Suomalainen "kaunotar"

Tämä nyt ei varsinaisesti tämän otsikon alle kuulu, mutta onko seuraava näky tuttu?
-Ylipainoinen nainen
-Lyhyt tukka (yleensä punainen tai muuten luonnottoman värinen kananperse-malli)
-Iso tunika tai vastaavasti helteellä tiukahko toppi
-Ns.sporttiset caprit tai legginsit
-Crocksit
-Paha suustaan, kova kiroilemaan ja heittämään ns. läppää

Kutsumme mieheni kanssa näitä kaunokaisia "crocksi-mötköiksi." :D
20793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

No eipä ole tuttu. Paitsi noita Crockseja kyllä näkee ihan kaikilla.

Äänestä
  • Mitä haet tällä? eiköhän tälläisia aloituksia ole tarpeeksi. Ja tuskin valtaosa pitää näitä kaunottarina. Itse miellän tälläiset naiset normaaleiksi 40-50 vuotiaiksi naisiksi.

    Äänestä

Mä olen nyt koira johon kalikka on kalahtanut.Nimittäin kesällä mikään ei ole vilpoisampaa helteessä kuin iso teepaita,mieluiten slouganilla, ja pyöräilyshortsit vaik en tällä hetkellä omista sitä maastopyörää joka pitäisi hankkia.Tiukka toppi on joskus kesälläkin kiva mutta landella mä käytän usein tuubitoppeja ettei tuu rusketusrajoja.
Crocksit ovat vaihtoehto sandaaleille mut mä suosin somisteisia sandaaleja.
Lyhyeksi en tosin tukkaani leikkaa ja kesällä en kiroile muuta kuin hyttysille.

Äänestä

Melkein kuin meikäläisen kuvas tuo aloittaja, mutt tiukkoja toppeja tai tunikoita ja legginssejä en käytä ja ne "crocksit" on vain kotikäytössä :D :D :D :D. On se kiva ett aloittajallekin on iloa muista ihmisistä. No, kerroppa oma vaatetus ja ulkonäkö, ett tiedettäis kuinka täydelliset ihmiset pukeutuu ja miltä näyttävät.

Äänestä

tuosta luonteesta entiiä, mut ulkonäkö on kyl tosi usein just tollanen jollai 30-50v naisil

Äänestä

Em. tyyli ei varmasti ole yleisen kauneuskäsityksen mukainen. Mutta pitäisi muistaa, että ihmisiä tosiaan on erilaisia eivätkä kaikki voi tai edes halua olla ihanteiden mukaisia. Ehkä tunnet miehesi kanssa jonkinlaista ylemmyyttä ja viestisi tarkoitus oli saada muut haukkumaan suu vaahdossa näitä naisia.

Tosiasiassa nämä "crocksi-mötköt" saattavat olla täysin tyytyväisiä olemukseensa eivätkä stressaa sillä, että jotkut näyttävät paremmilta. Tuollainen ulkonäön kyttääminen kertoo oikeastaan vain arvostelijan omasta mielenköyhyydestä.

Äänestä

Jos tuon on tarkoitus loukata... Sori, lakkasin välittämästä noin 121 samanlaista aloitusta sitten.

Äänestä

Eipä ole minun elinpiirissäni moisia näkynyt ja jos näkyisi, emme kutsuisi heitä mieheni kanssa miksikään; jokainen on oman laisensa ja meillä kantti kestää elää ja katsella vaikkeivat kaikki olisikaan viimeisimmän muodin mukaisesti tai meidän makumme mukaisesti pukeutuneet.

Panee pohtimaan onko yhtään hienompaa "kutsua miehensä kanssa" toisentyyppisiä naisia haukkumanimillä. Sisäinen kauneus on yhtä tärkeää, ellei tärkeäpää.

Äänestä

Aika älytön aloitus!

Äänestä

Juu, kyllä perus suomi-mötkön helposti tunnistaa!! Etenkin Keravalla ja vastaavissa noita liikkuu paljon....

Äänestä
  • Mitäs sinä siellä Keravalla pyörinyt ja katsellut kun kerrat olet sitä parempaa väkeä? :-D

    Äänestä

Itse en haluaisi missään nimessä olla kaunis koska se herättäisi turhaa huomiota.Kaunis on nimittäin seksikkään vastakohta eli kiltti,naurettava,lapsellinen isoilla silmillä.Söpö on seksikäs ja sitä minäkin haluan mieluummin olla.Kaunis vain esiintyy kun seksikäs on älyllinen ja kulkee omia jännittäviä reittejään.

Äänestä
  • Mitä sinä oikein selität? Asiahan on niin että jos nainen on kaunis on hän automaattisesti seksikäs mutta jos ei ole kaunis, ei ole seksikäskään. Nämä kaksi ominaisuutta hyvin usein korreloivat keskenään.

    Äänestä

mukavasti, niin olla pitää.

Äänestä

No enpä ole niin hirveästi toisten pukeutumista seurannut sillä silmällä mutta itse:

-sopusuhtainen
-pitkä tukka mutta mitä vikaa on siinä jos naisella on lyhyt tukka;huomattavasti helpompi hoitaa..
-tunikat on kivoja,rentoja ja niitä löytyy joka makuun;mitä helteellä sitten pitäisi käyttää jos ei toppeja?
-itse käytän capreja silloin kun pyöräilen tai on vähän viileämpi ilma
-crokseja käytän kesällä aika usein koska ovat mukavat jalassa ja kivat rannalla jne. Sopisiko korkkarit paremmin? heh..
-miten kielenkäyttö liittyy vaatetukseen? No paha olen joskus suustani,en julkisilla paikoilla. Läppää? Onko vitsikkyys ja keskustelu kielletty? Vai mitä tarkoitat?

Käytän toki kesällä shortseja ja hameita/mekkojakin..

Äänestä

Kyllä tuossa aloituksessa jotakin perää on..kävin reissussa viime kesänä Tukholmassa ja siellä bobgattiin heti pysäkki mistä Siljan kyyti lähti laivalle..naisilla oli caprit tai maastokuvioiset shortsit...ja ne crocksit ja (ou nou)lippalakit päässä...ja Ruotsittaret näyttivät freeseiltä ja hoikilta ja upeilta..Suomi-naiset ja miehet kyllä erottui-valitettavasti ei edukseen..

Äänestä

antaa kaikkien kukkien kukkia...

Äänestä

Suomalaiset ovat tyylitajutonta kansaa..niin puketumiseltaan kuin käytökseltäänkiin..näki just Suomen Leijonien juhlinnastakin..hävetkää aikuiset miehet..muka urheilijoita...ja kertoo tyylittömyydestä sekin että hahmo Harjakainen pistetään pelleilemään lavalle..

Äänestä

Kuvailitte juuri minut.

Äänestä

En noin tarkkaan pällistele ohikulkijoita. Oletko ihan asennoitunut johonkin tiettyyn paikkaan sen miehesi kanssa naureskelemaan toisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Trinny kirjoitti:

Tämä nyt ei varsinaisesti tämän otsikon alle kuulu, mutta onko seuraava näky tuttu?
-Ylipainoinen nainen
-Lyhyt tukka (yleensä punainen tai muuten luonnottoman värinen kananperse-malli)
-Iso tunika tai vastaavasti helteellä tiukahko toppi
-Ns.sporttiset caprit tai legginsit
-Crocksit
-Paha suustaan, kova kiroilemaan ja heittämään ns. läppää

Kutsumme mieheni kanssa näitä kaunokaisia "crocksi-mötköiksi." :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu