kuulemma kaljan kulutus ois saatava vähennettyä ja se ehdottaa kaljojen laimentamista.
mikäköhän logiikka tuossakin on, miun laskuopin mukaan kulutus nousee kaljan alkoholipitoisuutta laskemalla, joutuu juomaan enemmän jotta pääsee samanlaiseen olotilaan ku vahvemmalla kaljalla.
juu oon vaan pieni mamu vain, PELASTAKAA MUT THORSILTA
mikäköhän logiikka tuossakin on, miun laskuopin mukaan kulutus nousee kaljan alkoholipitoisuutta laskemalla, joutuu juomaan enemmän jotta pääsee samanlaiseen olotilaan ku vahvemmalla kaljalla.
juu oon vaan pieni mamu vain, PELASTAKAA MUT THORSILTA
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei laimentamisessa ole mitään vikaa jos hinta laimenee samassa suhteessa. Mutta tosin kyseinen valtiopäivien laimennuslisensiaatti ei ole kyseisen päätäntäelimen nerokkain tyyppi.
SAIS PERUSSUOMALAISET LAITTAA THORS AKKA KURIIN
Hullu ämmä haaveilee Suomeen Ruotsin mallin mukaista kakkosolutta. En ole aivan varma, onko se tarpeeksi hyvä diureetti. Eli että kusettaako se tarpeeksi, että sillä pystyy juomaan itsensä känniin. Jos ei, niin sitten pitäisi alkaa rahtaamaan nelosta pakettiautolla Virosta.
Koska niin tekisi moni muukin, valtion verotulot putoaisivat ja valtiovarainministeriön sedät palauttaisivat ruotsalaiset raittiushöppänät ruotuun. Siitähän edellinenkin alkoholiveron alennus johtui ja terveysnäkökohdat väistyivät kuningas rahan tieltä.
pöhnä olo tulee jo nykyisestä laimeasta keskioluesta, uruguayssa olut maistuu kuin täkäläinen keskiolut mut on 5,2 prosentista, eikä sitä tartte niin paljon litkiä humaltuakseen.
nelos oluet maistuu täällä kitkeriltä niitä ei voi juoda kuin hätä tapauksissa
Sitä joutuu juomaan enemmän, mikäli laimennetulla haluaa samanlaisen kaljapöhnän mitä ennen.
Laimennuksen hinta sinänsä siirtyy suoraa kuluttajahintoihin.
Lopputuloksena ei siis ole mitä Stors ajatteli, vaan bruttokansantuotteen nostaminen.
Miksei se värjää sitä harmaata hiuslaikkua saman väriseksi kun muukin pää.
Ei luulis olevan ylivoimainen tehtävä.
Hörppää vettä. Ei tule piä kipiäksi
pitää siirtyä vodkaan, ei tästä tuu enää mitään
Hyvänen aika. Ei ole Astrid-tantalla yhtään laskupäätä. Oluen laimentamisen suhteellinen rajahyöty on erittäin huono.
Sen sijaan viinin laimentaminen olisi jo paljon tehokkaampaa, saati sitten viskin, konjakin ja muiden tisleiden. Samoin Astridin nuuskaa olisi syytä laimentaa vaikka kahvinporoilla, että pysyisi paremmin ministeriaitiossaan hereillä.
Tuollaiset akat kun olisi pari metriä multaa päällä, niin olisi ihmisillä paljon mukavampaa. Ja tämä ei ollut uhkaus, ei tarvitse poliisia kutsua, oli vaan pienen ihmisen toive.
Kulutus taitaisi siitä kasvaa, jotta pöhnä saavutettaisiin. Poliisit saisi lisätöitä sakottaessaan kaduille pissijöitä, jne.
Onneksi en juo k.o. litkua.
Näitä juttuja, kun ei ajatella asian lieveilmiöitä loppuun asti.