Kesäkuntoon -45kg

Kesäperhokainen

Hei! Olen 28-vuotias nainen ja tavoitteenani olisi päästä kesäkuntoon 2012. Tulen opiskelemaan etäkursseja kesän ajan eli minulla on paljon vapaa-aikaa ja joustava aikataulu, joten ehdin keskittyä laihduttamiseen hyvin. Minkälaista vauhtia kannattaisi pitää, että pääsen tavoitteeseeni?

Entä miten minun kannattaisi liikunta ajoittaa päivälle? Aikaa olisi kuitenkin tehdä vaikka kaksi treeniä.. painan tällä hetkellä 108 kiloa ja olen 172 cm pitkä, joten pudotettavaa on paljon! tällä hetkellä olen harrastanut lähinnää vesijumppaa/-juoksua sekä kävelyä. tähän kannattaisi varmaankin lisätä lihaskuntoharjoittelu? entä muuta? entä minkälainen ruokavalio sopisi? olen allerginen perunoille ja en saa syödä vehnää, eli tämä rajoittaa syömistä hieman..

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea yritykselle!

      Syömällä laihtuu, ei niinkään liikunnalla. VHH-uskovaisia ei kannata uskoa. Niiden ohjeilla ei jaksa liikkua oksentelematta ennen suoritusta. Syö vähemmän, karsi turhat hiilarit ja liiat rasvat. Hyviä öljyjä kannattaa käyttää. Syö kuituja, hedelmistä ja kasviksista saat niitä. Täysjyväleipää ja puuroja. Hyviä proteiineja rasvattomista lihoista ja broilerista. Kala on hyvää rasvoineen.

      Laske syömäsi kalorit!

    • Välitavoite

      Ehkä kannattaisi asettaa hieman realistisempi tavoite, kokeile nyt ensi alkuu vaikka normaalipainon ylärajaa kesälle 2012, siinäkin on jo tekemistä.

      Älä tapa innostusta liian tiukalla dietillä ja liian rankalla liikunnalla.

      Jos kunto riittää niin tee aluksi vaikka 5 kertaa viikossa kahden tunnin ja 12km kävelylenkit.

    • .

      Välitavoite

      kaikkein realistisin tavoite tänään on se että ei väärällä ravinnolla pilata liikunnan vaikutusta.
      Kun oikea ravinto auttaa painonputoamisessa (tehokkampi kuin liikunta) niin liikunnastakin tulee mukavaa ja iloista toimintaa terveyden ylläpitämiseksi.

      terv Veijo

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4147
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3387
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1765
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1623
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1403
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      906
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe