Roland HP203 äänitys apua D::

piannisti

Eli mulla on tuo Roland HP203 ja haaveilen äänittäväni sillä omaa soittoa hyvälaatuisena.. Olen äänittänyt ohjekirjan ohjeiden mukaan muistitikulle. Sitten laitan tikun koneeseen ja äänitys on siellä MIDI-tiedostona. Midinä se kuulostaa tyhmältä, ihan erinlaiselta kun miten soitin, kaikuvalta ja joko liian hitaalta tai liian nopealta, eikä kuulosta edes pianolta. Sitten jos musiikkiohjelmalla muutan Midi-tiedoston vaikka wav:ksi (se sanoo että mp3:ksi muuttamiseen tarvitsee jonkun jutun..) Sitten kun se no wav-tiedostona se ei vieläkään kuulosta siltä kuin soittaessa. Nyt kuulostaa erinlaiselta kuin midinä mutta vain huonommalta.

Miten voin äänittää niin että äänityksen tulos kuulostaisi samalta kuin soittaessa :-( Ei ole hauskaa kun pianolaulu ei kuulostakaan enää yhtään pianolta. Pitkään olen tähän vastausta etsinyt eli jos joku keksii missä mättää, olisin todella kiitollinen (::

2

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kokeile äänittää se ihan "analogisena" eli kytke sen soittimen joko kuulokeliitäntä tai se ääni ulos -liitäntä tietokoneen joko mikrofoni- tai line in -tuloon. Sopivia liitäntäjohtoja löytynee lähes joka kaupasta. Laita tietokoneeseen joku äänitysohjelma (vaikka audacity) ja äänitä sillä. Joudut tietysti vähän säätelemään sitä äänityksen tasoa eli että se ei tule liian hiljaisella tai liian lujalla jolloin se säröytyy.

      Mutta kyllähän tuon "oikeankin" äänityksen pitäisi toimia, ota ihmeessä yhteyttä Rolandin tuotetukeen:
      http://www.roland.fi/articles/default.aspx?c=34

    • mixxxaaja

      Oliko tämä tarvittava "joku" mp3-muutoksessa kenties "Lame encoder"? Sen voi ladata ilmaiseksi ja asentaa useihin ohjelmistoihin. Ellei kuulu pakettiin alkujaan...
      Ja sitten: yksi ongelma voi olla se että Rolandilla äänittäessä sekvensseriin on asetettu jokin tempo, mikä täytyy osata pitää soittaessa. Tuottaa monille suurta hankaluutta. Ko. soitinta en tarkemmin tunne mutta onko asetuksissa vielä jokin resoluutio eli tarkkuus millä soitin ottaa soitetut nuotit talteen? Laite siis kvantisoi soitettua dataa ja siirtelee nuotteja "oikeille" paikoille sen mukaan mitä asetuksissa määrätään. Jos sinulla menee soittaessa nuotti hiemankin eri kohtaan sekvensseri suuressa viisaudessaan nussii nuotin muka oikealle paikalle.
      Jos siis soittaessa tempo alkaa heittää ja resoluutio on pienellä, voi todella odottaa erikuuloista ääntä toistettaessa.
      Ja seuraavaksi, kun toistat äänitettyä materiaalia tietokoneen musiikkiohjelmassa, kone luultavasti käyttää oman äänikortin general midi saundeja mitkä todella on "sieltä". Ja syvältä. Ja poikittain. Yksi mahdollisuus olisi käyttää jotain vst-äänimodulia missä olisi kunnon pianosaundit. Tai sitten ohjata midillä nuotit takaisin siihen Rolandiin ja äänittää sen omat äänet sitten audioliitännän kautta tietokoneelle.
      Äänen kaikuvuus voi taas johtua midi delaystä eli signaali kiertää jostain syystä kahteen(tai jopa useampaankin)kertaan äänipiiriin ja toistuu uudelleen.
      Tässä nyt oli pari ideaa... Kerro mitä oot mieltä ja mitä tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4147
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3387
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1765
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1623
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1403
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      906
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe