Heips! Elikkä siis mulla nyt on semmonen suhteellisen pieni, mutta hyvin ärsyttävä ongelma mun parisuhteessa. Ollaan molemmat 20-vuotiaita nuoria aikuisia ja seurusteltu nyt 9 kuukautta. Ja se mun ongelma koskee sitä, että poikaystäväni on välillä hyvin hyvin ärsyttävä, eikä ota sanomisiani tosissaan. Tuntuu, että hän yrittää tahallaan ärsyttää minua ja kun huomaa, että ärsyynnyn, muuttuu "vitsillä" ns. uhriksi tyylillä "älä huuda minulle, yhyy".
Jos sanon vakavissani joitakin asioita, hän saattaa olla kommentoimatta niitä, tai sitten vaan rupeaa vitsailemaan minulle tärkeistä asioista, joista haluaisin keskustella vakavissani. Todella ärsyttävää! Harmikseni heti kun rupesin kirjoittamaan tätä juttua, niin mielestäni katosi kaikki esimerkit, joten teidän on ehkä hiukan hankala ymmärtää, miksi valitan.
Hän myös kiusaa minua usein, ei siis henkisesti, mutta saattaa esimerkiksi kutitella ja kun pyydän vakavissani, että lopettaisi jo, hän ei usko. Ja sitten kun vähänkään vihaisena sanon hänelle että lopeta, niin alkaa taas tämä marttyyrilinja. Hän on välillä todella ärsyttävä ja lapsellinen! Olen todellakin yrittänyt hänelle puhua, että minua ärsyttää kun hän kiusaa minua ja tahallaan yrittää ärsyttää, jolloin hän taas aloittaa tämän: "yhyyy etkö pidä minusta, yhyy (hehe)"
Mitä tällaisen ihmisen kanssa voi tehdä? Kuitenkin pidän hänestä muuten hyvinkin paljon, mutta huonot puolensa kai jokaisella. Voiko tämä lapsellisuus olla niin vahvasti hänen luonteessaan, ettei hän siitä miksikään muutu. Ehkä ajan kanssa kun ikääkin kertyy enemmän? Puhumalla se ei lähde, se on koitettu jo. Vai olisiko jotain tiettyä taktiikkaa siihenkin?
Poikaystävä ei ota tosissaan
12
641
Vastaukset
- guineacat
Minun mielipiteeni (ja omakohtainen kokemukseni) on, että tuossa iässä "mies" on vielä henkisesti ihan eri kaliiberia, kuin mitä saman ikäinen nainen on.
Tämä ei päde kaikkiin tapauksiin (ei tarvitse ottaa hernettä nenään, lukijat!) mutta useimmiten kuitenkin.
Ehkä hänellä on tapana kiusoitella sinua, kun ei oikeasti ymmärrä että sua rassaa. Jos yrittäisit kertoa hänelle jonain rauhallisena hetkenä, että et pidä ko. toiminnasta?
Minun suhteeni exään meni siihen, että kun jostain huomautin oli vastaus "et sä mun mutsi oo". Hmm.... no en olekaan, mutta mitä jos lakkaisit sitten käyttäytymästä kuin lapsi!? Niinpä hän onkin ex.... : ) - onneksiOHI
Heh, mulla oli samantyylinen mies aikoinaan. Nopeasti se erokin sitten tuli kun en jaksanu sellasta lapsellista POIKAA!! Oli 20vuotias sillon se mies, itse vuoden nuorempi. Ja olin paljon kypsempi. Hävetti oikein koko mies. Sitten se suuttu esim sellasesta jos en vaikka lenkillä jaksanu kävellä samaan rytmiin hänen kanssaan tai jos en vaan halunnu jos halusin mennä omanlaistani vauhtia niin siitä piti suuttua. Sit määräs mitä sain omalla rahallani ostaa kaupasta. Jos joskus ostin vaikka suklaapatukan niin hirvee raivoominen ja haukkuminen "tollanen läski oot pitäskö vähä laihuttaa hihihih" sitte sano et no vitsi vitsi elä ota tosissaan. Mut vittu ku kuulet tollasta "vitseilyä" melkein sen 24/7 niin vittu menee järki.
- tahdon naisen oman
Tähän kysymykseen voi vastata ainoastaan sinä, ketjun aloittaja. Kannattaa kuunnella mitä sydän sulle sanoo?? Toisaalta pääset itse helpommalla jos heuvaat ärsyttävän henkilön elämästäsi. Et varmaan tarvii sellasta kohteluam koska olet mukava ja ainutlaatuinen nainen.
- furdnrtjuihkty
Minunkin eksäni oli vähän tuollainen. Hänellä oli tapana ärsyttää minua ja sitten kun suutuin, sanoi vain jotain tyylin "tykkäät must kuitenkin" tai "naiset tykkää rentuista". Ei siihen auttanut muu kuin erolla uhkailu. Lopulta jätin hänet sitten oikeastikin, mikä tosin ei kyllä johtunut pelkästään tuosta ärsyttämisestä.
Luulisin kuitenkin, että aloittajan tapauksessa kannattaisi koettaa syöttää poikakaverille omaa lääkettään ja sitä kautta saada hänet tajuamaan käytöksensä idioottimaisuus. Aloittaja voisi esim. kutittaa ja tökkiä poikakaveria, kun hän on keskittynyt tietokonepeleihin, ja sitten puolustaa itseään juuri samoilla argumenteilla kuin poikakaverikin (etkö pidä minusta yhyy jne.) - lisb3
Tämän kiusoittelun lisäksi mua harmittaa ihan suunnattomasti se, kun mun poikaystävä ei voi millään puhua asioista, jotka hän tekee ns. "väärin". Elikkä jos alan keskustelemaan siitä, että miksei hän ota minua tosissaan, saattaa hän jossain vaiheessa hermostua ja aina sama lause kuuluu hänen suustaan "eikö me käsitelty tämä asia jo?" Kaikki asiat on muka jo käsitelty aiemmin, jos ne liittyvät jotenkin asioihin, jotka minua harmittaa hänen käytöksessään.
En mä ikinä pääse käsittelemään mitään asioita, kun hän ei niistä osaa avoimesti puhua! Eilenkin illalla olisin vielä ennen nukkumaan käymistä halunnut keskustella hänen kanssaan, mutta ei, kun häntä väsytti. Mun mielestä illalla olisi vaan niin helppo jutella kun molemmat on rauhottuneena eikä ympärillä ole ylimääräistä häslinkiä. Väsyneenä hän tuntuu kohtelevan minua kun täysin yhdentekevää ihmistä. Vaikka hän ei mua yleensä missään asioissa määräilekään, niin silti me nukutaan sillon kun häntä väsyttää, me vietetään omaa aikaa sillon kun hän sitä haluaa jne.
Eilen illalla sanoin, että minulla on paha mieli, kun hän kohtelee minua miten kohtelee. Hän ei siihen juurikaan mitään muuta sanonut kun "haluan vaan nukkua nyt, väsyttää." Pyysin siinä sitten, että pääsisinkö edes kainaloon nukkumaan sitten, niin ei käynyt koska juuri sillä toisella kyljellä oli sillä hetkellä parempi nukkua. No jaahas, minä en saanut setviä asioita puhumalla, mikä olisi minulle tärkeää ja jouduin sitten käymään nukkumaan pahalla mielellä. Yön yli kai jotenkin itsekseni alitajunnassani olin asioita mietiskellyt, niin aamulla olin lähinnä vihainen siitä, miten yhdentekevänä poikaystäväni tuntuu minua välillä pitävän. Hänen huomattuaan tuohtumukseni tuli sitten anteeksipyyntöjä ja suukkoja ties millä mitalla.
Tää on nyt varmaan niin sekavan oloinen ja pienen tuntunen ongelma, mutta mua itseäni se vaan ärsyttää niin suunnattomasti, että on pakko purkaa jonnekkin!- reygtaergaeg
Jos on niin hiton paha olla, niin mikset heivaa koko jätkää pihalle?!
Ei piittaa sinun tunteistasi pätkän vertaa - no, toisaalta osa miehistä on just sellaisia (ja naisistakin), etteivät osaa ajatella asioita toisen kannalta, vaan jos omasta mielestä kaikki on ok, niin olettaa toisenkin kitisevän turhaan.
Mutta come on... Ilmeisesti teillä ei ole ikää eikä yhteistä historiaakaan vielä kovin paljoa? Mieti nyt kaksi kertaa, jaksatko tuollaista vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen!? Murheellinen tosiasia vaan on, että monessa parisuhteesas toinen haluaa "keskustella ja rakenta" ja toinen kokee sen vain tarpeettomana itsensä hiostamisena. Kas kun se, minkä toisessa ihmisessä näet vikana, onkin hänen itsensä mielestä vain henk.koht ominaisuus... - guineacat
Aargh, tuo kuulostaa niin minun exältäni! Oikein pelottaa puolestasi... : )
Mies pyysi anteeksi typeriä tekojaan (tasan näin: "no sori") ja asia oli hänen mielestään käsitelty. Kun itse halusin vielä puida tunteitani tai tapahtunutta oli vastaus juurikin tuo "eikö tää ole jo käsitelty". No ei!
Ja toinen välittämättömyyden merkki on tuo, että alkaa nukkumaan vaikka toisella on paha mieli. Itse en voisi koskaan tehdä toiselle noin. Jos toinen tulee minulle sanomaan tosissaan, että on paha mieli ja paha olla - jutellaanko, niin silloin jutellaan ja yritetään päästä yhdessä vaikka nukkumaan. Ei vain käännetä kylmästi kylkeä.
Ei tätä elämää voi elää tuppisuuna, asioista on puhuttava mikäli haluaa edistyä asioissa.
- ....................
Mikä vittuhan siinä on että sitten kun tekee miehelle samaa, niin kyllä ärsyynnytään?
Kun mies katsoo uutisia tai roikkuu netissä tms. ja käy kiusaamaan niin kyllä tulee murhaavaa ilmettä takaisin. Mutta miehellä pitäisi olla oikeus kiusata ja kutitella naista, vaikka nainen paskalla istuisi. - lisb3
Äh... Eroaminen tuntuisi niin turhalta tämän asian takia. Mä kuitenkin tykkään siitä pojasta niin paljon muuten. Kyllä hän osaa olla ihanakin, hän vaan ei osaa ongelmatilanteita ratkaista kunnolla. Hän on sellainen, että esim. riitatilanteessa hän "käsittelee" asiat vetäytymällä yksin ja olemalla hiljaa. Sitten minä, joka haluaisi puhua, joudun setvimään myöskin yksin asiat, sillä jos ne ottaa esille sen jälkeen kun hän on ne yksikseen miettinyt, niin "eikös ne ole jo käyty läpi?"...
Hän on myös ihme juntti, kun ei osaa ilmaista joitakin "arkoja" asioita ns. kauniimmin. Esimerkiksi tässä lähipäivänä, kun me vaan oltiin normaalisti tekemättä juurikaan mitään ihmeellistä, hän töksäytti "voitaisko me joskus tehdäkkii jotain?" Huoh, ehkä pieni asia valittamiseen, mutta sillon mulle tuli olo, että tonkin asian olisi voinut sanoa kauniimmin tyyliin "tehtäiskö tänään jotain kivaa?"
Jos hän tekee minut surulliseksi ja kerron hänelle siitä, hän ei ikinä rupea lohduttamaan mua. Lohduttaa kyllä kovasti jos olen muista asioista allapäin, mutta jos hän on pahan mielen aiheuttaja niin ei kyllä vaivaudu yhtään mua lohduttamaan. Tyyliin suuttuu mulle siitä. Mutta turha kai se onkaan odottaa häneltä mitään satujen prinssin käytöstä. Oikeassa elämässä noi miehet nyt tuntuu olevan just tommosia jurnukoita, että näin naisena se on ihan vaikea käsittää, miten ne edes pystyy siihen!
Jos huomautan hänelle jostakin, nyt esimerkiksi siitä, että hän ärsyttää minua tahallaan, niin aina tulee sama: "mä nyt vaan oon tällänen." Joo, sitä mäkin oon sitten häneen käyttänyt lähipäivinä, kun on vituttanut, niin jos oon hermostunut siitä kiusottelusta niin mä sit vaan oon semmonen hermostuja. Mut saakeli ko kyllä minäkin oon yrittäny itteäni muuttaa hänen takiaan, sillä meillä on joitakin asioita, missä ollaan sen verran erilaisia, että tarvitsee joustaa ainakin jomman kumman, miksei molempien. Hän ei sitten voi vaivautua muuttumaan koska "on vaan sellainen."- varo vaan
normiparisuhteet tuppaavat hieman väljehtymään ajan saatossa. eli jos alussa on jo vaikeaa, millainen se onkaan 10, 25 tai 50 vuoden päästä. jos nyt pidät ärsyttävänä jotakin hänessä, taatusti vihaat sitä sydämesi kyllyydestä jo vuoden päästä. sitä paitsi poikakaverisi vaikuttaisi omaavan narsistisia piirteitä. jos nämä piirteet vielä voimistuvat, sulla tulee olemaan hankalat paikat.
- Nders
Naiset nyt on semmosia hermokimppuja tuuliviirejä ettei niitä loogisesti älykäs mies voi kovinkaan usein ottaa vakavasti.
- Kokemusta omaava...
Vaikuttaa kyllä vähän siltä, että sun poikaystäväs voisi olla narsisti, kun tuolla kirjoititi, että teette asioita miten HÄN haluaa. Narsistihan on juuri todella itsekäs, käyttää muita ja vain omiin tarkoituksiinsa!! Pitää muita ihmisiä pelinappuloinaan, ilman minkäänlaista tunnesidettä. En halua pelotella, mutta itsellä avioliitto takana tällaisen ihmisen kanssa joten omasta kokemuksesta tiedän, mistä puhun!! Suosittelen harkitsemaan vakavasti, kannattaako aikaa moisen kanssa tuhlata, vaikka olisi kuinka ihana...
Moni kakku päältä kaunis......
Kannattaa jättää narsistit mahd. pian, muuten olet niin "koukussa" ettet vuosien päästä siihen enää pystykään!
Tämä oli nyt vain mun näkemys, voi olla että olen myös väärässä (mitä vuoksesi toivon).....
Mukavaa kesäalkua!!! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780