Moi, osaako kukaan neuvoa, tai onko kenellekkää ilmaantunut vastaavaa? Olen sauvakävellyt kohta 1,5 vuotta, kun tänä keväänä yllättäen vasen ranteeni on alkanut peruslenkkien jälkeen huolestuttavasti kipeytyä. Myös kämmenpohjassa on kulumia. Sauvat ovat olleet alusta saakka samat hiilikuitu-excelit pehmeillä kärjillä. Käytän hanskoja.
Mielestäni mikään ei ole muuttunut...
Missäköhän vika lienee?
Olisi tosi kiva jos joku osaisi auttaa!
Vasen ranne kipeytyi!
24
277941
Vastaukset
- jumppari
Kuulostaa ihan rasitusvammalta. Onko tekniikkasi oikea? Muistatko irrottaa puristusotteen, kun käsi ojentuu taakse? Pistä sauvat vähäksi aikaa nurkkaan ja anna ranteen parantua. Hoitona kylmägeeliä ja rauhallista venyttelyä. Voit hakea lisää hoito-ohjeita oman terveysasemasi fysioterapiasta.
- sauvis
jo ihan senkin tähen käyd terkkarilla, koska tollanen voi olla myös ehkä jännetupintulehdus tai vastaava. ettei mene pahemmaksi!!
- hilpi
Oletko kenties muuttanut lenkkien kestoa, yms viimeaikoina?? Johtuisikohan jostain tuollaisesta?
- sinttu
täytyis aina muistaa tehä tuollaset asiat hiljalleen!
- totta
Myös kaikenlaiset pikkuasiat voivat vaikuttaa tuollaisiin. Esim jos vaihtaa erilaisiin kenkiin, nin askelluksen muuttuminen voi vaikuttaa asentoon ym. mahdollisuuksia on monia
- tuplamummo
on tosi heinoa että tähänkin palstalle sadaan vähän elämää ei se sauakävely plekästään mumujen juttuja ole
- 215 000 lukijaa
Ei voi olla lähes 215 000 lukijaa 6 tunnissa.
Nyt oli 214 979 lukijaa ja aikaa mennyt alle 6,5 tuntia.
Joku taas käyttänyt nämä tunnit oman viestinsä saamiseen viikon luetuimmaksi.
Pikaisen laskutoimituksen perusteella jutulla on pitänyt olla koko näiden 6,5 tunnin ajan olla vähän yli 9 uutta lukijaa joka sekunti eli yli 550 per minuutti eli reilut 33 000 uutta lukukertaa joka tunti.
Kuinkahan on ?- sinttu
kyllä ihan mahdollista, sillä sauvakävely on kuitenkin nostamassa vahvasti päätään suomalaisten suosikkilajien joukossa!! Tämä on vain osoitus siitä!!!
- 240 000 lukijaa
Pari minuuttia äskeisestä katsoin niin lukijoita
on jo yli 240 000.
EI VARMANA !
10,26 lukijaa / sekunti jne
Huijausta ! - sinttu
240 000 lukijaa kirjoitti:
Pari minuuttia äskeisestä katsoin niin lukijoita
on jo yli 240 000.
EI VARMANA !
10,26 lukijaa / sekunti jne
Huijausta !Sauvakävely on kohta olymppialaji!!! Tämä on vasta alkua!!!
- MonicaL
240 000 lukijaa kirjoitti:
Pari minuuttia äskeisestä katsoin niin lukijoita
on jo yli 240 000.
EI VARMANA !
10,26 lukijaa / sekunti jne
Huijausta !Otsikko ainakin on niin vetävä, että ilmeisesti meitä suomalaisia kiinnostaa suunnattomasti, millaisesta jumpasta ihmisten ranteet kipeytyvät. Eipä keskustelun aloittanut kerkeä ainakaan itse runkuttamaan noita 10 lukukertaa per sekunti, VAI ONKO TÄMÄ JUURI SE SYY, MIKSI RANNE ON KIPEÄNÄ? Eli jos näin on, suosittelen vaihtamaan hiirikättä ;)
- Hilma
MonicaL kirjoitti:
Otsikko ainakin on niin vetävä, että ilmeisesti meitä suomalaisia kiinnostaa suunnattomasti, millaisesta jumpasta ihmisten ranteet kipeytyvät. Eipä keskustelun aloittanut kerkeä ainakaan itse runkuttamaan noita 10 lukukertaa per sekunti, VAI ONKO TÄMÄ JUURI SE SYY, MIKSI RANNE ON KIPEÄNÄ? Eli jos näin on, suosittelen vaihtamaan hiirikättä ;)
Alkaa jo oirehtiin saan hankittua erkonomisesti oikein mitotetun tietsikka "nurkan" vasta syksyllä. Tuleeko hiiriranteesta ikuinen? Onko mitää liikettä/jumpaa, millä autaisi estäisi tulon?
- F5 nappulaa
Eipä toi lukijamäärän nosto kovin vaikeaa ole. Pitää vain F5 pohjassa hetken aikaa ja hupsista, lukijoita onkin kymmeniä tuhansia lisää.
- Onnenpekka
Tsemppiä
- tihk
Miksi ihmeessä tämä on näin suosittu aihe!!!! :O:O
- Jussi
Kysyjän ranne jumitti F5:sen päälle ;-)
- ....
No sen takia, koska otsikosta saa aivan eri käsityksen ja kummasti ihmisiä kiinnostaa sellanen aihe, joka tulee tuosta otsikosta mieleen. Tulin itsekin tänne sen takia. Ja kun tämä otsikko näkyy tuolla keskustelujen etusivulla yhtenä luetuimmista, niin syntyy "ketjureaktio"
- Dementiakävely
Siis puolitoista vuotta. Ja vasta nyt
tajuat, kuinka ajan henkeen sopivaa
pelleillyä koko sauvakävely on.
Seuraavaksi voit kysyä, millaista
vesipulloa, jossa on kraanavettä,
on muodikasta kantaa kulkiessaan.
Voi pyhä sylvi. - Joojuujoo
Hä?
- Pyhä Pietari
Täällä sama homma oikein selitetty:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=113&conference=678&posting=22000000003546917 - rasmus
Sauvakävelyhän on niin naurettavan näköistä rimpuilua, että suosittelen sauvakävelijän tavattaessa seuraavia muutoksia tieliikennelakiin: 1.Kerta:Huomautus 2.Kerta:Rikesakko 3.Kerta:Sauvojen menetys valtiolle.
- lammas
Miten tätä voidaan lukea näin paljon??
- Harri
Ovatkohan kaikki jalkasi yhtäpitkiä?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442328
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521583Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311578- 641267
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451267The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall227992- 156936
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20829