Joskus haluttomuuden taustalla on myös perustavaa laatua oleva ominaisuus...
Kunpa vähähaluiset löytäisivät toisensa (molemmat tyytyväisiä seksittömyyteen)
kunpa seksuaalisesti aktiiviset ja estottomat löytäisivät toisensa (molemmat tyytyväisiä määrään ja laatuun)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2186939
Kunpa vähähaluiset löytäisivät toisensa (molemmat tyytyväisiä seksittömyyteen)
kunpa seksuaalisesti aktiiviset ja estottomat löytäisivät toisensa (molemmat tyytyväisiä määrään ja laatuun)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2186939
Vastaukset 5
Vanhimmat
Monille seksi on niin tärkeä asia parisuhteessa, että aloittajan esittämä toivomus on erittäin aiheellinen. Mutta itse parisuhteen selvästi "halukkaampana" osapuolena en tunne pienintäkään tarvetta vaihtaa puolisoani aktiivisempaan, koska niin moni muu tärkeämpi asia on paremmin kuin uskaltaisi toivoakaan, joten omaan halukkuuteeni suhteutettuna vähäinen seksin määrä ei merkitse mitään. Laatukin kompensoi määrää ;)
Eli jos sitten on kovin erilaiset halut, niin niiden halujen "tärkeys" ei voi olla listan kärjessä. Sitten voi toimiakin loistavasti.
Sepä se:
on tehtävä valinta, mikä on oikeasti tärkeintä. Saattaisihan sitä löytää kumppanin, jonka kanssa halut ja seksuaaliset mieltymykset osuisivat yksiin, mutta tosiaan moni muu asia saattaisi olla huonolla mallilla. Itse aktiivisempana osapuolena olen myös miettinyt, että onpahan kumppanini ainakin uskollinen, kun ei ole kokoajan silmät kiiluen jahtaamassa, valloittamassa, kaatamassa... ;)
Toki myös erittäin aktiivinen kumppani voi olla uskollinen, tottakai. Kunhan itseäni välillä lohduttelen.
Ja voihan sitä aina keksiä itsekseen monenlaista kivaa. Joskus on vaan kamala ikävä juuri oman rakkaan kumppanin ihoa, halua. Rakastelua.
Kyllä seksi kuuluu olennaisena osana parisuhteeseen. Jos se on kovin vähäistä tai loppuu kokonaan, on parisuhteessa jotain pahasti vialla.
Läheisyys ja seksi luovat kahden ihmisen välisen yhteenkuuluvuuden tunteen, voimakkaammin kuin muut yhdistävät asiat. Molemmilla on velvollisuus huolehtia toimivasta seksisuhteesta oman puolison/kumppanin kanssa, harrastaa seksiä välillä silloinkin kun ei välttämättä haluttaisikaan. Mitä useammin seksiä on, sitä useammin sitä yleensä myös alkaa haluamaan.
Olen karvaasti kokenut, millaista on naisena olla aktiivisempi osapuoli. Seksin aneleminen ei ole itsetunnolle hyväksi. Ehkäpä onkin parempi olla yksin ja ilman seksiä kuin kumppanin vierellä, jolta ei koskaan saa?! Muutosten aika on edessä, sillä itse en ainakaan aio seksittä elää parhaita vuosiani.
Ei aina parisuhteessa ole jokin vialla esim me 70 vuotiaat ei enää sitä niin kauheesti harrasteta, molemmat käyty syövät läpi ja nyt jotenkin terveen kirjoilla.
Me arvostamme ja kunnioitamme toisiamme ja hyväilemme ja taputtelemme toisiamme ja tuemme sekä autamme, ollaan niin kiintyneitä toisiimme, kun toinen on rairaalassa niin heti tulee kaipaus toiseen.
Tuollaisesta voi moni vain haaveilla.
Kuulostaa ihanalta, hyvää jatkoa teille molemmille!