Tiedoksi kalevi nuijaniemelle

Sitä saa mitä tilaa

Olen pitkään hämstellyt sitä, kun avomielsairaat välttelevät kunnon hoitoon ohjausyksikköjä, luulevat olevansa vielä terveitä kuin tavalliset ihmiset. Kyllä avomielisairaille kunnon hoitojakso tekisi pelkästään hyvää, he eivät sitä vain itse tajua. Nyt vain myös terveyskeskukus lääkärit pitää opettaa huomaamaan potilasvirrassa olevat poikkeamat, että nämä eivät vain syvenevässä syrjäytymiskierteessään syrjäytyisi avoimessa yhteiskunnassa. Paluu työelämään on myös mahdollista jos kunnon hoitoon ohjaus jakso suljetulla osastossa palauttaa takaisin ilon jälleen elämään. Tulevaisuudessa suomi tarvitsee kaikkien aidon työpanoksen, myös avomielisairaat ovat työvoimana vain voimvara jota ilman Suomi ei yksinkertaisesti tule selviämään. Nyt onkin korkea aika perustaa avomielisairaille hoitoon ohjausleirejä johon heidät voidaan sijoittaa tervehtymään. Näillä leireillä olosuhteet olisivat tietenkin lievästi sanottuna inhimilliset. hyvät olot saavat avomielisairaat jälleen yhteikuntakelpoiseksi kansalaisiksi yhteiskuntaan!.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HULLU HIRTEEN!

      Kaaleppi laitettais hirttonaruun roikkumaan ja sitten kun joku tulis parakkiin niin kaikki todistais, että kaaleppi hirtti ittensä. TÄMÄ SELVÄ!

    • Tohtori sykerö

      Kävin kunnan uimahallissa uimassa ja saunomassa, saan alennuksen ja maksan vain 2,- euroa tästä lystistä koska olen laiska ja saamaton avomielisairas-eläkeläinen. No, uin 13 metriä ja välillä kävin suihkussa ja saunomassa ja viimeisellä saunareissulla työnsin löylykauhan persereikääni. Nyt löylykauha on aivan ulosteessa. Tälläistä se on avomielisairas-eläkeläisen elämä. Aina vaan löylykauha persereiässä. Mä vaan haukun ahkeria ja ammattitaitoisia nuivaniemen valkotakkisia tätejä ja setiä, ja työntelen löylykauhaa persereikääni joka päivä, syvenevässä syrjäytymiskierteessäni. Mutta ystäväni kaaleppi on todennut elämä on valintoja!. tulisi ystäväni kalevi myös saunaan, niin saadaan yhdessä työnnellä.. ja parantaa maailmaa tem-ministerille lähetetyillä kirjeillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe