KALORIEN laskeminen

karolilaskuonkelma

Miten ihmeessä saa tarkan arvion kaloreista esim oma tekemistä ruuista?? makaroonilaatikko, perunalaatikko, joku kastike...tai ihan mikä tahansa! tarviiko ruokaa laittaessa mitata joka lusikallinen mitä siihen mitäkin tunkee vai miten arvioida oikein.....kun noita kalorilaskureita ajattelin käytellä ja tälläinen asia vain ihmetyttäää............

Vai pitääkö sen käytön ajan syödä vaan kaupan valmisruokia missä lukee kalorien määrä kyljes?? not........

6

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kyllä, jos tekee ruokaa omalla reseptillä, niin pitää ensimmäisellä kerralla mitata ja laskea kaikkien eri ainesten kalorit ja sitten jakaa koko satsin energiamäärä annosten määrällä. Sitten voikin tallettaa tiedot seuraavaa kertaa varten, jolloin tekee samaa ruokaa. Tai sitten voi tyytyä valmiisiin arvioihin tyyliin "kalakeitto maitoon" tai "kaalipata riisillä ja jauhelihalla". Tällöin oikea kalorimäärä saattaa tietysti olla vähän pienempi tai suurempi.

      Monilla laihdutussivustoilla on myös valmiita reseptejä, joista on jo kalorit laskettu, samoin keittokirjoissa saattaa olla annoksen kalorimäärä.

    • -22kg 7kk

      Oletko tutustunut esim. kiloklubi.fi palveluun?

      Ruokalusikka on melko epämääräinen mittayksikkö... Jos haluaa laskea tarkat kalorit, niin silloin omatekemästä ruuasta voi punnita kaikki raaka-aineet ja laske niiden kalorit.

      Kieltämättä tulee kiusaus tyytyä helppoihin ruokiin, koska pitkän reseptin kalorattimisessa on aika kova homma.

      Ruoka-annoksille löytyy myös listauksia tyylillä "annos makaroonilaatikkoa" ja tuollainen on ihan käyttökelpoinen esim. työpaikkaruokalassa syödessä, kun ei voi tietää tarkkoja kalorimääriä.

      Joka tapauksessa syödyn ruuan kaloreiden määrä on aina enemmän tai vähemmän arvio ja siksi homma ei ole niin sadan tai parinsadan kilokalorin päälle. Kulutuksen kalorit on sitten vielä enemmän arvio ja siinä voi tulla heittoa satojakin kilokaloreita suuntaa tai toiseen.

      Itse olen ottanut kaloreiden laskennan ja syömisten suunnittelun harrastukseksi ja kyllähän siihen palaa varmaan puolituntia päivässä, mutta ei se mistään tärkeämmästä ole pois.

    • NutriM

      Ei siihen ole muuta tietä, kuin mitata ja laskea ne kalorit.

      Eli kaikki mitä siihen omatekemään ruokaan tunget, niin kaikki lasketaan.

      Makaroonilaatikkoon lasket kaikkien laitettujen ainesten yhteiskalorimäärän. Näin saat laskettua koko satsin kalorimäärän.

      Esim. laakeasta astiasta on helppo silmämääräisesti laskea suunnilleen otettu määrä. Jos otat astiasta 1/8 osan, lasket sen annoksen kalorimääräksi 1/8 osan koko satsin kalorimäärästä.

      JOS haluaa hifistellä, niin punnitset ensin astian. Sen jälkeen kaikkien tulevien ainesten yhteiskalorimäärän. Ja vielä lopuksi punnitset astian ja kaikkien ainesten painon. Kun se on kypsää, niin mittaat uudelleen ja siitä vähennät astian painon. Näin saat kalorimäärän makaroonilaatikosta / 100g. Koska uunissa siitä häviää kuitenkin nestettä ja kalorimäärä / 100g ei ole sama kuin ennen uuniin laittoa. Mut se on sit jo melko hifistelyä.

      Siinä on oma hommansa, mutta niin se vaan menee. Ja nopeasti sitä oppii sen päivittäisen kalorimäärän sitten katsomaan ja laskemaan melkein katsomalla. Joskus laskettiin kaverin syömä kalorimäärä, jonka se "mittasi" katseellaan, kun aikaisemmin oli pitänyt tarkkaa päiväkirjaa ja taulukkoa syömisistään. Päivän kaloreissa ei ollut edes 100 kalorin heittoa vaakalla ja katseella mitatun välissä.

      Ja nopeasti sitä oppii tekemään sellaisia ruokia, mistä on helppo laskea ne kokonaiskalorit. =)

      Niin, ja se keittiövaaka edelleen on sitten pakollinen investointi tuossa.

    • turhauttaa vaa välil

      Mä tässä poimin pakasteesta kaikenlaista ja paisetin ne keskenään. Mittasin ne jäisenä samalla kun heittelin pannuun. Yhteensä tuli 385gr. Annoksesta tuli niin paljon näköinen joten punnitsin ruuan ennen kuin mättäsin lautaselle ja söin, 160 gr. Kun aloin vaihtamaan kiloklubiin uusia määriä, ihmettelin kun ruokaa pitäisi olla vielä jäljellä reilu parisataa grammaa, mutta kun mittasin sen, oli jäljellä vain 130gr. Eli haihtuiko pakasteista 95 grammaa ilmaan? Muutaman gramman virheitä voi olla kun vaaka on mekaaninen, mutta ihmetyttää vain. Yleensäkin vaikea on laskea määriä kun syökin vain osan...

    • kfhyg

      laihtua voi myös ilman kalorien laskentaa. seuraat vain vaakaa, liikut ja tarkkailet annoskokoja. kyllä tyhmäkin tajuaa tämän.

      omasta mielestä kalorien laskemisesta tulee vain ahdistunut olo. ehkä hjoillekin sopii, minulle ei.

      • aaaaaaaaaaadd

        yyy besserwisser taas latoo mielipiteitään, kiviäkin kiinnostaa...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4183
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3414
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1779
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1637
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1414
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      920
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      819
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      784
    Aihe