Mustapäät pois HELPOSTI, lue!

jee!

Pakko kertoa miten sain oman mustapäitä täynnä olevan ihoni sileäksi; lopetin sen pesemisen kaiken maailman mömmöillä! Pesen silloin tällöin saippualla suihkussa, meikit pesen toki huolellisesti aina pois. Vedellä saatan huuhtaista jos iho on likainen. Ihanaa! Ei tämä toki kaikille sovi mutta kannattaa kokeilla :) Terveelliset elämäntavat on kaiken A ja O.

5

465

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?

      Peset meikit huolellisesti pois - millä?

      • jee!

        Saippualla tai puhdistusmaidolla, joskus putsaan vielä kasvovedellä. Aamuisin ja iltaisin huuhtelen vedellä jos on pakko. Saippuaksi suosittelen Lactacyd-saippuaa, saa apteekista.


      • jee!
        jee! kirjoitti:

        Saippualla tai puhdistusmaidolla, joskus putsaan vielä kasvovedellä. Aamuisin ja iltaisin huuhtelen vedellä jos on pakko. Saippuaksi suosittelen Lactacyd-saippuaa, saa apteekista.

        Lisäyksenä vielä etten meikkaa läheskään joka päivä, eli silloin kun meikkaan niin pesen vähän paremmin, en päivittäin.


    • nainen23

      Huomasin saman. Kaikki ihmekeinot kokeiltu mustapäiden ja finnien poistamiseksi, mutta paremmin auttoi kun taoin itelleni päähän että ne lähtee kun olen vaan välittämättä niistä. Käyttänyt kasvoihin ainoastaan kasvoille tarkoitettua SebaMediä jota saa apteekeista, ja joskus laittanut Vichy Normadermin mattapinnan jättävää kosteusvoidetta. Mattapintaiset ovat ainakin omalle iholleni ehdottomia, koska ei-mattapinnan jättävät kosteusvoiteet ovat aina jättäneet iholle ns. kärpäspaperipinnan joka ihmee kyllä kaikki pölyt ja liat itseensä. Ja yksi asia jota ei tarvitsisi edes mainita on se, että ihon näpläily ja puristelu on vain lopetettava. -.-

    • ..xanja..

      KIITOS neuvoistanne..Sama ongelma ja etuhiukset varsinkin aiheuttavat mustapää/pikkufinnejä..

      Siispä kokeilen vähän aikaa käyttää hth:ta puhdistusemulsiona, koska se on laimea maitohappo, joka ihoa helppaa, ja onhan sitä intiimipesuainettakin, joka vastaa lactecydiä, mutta tulee edullisemmaksi--Kumpa malttais kokeilla edes viikon ajan;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      795
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe