miten sokerista eroon??

oon syöny koko ikäni karkkia/muita herkkuja. nyt oon tajunnu, et se tuhoo mun elämän. painoo alkaa kertyy, energiaa ei riitä mihinkään, rahat menee jnejne. mä oon yrittäny karkkilakkoja ties usein, ja herkkujen korvaamista esim. vedellä, (veri)greipillä, hunajalla ja muutenkin terveellisillä asioilla. mutta ei onnistu.

mä en myöskään syö hyvän olon vuoksi (ei auta) vaan rakastan eri makuja ja ruokaa yleensäkkin. makeiset on vaan niin hiton epäterveellisiä et hampaatki o iha möö.

ideoita/kokemuksia/MITÄ VAIN vastauksia!! oon epätoivoinen, enkä kestä enää
10146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mulla vähän sama ongelma.. Syön melkein joka päivä jotain sokerista, varsinkin karkkia tulee vedettyä aika isoja määriä. :-(
Joten apua tarvitaan täälläkin....!
Aika moni on neuvonut että pitäis korvata nämä herkut esim hedelmillä, mutta ei onnistu ainakaan mulla. Alkaa vaan tekemään enemmän mieli makeaa..

Äänestä

Jos päättäisit, että et syö enää tavallista sokeria, mutta jos tekee hirveästi mieli makeaa, niin saat syödä vähän xylitolia? Se olisi ainakin hampaille parempi, ja xylitolia ei pysty syömään kovin paljon, tai menee maha sekaisin.

Sokeririippuvuudessa ensimmäiset viikot ovat pahimmat, sitten kun siitä pääsee yli, niin ihmettelee miten on voinut ahtaa naamaansa tuollaista yli-imelää mössöä.

Äänestä

Ensinnäkin, pitää syödä kunnolla oikeaa ruokaa. Ja JUODA paljon vettä!

Äänestä

purkkaa jauhan 24/7, syön myös isot ateriat lautasmallin mukaan (kasvuun tarvii:D). silti himo on järkyttävä. melkeen oksettaa tää määrä mitä syön, mutta en todellakaan rupee oksentelemaan. mitä teeeen, meenkö jollekki ammattilaiselle??:(

Äänestä
  • Mitä sitä meiltä kyselet. Jos sulla on ongelmia, eikö sitten kannata hakea apua? Kysy lääkäriltä niin ei tarvi täällä arvailla.

    Äänestä

Sokerihimo on kuulemma vastaava kun alkoholi-tupakka-huumeriippuvuus.Eli yhtä vaikeaa on päästä irti.
Kun syö makeaa siitähän tulee hyvänolon tunne niinkun kaikki tiedämme.Itse yritän julmasti vaan miettiä esim karkkihyllyllä että "haluanko olla läski" ja kun vastaan että en halua niin helppo jättää ostamatta.Paras keino on olla ostamatta kotiin mitään karkkia,pullaa ym.

Äänestä
  • Ei toi riippuvuus pidä paikaansa.

    Eikä siitä tule hyvää oloa, vaan paha kun on syönyt. Tosin meidän aivot yrittää saada meitä syömään makeaa ja rasvaista, jotta pärjäisimme seuraavaan metsästyskauteen vararavintomme avulla. Kyseessä ei siis ole sairaus.

    Kannattaa tehdä tarkka kauppalista kun menee ruokaostoksille. Ja aina kylläisenä. Harvemmalle niitä nameja kukaan tuputtaa ilmaiseksi päivästä toiseen, tunkee väkisin suuhun ja pureskeleekin valmiiksi. Se ostaminen ja syöminen on ihan tietoinen päätös.

    Vertaisin karkin ostamista parisuhteessa pettämiseen. Joissain suhteissa on ok käydä vieraissa. Jos käy vieraissa, se on aina valinta. Joutuu tekemään päätöksiä ja näkemään vaivaakin sen eteen että onnistuu pettämään. Samoin on mässyjen kanssa. Ei ne ilmaiseksi siihen eteen tule eikä niitä kukaan väkisin syötä.

    Äänestä

Täällä myös sokerisyöppö :)

Pari viikkoa oon testaillut sellaista että pitäisi lauantain karkkipäivänä. Yksinkertaista.

Äänestä

Mul on sama...

Nyt on menty ilman karkkia taas 2 viikkoa, enkä voi antaa kun yhden vinkin.
päivä kerrallaan. Enää ei tee edes mieli. Jaa join yhden pirtelön mut se maistus paskalle jo...Eli ihan kuten tupakka ja viina...Meet kauppaan niin päätätä jo mitä ostat ja heti kun tulee mieleen, et karkkia tai yks joku karkki,
niin nenä pystyyn ja ohi hyllyjn suoraan kassalle. Ei se aina helppoa
ole ja monesti meinaa lipsua,mutta pistää vastaan niin kyllä se onnistuu.

Äänestä

Ja sokeririippuvuus on pahempi joskus kun heroiini...
Mut jos ei tied' on helppo olla opettaja!

Lue Pittet Johnssonin kirja "sokeri pommi".
Sokeri on huume ja mistään luonnosta esiintyvästi,
et saa kemiallisesti tuotettua sokeri.
Koska kuitenkin tarvitset sokeria joka päivä,
niin juo maitoa siinä on sokeria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivoinenj syöppö kirjoitti:

oon syöny koko ikäni karkkia/muita herkkuja. nyt oon tajunnu, et se tuhoo mun elämän. painoo alkaa kertyy, energiaa ei riitä mihinkään, rahat menee jnejne. mä oon yrittäny karkkilakkoja ties usein, ja herkkujen korvaamista esim. vedellä, (veri)greipillä, hunajalla ja muutenkin terveellisillä asioilla. mutta ei onnistu.

mä en myöskään syö hyvän olon vuoksi (ei auta) vaan rakastan eri makuja ja ruokaa yleensäkkin. makeiset on vaan niin hiton epäterveellisiä et hampaatki o iha möö.

ideoita/kokemuksia/MITÄ VAIN vastauksia!! oon epätoivoinen, enkä kestä enää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu