okariina - miten oppia?

täysi ummikko

Haluaisin alkaa soittamaan okariina, sillä se vaikuttaa "helpolta" soittimelta aloittelijalle. Mutta miten olette käytännössä aloittaneet okariinan soittamisen? (Ja voiko okariina soittaa kerrostalossa? Miten siis estätte naapureiden häiriintymisen?)

Okariina ei taida olla niin suosittu soitin, että siitä järjestettäisiin kursseja/opetustunteja Suomessa, enkä usko parjääväni pelkästään netin avulla (en ole musikaalinen, en ole ikinä soittanut mitään soitinta tai ymmärrä mitään musiikin alkeista). Eli mikä neuvoksi? Mutta jos teillä on hyviä nettiosoitteita aiheesta, niin olen kiitollinen myös niistä!

Olin ajatellut hankkia stl ocarinan sellaisen halvan muovisen 12-reikäisen tenoriokariinan. Tiedätteko, onko se hyvä (tai edes kelvollinen) ja onko se sopiva ensimmäiseksi okariinaksi?

6

2662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pillipiipari 768542

      Noi eipä siinä sen kummempaa ole kuin opettelet puhaltamaan pilliin ja harjoittelet sormitukset kaikille nuoteille. Toistat asteikoita alhaalta ja ylös ja takaisin kerta toisensa jälkeen. Kyllä ne otteet painuu mieleen pikkuhiljaa.
      Sormitukset löytyy 12 reikäiselle tenoriokariinille täältä:

      http://blog.stlocarina.com/storage/fingering-charts/12HoleTenorandSoprano.PDF

      http://www.ne.jp/asahi/suimin/japan/fingering_e.htm

      Mitä tulee sitten muuten soittamiseen niin nuottien luku olisi hyvä opetella. Sävelen korkeus ja nuotin aika-arvo, taukomerkinnät ainakin aluksi. Hanki tuttujen kappaleiden nuotteja ja soittelet niitä. Aluksi hitaasti että löydät oikean sävelen ja rytmin.
      Itse musiikin opetteluun olisi hyvä löytää vaikka jokin musiikinteorian kurssi tms. Tai vaikka nokkahuilun soittokurssi. Jokin huilusoitin yleensäkin tukisi hyvin okariinan soittoa. Okariinan soittaminen ei välttämättä ihmeempää opettajaa tarvitse. Ehkä pidemmälle vietynä voisi tarpeen tulla jotkin erityistekniikat ja efektit.
      Videoita löytyy netistä vaikkapa haulla 12 hole ocarina playing, 12 hole ocarina basics, 12 hole ocarina tutorial, how to play 12 hole ocarina jnejne..
      Hyviä soittohetkiä sulle!

      • täysi ummikko

        "Toistat asteikoita alhaalta ja ylös ja takaisin kerta toisensa jälkeen. Kyllä ne otteet painuu mieleen pikkuhiljaa."

        Suurkiitos tästä neuvosta! Olisin itse asiassa heti yrittänyt soittaa oikeita kappaleita ja turhautunut luultavasti hyvin nopeasti. :)


    • ocarina

      mikä on ocarina?

    • Pieni_soitin

      Ihmiset oppii erilailla. Itse aloitin key boardista. Millään muulla soittimella tuskin olisin oppinut alkeita. Musiikin teorian kurssi keskeytyi kohdallani jo ensimmäisen puolen vuoden aikana, kun rytmiasiat ovat liian vaikeita. Kiipparilla kuitenkin opin jotenkuten nuotit, kosketinsoittimen hyvä puoli siinä. Ja kuulokeliitäntä mahdollisti naapurirauhan.

      Myöhemmin möin kiipparin pois, kun kaksin käsin soitto on minulle hepreaa. Yhdellä kädellä laulunuoteista onnistuu. Sittemmin olen ostanut pianomelodikan, ja sitä uskallan päiväaikaan soittaa. Hukkaostoksia on käytetty kantele. Pitäisi uusia viritystapit ja pistää myyntiin. Samalla kun tilasin melodikan, tilasin okariinan, mutta itselleni sekin oli hukkaosto (tulin tähän keskusteluun, kun etsin soitto-ohjeita sille). Viimeisin "musiikkipeli" on stylophone. Aika ärsyttävät äänet, mutta sitä voi näperrellä kuulokkeilla siihen aikaan, kun melodika häiritsisi naapureita. Ja siihen voi liittää esim. MP3-soittimen, jolloin voi harjoitella "ryhmässä soittamista"/säestystä. Se on tosin kaukaista tulevaisuutta vielä itselleni, olen liian hidas...

      Joka tapauksessa eiköhän jokainen soitin kehitä jotakin taitoja. Jos yksi ei tunnu omalta, kannattaa rohkeasti kokeilla jotain muutakin. Onneksi on olemassa soittimia, joiden harrastuksen voi aloittaa pienin investoinnein. Kuinka okariinan soittosi on edennyt? Puolessa toista vuodessa kehittyy varmaan jo aika mukavasti? Itselläni meni neljä kuukautta, jotta pystyn soittamaan tuttuja helppoja kappaleita vähäisin virhein nuoteista (ilman nuotteja en pysty soittamaan kokonaan mitään, mutta minulla on muistiongelmia muutenkin).

    • oilmanhj

      Vinyylilevyjen ostaminen EU:n ulkopuolelta. Mitkä ovat pääsäännöt, Valuutta $.
      Avusta kiitollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe