kun menet esim. linja-autopysäkille, linja-autossa toisen viereen tai kaupan kassalle? Vai odotatko, että toinen aloittaa? Vai etkö yleensä keskustele mitään esim. työ- tai kauppamatkoilla vaikka päivittäin tai lähes päivittäin törmäisit samoihin ihmisiin?
Aloitatko keskustelun
jaarittelija?
16102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aloitatko keskustelun
kun menet esim. linja-autopysäkille, linja-autossa toisen viereen tai kaupan kassalle? Vai odotatko, että toinen aloittaa?
odotan, että toinen aloittaa, etten häiriköi
Vai etkö yleensä keskustele mitään esim. työ- tai kauppamatkoilla vaikka päivittäin tai lähes päivittäin törmäisit samoihin ihmisiin?
En paljoa pukahda. Töissä ja kotona saa puhua riittävästi. Mutta vastaan jos puhutellaan.
Hyvänpäiväntutuille saatan puhua.
Aloitako keskustelun
Kun menet esim. linja-autopysäkille, linja-autossa toisen viereen tai kaupan kassalle? Vai odotatko, että toinen aloittaa?
Jos pysäkillä on itseäni vanhempi ihminen tai lapsi, aloitan. Jos teini tai nuori aikuinen, en. Linja-autokuskit yleensä jotain lohkaisevat vitsin tynkää täällä maalla. Vastaan silloin jotakin, tietty :) Viereen linja-autossa mennessä (mitä suomalaisena tietty vältän) en yleensä aloita keskustelua, mutta keskustelen tietysti, jos toinen aloittaa :)Kaupassa kassalle vaihdan yleensä muutaman ylimääräisen sanan, pakollisten lisäksi.
Vai etkö yleensä keskustele mitään esim. työ- tai kauppamatkoilla vaikka päivittäin tai lähes päivittäin törmäisit samoihin ihmisiin?
Kyllä tulee juteltua aamulla muutamien ihmisten arkipäivisin kanssa niitä näitä. Ovat enemmän naisia. Aloitan aika usein keskustelun, usein myös joku toinen aloittaa..Miehet taas yleensä esim. kaupassa tai muualla sanovat itse ensiksi jotain. Yleensä ovat vanhempia miehiä, mutta joskus nuorempia myös.
Kyllä tulee juteltua aamulla muutamien ihmisten arkipäivisin kanssa niitä näitä.
Jep, hieno lause :D
Oot ottanut mallia Eewarilta:)
Se on se, kun on oppinut muuttelemaan noita sanoja ja sanajärjestyksiä, uudestaan ja uudestaan, nopsaan, muttei jaksa tarkistaa ja lukea lausetta kumminkaan enää, ennenkuin lähettää.. :) Oliko tää ymmärrettävä lause?
Toissa perjantaina pyysin erästä vanhempaa rouvaa junassa pöytyääni, koska tarvitsin juttuseuraa. Paluumatkan juttelin yhden varusmiehen kanssa. Yleensä ajan saman matkan autolla yksin. Matka kesti tunnin ja oli juuri sopiva pitkä sellaiseen jutusteluun :)
En aloita keskustelua. Ja toivon myös ettei toinenkaan sitä aloita.
Ei huvita työ ja treenireissuilla jutskata tuntemattomien kanssa.
Sä olet tyypillinen turkulainen. Jos muuttaisit savoon tai karjalaan, saisit kulttuurishokin :)
En ole kyllä edes Turkulainen, vaikka täällä asunkin. Enkä nyt kulttuurishokista tiedä..ei mulla Lontoossakaan asuessani tuottanut ongelmia sanoa tuntemattomalle, et "shut the f*** up and leave me alone!". ;)
Ja lisäks tää mun ulkoinen habituskin onneks karkoittaa suurimman osan noista yli-innokkaista juttelijoista. ;D
No joo. Mulla ei ollut kyllä työmatka tuo, mut samaa mieltä olen ja samaa kiitteli vanhempi rouva jonka kutsuin istumaan omaan pöytääni. EIköhön käydä shokeeraamaan TheOnea ihan kiusalla ;) Kauankohan menis kun nuo puntit tippuu varpaille!? :)
en ja toivon toisenki pysyvän hiljaa, päivästä tai mielialasta riippumatta.. ei vaan jaksa jauhaa. onhan se kuitenki vaikea olla tervehtimättä ja tietty epäkohteliasta mutta sellainen keskustelukeskustelu.. mikäli joku aloittaa niin pyrin päättämään lyhyeen eli en yleensä keskustele, puran puhe- ja naururipulini sitte johonkuhun toiseen epäonniseen jos sattuu sopivasti sellainen päivä ja ihminen.
en aloita, ja toivon ettei se toinenkaan aloita.
kahvia ja pullaa..
kun menet esim. linja-autopysäkille, linja-autossa toisen viereen tai kaupan kassalle?
- En aloita keskustelua, olen mielummin omissa oloissani, ajatukset juoksee ihan muualla. Kaupan kassalle heitän kohteliaasti - "moi, kiitos ja näkemiin!"
Vai odotatko, että toinen aloittaa?
- En odota, oletan jokaisen olevan omissa oloissaan
Vai etkö yleensä keskustele mitään esim. työ- tai kauppamatkoilla vaikka päivittäin tai lähes päivittäin törmäisit samoihin ihmisiin?
- Töissä joudun puhumaan paljon, työ- ja kauppamatkoilla olen vaipunut omiin ajatuksiini. En kyttää ympärilläni olevia ihmisiä, en edes tiedä törmäänkö heihin päivittäin. Tuskin.
tylsää..