mitä toi thors oikein meinaa

kuulemma kaljan kulutus ois saatava vähennettyä ja se ehdottaa kaljojen laimentamista.
mikäköhän logiikka tuossakin on, miun laskuopin mukaan kulutus nousee kaljan alkoholipitoisuutta laskemalla, joutuu juomaan enemmän jotta pääsee samanlaiseen olotilaan ku vahvemmalla kaljalla.

juu oon vaan pieni mamu vain, PELASTAKAA MUT THORSILTA

10

89

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei laimentamisessa ole mitään vikaa jos hinta laimenee samassa suhteessa. Mutta tosin kyseinen valtiopäivien laimennuslisensiaatti ei ole kyseisen päätäntäelimen nerokkain tyyppi.

      • SAIS PERUSSUOMALAISET LAITTAA THORS AKKA KURIIN


    • Hullu ämmä haaveilee Suomeen Ruotsin mallin mukaista kakkosolutta. En ole aivan varma, onko se tarpeeksi hyvä diureetti. Eli että kusettaako se tarpeeksi, että sillä pystyy juomaan itsensä känniin. Jos ei, niin sitten pitäisi alkaa rahtaamaan nelosta pakettiautolla Virosta.

      Koska niin tekisi moni muukin, valtion verotulot putoaisivat ja valtiovarainministeriön sedät palauttaisivat ruotsalaiset raittiushöppänät ruotuun. Siitähän edellinenkin alkoholiveron alennus johtui ja terveysnäkökohdat väistyivät kuningas rahan tieltä.

      • pöhnä olo tulee jo nykyisestä laimeasta keskioluesta, uruguayssa olut maistuu kuin täkäläinen keskiolut mut on 5,2 prosentista, eikä sitä tartte niin paljon litkiä humaltuakseen.
        nelos oluet maistuu täällä kitkeriltä niitä ei voi juoda kuin hätä tapauksissa


    • Sitä joutuu juomaan enemmän, mikäli laimennetulla haluaa samanlaisen kaljapöhnän mitä ennen.

      Laimennuksen hinta sinänsä siirtyy suoraa kuluttajahintoihin.

      Lopputuloksena ei siis ole mitä Stors ajatteli, vaan bruttokansantuotteen nostaminen.

    • Ja,.

      Miksei se värjää sitä harmaata hiuslaikkua saman väriseksi kun muukin pää.
      Ei luulis olevan ylivoimainen tehtävä.

    • ;)

      Hörppää vettä. Ei tule piä kipiäksi

    • alv-liskot

      pitää siirtyä vodkaan, ei tästä tuu enää mitään

    • jämääijä

      Hyvänen aika. Ei ole Astrid-tantalla yhtään laskupäätä. Oluen laimentamisen suhteellinen rajahyöty on erittäin huono.

      Sen sijaan viinin laimentaminen olisi jo paljon tehokkaampaa, saati sitten viskin, konjakin ja muiden tisleiden. Samoin Astridin nuuskaa olisi syytä laimentaa vaikka kahvinporoilla, että pysyisi paremmin ministeriaitiossaan hereillä.

      Tuollaiset akat kun olisi pari metriä multaa päällä, niin olisi ihmisillä paljon mukavampaa. Ja tämä ei ollut uhkaus, ei tarvitse poliisia kutsua, oli vaan pienen ihmisen toive.

    • niuhis :)

      Kulutus taitaisi siitä kasvaa, jotta pöhnä saavutettaisiin. Poliisit saisi lisätöitä sakottaessaan kaduille pissijöitä, jne.

      Onneksi en juo k.o. litkua.

      Näitä juttuja, kun ei ajatella asian lieveilmiöitä loppuun asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1790
    2. 117
      1300
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1120
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      56
      972
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      940
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      245
      923
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      796
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      789
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      760
    Aihe