Olen käynyt kahdessa työhaastattelussa ja odotan lopputuloksia. Paikka A ilmoittaa tulokset ensi perjantaina, mutta paikka B ilmoittaa tämän tai ensiviikon aikana.
Minua kiinnostaisi ehkä enemmän tuo paikka B. Mietin vain, mitä jos paikka A ilmoittaakin ensin, että "Tervetuloa töihin!"? Mikä olisi korrekti tapa toimia jos minua kiinnostaisi odottaa tuloksia myös sieltä toisesta paikasta?
Vai onko työn saaminen niin suuri lottovoitto, että täytyy heti tarrata kiinni siihen, jonka ensimmäisenä saa? Mitä jos kysyn, saisinko "miettiä" eli odottaa vielä jonkin aikaa?
Odotan vastausta monesta paikasta
3
163
Vastaukset
- 32
Jos A kutsuu töihin, niin soita heti paikkaan B ja kysy missä vaiheessa valinta on.
- Älä huoli
Ilmeisesti ongelma ratkesi kuin itsestään. Eli ei muuta kuin rustaamaan uusia hakemuksia.
- ei käy!
Jos sut valitaan A:han, niin se on vastattava hetimiten, ei siinä mitään harkinta-aikoja enää ole.
Tämä sama kuvio on ollut esillä monta kertaa.
Kun tässä ei ole sun miettimisestä kyse, vaan työnantaja tekee valinnan. Sinä olet mietintäsi tehnyt siinä vaiheessa, kun olet päättänyt hakea paikkaa ja käynyt haastattelussa. Haastattelussa voit sanoa, kun olet keskustellut työnantajan ihmisten kanssa, jos ei enää kiinnosta. Mutta siinä tilanteessa, jos tulee valituksi, ei enää mietitä, se on heti joko tai. Ainakin, jos kyseessä on ihan normityö, ei mikään dirikan paikka.
Kun sinne työhön on varmaan muitakin hakijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837