+5 kirjoitti:

Mitenkähän on, kun työnantaja vaatii tietynvärisiä kenkiä ja sukkia käytettäväksi ja ei niitä kuitenkaan anna käyttöön, onko sääntöä noudatettava ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu