Löytyisiköhän kenelläkään kokemusta seuraavanlaisesta asiasta..? Olen ollut vuoden yrittäjänä Oy:ssä josta omistan 50%. Tätä ennen 1,5 vuotta vakityössä ja YTK:n jäsenenä. Nyt sitten yritys ei työllistäkään kahta (ja tämän lisäksi emme tule yhtiökumppanit toimeen keskenämme lainkaan joten jatko yhdessä on muutenkin mahdotonta). Yritys siirtyy siis kokonaan kumppanin nimiin ja minusta tulee työtön. Olen kuulunut TYELiin koko tämän ajan ja nostanut .200€ palkkaa starttirahan lisäksi. Mitä minulle siis nyt käy? YTKssa on 18kk jokin takaava systeemi jota en ymmärtänyt lainkaan. Saanko mistään työttömyystukea? Joudunko usean kuukauden karenssiin??? Siinä vaiheessa ei sitten maksella edes vuokria. Arvostaisin todella todella paljon jos jollain olisi jotain omaa kokemusta tai tietoa asiasta :S
Yrittäjä lopettaa
LopettavaYrittäjä
4141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et taida saada, palkkasi on sen verran pieni. Taistelun kautta voit päästä työmarkkinatuelle. Paitsi, jos sinulla on työssä käyvä puoliso, sitten puolison tulot vaikuttaa. Vastaukseni perustan siihen, että itselläni oli yritys josta nostin palkkaa n. 300/kk, työttömyysturva nolla tosin puolison tulojen perusteella. Tosin en kuulunut tuohon yrittäjien kassaan, joku ehto siinä oli etten voinut siihenkään kuulua.
Jotta voisi saada kassasta rahaa, pitää työtulon olla vähintään 8520 e/vuosi.
Työmarkkinatukea voit saada, ellei sinulle jää myyntivoittoa. Jos sitä jää, niin se jyvitetään ensin tuleville kuukausille ja vasta sen jälkeen alkaa työmarkkinatuki. Työmarkkinatuki on tarveharkintainen eli jos puolisolla on tuloja niin se vaikuttaa tukeen.
Toimita Kelaan välittömästi myyntivoittolaskelma! Muuten tulee neljän kuukauden karenssi.
Jos osallistut johonkin työllistämistoimenpiteeseen niin karenssi todennäköisesti kumoutuu ja sinulle voidaan maksaa työmarkkinatukea puolison tuloista riippumatta. Joku työnhakukoulutus voisi siis olla hyvä valinta. Ei vain em. syystä vaan siksi että saisit mahdollisuuden ammattilaisen kanssa selkiyttää työtilannettasi.
"Päivärahan saamisen edellytyksenä on, että palkansaajan työssäoloehto on täyttynyt ennen yrittäjäksi ryhtymistä, yritystoiminta on kestänyt enintään 18 kuukautta, toiminta on kokonaan lopetettu ja olet ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi jälkisuoja-aikana. Jos 18 kuukauden jälkisuoja-aika ylittyy, palkansaajan ansiopäivärahaa ei voida maksaa ennen kuin palkansaajan työssäoloehto on yritystoiminnan jälkeen täyttynyt uudelleen"
"yritystoiminnan aloittavaan henkilöön sovelletaan niin sanottua jälkisuoja-aikaa.
Jälkisuojalla tarkoitetaan sitä aikaa, jona palkansaajasta yrittäjäksi ryhtynyt ja työttömäksi jäänyt henkilö on oikeutettu saamaan työttömyyspäivärahaa yrittäjyyttä edeltäneen palkkatyön tulojen perusteella. "
bongasin nuo YTKn sivuilta. Eikö siltikään?
Ai niin se oli YTK eli palkansaajan työttömyyskorvaus, okei, luin huonosti ja kuvittelin että puhut SYT:sta tai AYT:sta.
Kyllä sinun tuon mukaan pitäisi saada ansiosidonnaista viimeisimpien tulojesi mukaan.