Erilaisia parisuhteita

sinkku-palsta mutta

Millaisia eri parisuhdemalleja tiedätte?

Aloitan näillä:

- suhde jossa kumppanit ovat toistensa parhaat tai ainakin läheisimmät ystävät. partnerin ulkonäkö ja status ei ratkaisevaa. ero jotain käsittämätöntä, katastrofi, jossa suuri osa elämästä katoaa ja esim. arki muuttuu täysin. tasainen suhde kestää ja kestää kun ero ei ole oikein vaihtoehto. tällaisessa suhteessa olevat ovat useimmiten niitä kunnollisia ja arkisia ja varmaankin yleisin suhde "hissukoilla", mikäli heillä jonkinlainen suhde on...

- suhde jossa molemmilla on omat elämät ja ehkä laajatkin kaveripiirit. ulkonäkö ja status voi olla tärkeää. kumppania esitellään ja vertaillaan kavereiden kesken. ero verrattavissa muuttoon, paljon muistoja mutta tulevaisuus näyttäytyy jännänä mahdollisuuksien maailmana. uskottomuus ja urahoukutukset uhkana joten vakiintuminen (yhteenmuutto avio/lapset) tärkeää. yleinen aktiivisten ihmisten kesken: urheilijat, opiskelija-aktiivit yms.

Millaisia muita on? Hyväksikäyttö-, kauko- ja on-off-suhde ainakin tulee ilmiöinä mieleen mutta en tunne niitä omakohtaisesti tai tuttujenkaan kautta joten en osaa esitellä. Niin joo, tässä ketjussa kärjistäminen on hyve :)

10

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kfljewafe

      Ykkönen olisi likimääräisesti tavoite, mutta käytännön kokemukset ovat lähinnä kakkosesta ja toiselle laastarina toimimisesta.

    • mr_groove

      Tuohon voisi lisätä veilä kahden itsenäisen ihmisen intohimoisen suhteen, joissa molemmat asuvat omillaan ja elävät omaa arkeaan, mutta vapaa-aikaa vietetään paljon yhdessä. Yhteenmuutto ei ole tavoitteena, mutta pari on kuitenkin sitoutunut suhteeseen ja esiintyy avoimesti pariskuntana.

    • Hassuttelija46

      Mr Groove, juuri tuollainen suhde olisi täydellinen! Miksi ihmeessä parien pitäisi asua yhdessä; luulen, että ihmiset voisivat paremmin kun ei koko ajan nyhjättäisi yhdessä. Voihan arkea jakaa muutenkin, ja varsinkin kun lapset ovat jo isoja, ei vanhemman jatkuva läsnäolo ole välttämätön. Pienten lasten perheissä tämä ehkä olisi hankala toteuttaa, mutta esim. meikäläisellä, kun lapset ovat pikkuhiljaa muuttamassa omilleen, tällainen suhde olisi loistava! En kaipaa ketään kanssani enää asumaan, mutta kaikenlaiseen yhteiseen tekemiseen (matkailu, erilaiset tapahtumat yms) olisi kiva mennä yhdessä.

      • 117

        No niin olisi. Pitää ilmeisesti odottaa vielä kymmenen vuotta niin ikäiseni naisetkin tajuavat sen.


      • 29
        117 kirjoitti:

        No niin olisi. Pitää ilmeisesti odottaa vielä kymmenen vuotta niin ikäiseni naisetkin tajuavat sen.

        Noi taitaa olla tosiaan vähän vanhempien juttuja. Nuorena on kai suuri pelko yksinjäämisestä joten vakiintuminen on siksi niin tärkeää, myös siinä vaiheessa kun lapsenteko ei ole ajankohtaista... Nuoret hakee tietysti kokemuksia ihan erilailla koska niitä ei ole pohjalla, siksikin on ymmärrettävää että toinen halutaan sitoa ennenkuin se karkaa. Kuulostaako ollenkaan oikealle? Entä menettääkö avioliitto hohtonsa jos sellainen on purkautuneena takana?


    • Juper

      Ei ole olemassa mitään parisuhdetta. On vaan kaksi erillistä ihmistä jotka viihtyvät keskenään. Ei näiden ihmisten välissä ole mitään erillistä parisuhdemallia joka sitoisi johonkin tiettyyn toimintamalliin. Eikä sellaista vankilaa kannata itselleen ja toiselle edes yrittää luoda.

      Todellisuudessa parisuhde muodostuu aina erilaiseksi eri ihmisten kesken. Mitään universaalia mallia ei ole vaan kaikki maailman suhteet ovat erilaisia.

      Parisuhdemallit on kontrollifriikeille jotka jostain syystä pelkäävät kohdata itsensä ja toisen tunteet sellaisena kuin ne ovat ja katsoa sitten mitä siitä seuraa. On helpompaa ja turvallisempaa kohdata elämä joidenkin valmiiden suunnitelmien ja mallien mukaan kuin heittäytyä tuntemaan niitä tunteita mitä toinen ihminen herättää ja antaa elämän virran viedä mukanaan. Pahimmillaanhan voi tulla jätetyksi tai jopa "joutua" naimisiin.

      Tuollanen ennalta suunniteltu parisuhdemalli on kuin lasilevyn läpi katselisi toista ihmistä. Vaikka siihen malliin ymppäisi miten paljon ihania vapauksia, olet aina vankina siinä lasikopissa josta katselet maailmaa. Olet sen mallin ja suunnitelman vankina evätkä todelliset tunteet ohjaa elämääsi vaan pelot.

      • Peukkua laitoin. Tykkään ajatuksestasi.


      • 17

        On kyllä aiheenvierestä kirjoitus mikäli sitä ollenkaan ymmärsin. Eikö muitakaan ilmiöitä pitäisi sitten lajitella tai tutkailla vai jättää vain parisuhteet tämmöisen tarkkailun ulkopuolelle. Ei lajittelu tarkoita että pitäisi ottaa mallia ja elää valmiiksi suunnitellun mukaan. Siinä olet oikeassa, päätöntä se olisi.


    • Miten olisi ton ykkös ja kakkos vaihtoehdon välimuoto..? ;)

      • atmktmytmpuhdasnaine

        ei kait mitkäät suhteet ihan puhtaasti ole jotain tiettyy mallii mut tarkotus oliskin et esittelis kärjistäen erilaisii mitä tietää. ei se että mikä olis hyvä tai tavoiteltava


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2461
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      348
      2077
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1922
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1743
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1528
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1062
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1049
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      910
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      895
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      858
    Aihe