Ykönen vai kakonen

Pelimerkit ?

Lueskelin...on "ykkösiä" ja "kakkosia", ja sitten "pettäjiä".
Jos tuosta piirtäisi kolmion, niin kaikki ovat kulmissaan, jotka johtavat toisiinsa, ei ole ykkösiä,kakkosia eikä pettäjiä, on ihmisiä eri kolmion pisteissä. He kaikki linkittyvät toisiinsa, kaikilla on oma merkityksensä toisille.

Tai voihan se olla ympyrä tai kehä, jossa leikitään hippasta tai polttopalloa. Kukaan ei halua, että pallo osuu itseen. Niin tosiaan, kukaan EI HALUA joutua pelistä pois. Kyse on halusta olla mukana pelissä; kaikki kolmet haluavat pelata tätä peliä. Jokaisella heistä olisi mahdollisuus hypätä pois pelistä, mutta kukaan ei hyppää.Miksi ? Mikä tuossa pelissä kaikkia kolmea kiehtoo ?

Ei ole kakkosia, ykkösiä tai pettäjiä. On vain ihmisiä, toinen toisensa kaltaisia.Kukaan ei ole toista parempi, eikä toista huonompi tässä pelissä, jota kaikki haluavat pelata.

4

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entten tentten

      Minä en halunnut tätä peliä pelata, halusin olla ja luulin että olinkin se ainoa ja ykkönen.
      Olimmeko sitten neliö, kun sillä kakkosellakin oli ykkönen, joka hänkään ei tästä pelistä tiennyt?

      • Vaarallisempi peli

        Ykkösellä oli kakkonen ja kakkosella ykkönen? Ei se harvinaista ole mutta aina astetta vakavampaa leikkiä. Molemmat ovat valmiita riskeeraamaan suhteensa toisen takia. Nämä ovat yleensä niitä tilanteita missä pettäminen ei ole vain seksiä, vaan molemmat luultavasti kokevat saavansa toiselta jotain vielä enemmän. Kaamea tilanne puolisoille.
        Miten toimit? Itse en tiedä pystyisinkö jatkamaan suhteessani. Minua on petetty "vain yksinkertaisesti".


    • Just,just

      Tuskin petettyä osapuolta kiehtoo mikään tässä asetelmassa! Voi elämä mikä ajatuksen juoksu!!!

    • niinpäniiin...

      Niinpäniin.

      "Ei ole kakkosia, ykkösiä tai pettäjiä. On vain ihmisiä, toinen toisensa kaltaisia.Kukaan ei ole toista parempi, eikä toista huonompi tässä pelissä, jota kaikki haluavat pelata."

      Kumma kyllä että ihmiset ovat kaikki toistensa kaltaisia eikä kukaan pahempi tai parempi, kunnes tuleekin turpaan. Sitten ollaankin niin marttyyria ja synnitöntä eikä tarkoitettu mitään.

      Kannattas miettiä noita moraalisia kuvioita jo vähän ennen kuin on nenä poskella. Meinaan viidakon lait on viidakon lait, poliisi kun ei estä mitään vaan ainoastaan laskee pisteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      37
      2086
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      115
      1289
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1130
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      875
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      71
      835
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      75
      791
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      753
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      671
    Aihe