Rummut!

Juicyfruits

Elikkäs oisin ostamassa t-kaupasta kerrostaloasuntoon sähkörumpuja melko pienellä budjetilla (n.500€). Näitä Milleniumeja oon kattellu, vaikka niitä niin haukutaankin, mutta Thomann kuitenki tarjoaa sen 3 vuoden takuun tuotteelle ja päivittelen settiä tarvittaessa, eli nyt ei tarvii mitään täydellistä settiä olla.
Tiiän kyllä että kannattais ostaa vaikka käytetyt Rolandit tai Yammut, mutta mielelläni ostaisin ihan uudet, kun sen takuun kerta saa.

Eli asiaan: mikä Milleniumin, nimenomaan Milleniumin setti olisi paras? MPS-400 vaiko MPS-600? Tai ehkäpä Alesis DM6? Mielellään vastausta kyseisten settien omistajilta/kokeilleilta.. Ois ihan kiva saada kuulla näiden settien eroja (akustinen meteli, soitettavuus, aivot). Tiedän että nämä setit on pohjasakkaa mutta no money no honey, ja uudet haluaisin. Eli Rolandeista ja Yammuista ei tarvii alkaa ees puhumaan, tiiän kyllä ne merkit ja niiden hinnat..

http://www.thomann.de/fi/millenium_mps400_edrum_stereo_set.htm MPS-400
http://www.thomann.de/fi/millenium_mps600_edrum_profi_set.htm MPS-600
http://www.thomann.de/fi/millenium_mps600_professional_mesh_set.htm MPS-600 mesh virpalla
http://www.thomann.de/fi/alesis_dm6_edrum_kit.htm Alesis DM6

7

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalakkuna

      Nuissa nyt kaikissa tahtoo olla jotkin pädit kumipädeinä, niistä sitten lähtee mekkalaa mesh kalvoihin verrattuna.
      Mps 600 pro setissä näyttäs olevan haitsu telineessä ja kortinlukija ilmeisesti aivossa, kuitenkin taas suurin osa kumipädejä.

      Näyttäis vähän että ilmeisesti saa vaihdettua mesh kalvonkin, kannattaa googletella setin nimellä ja voiko niihin vaihtaa mesh kalvoa.
      Toki jos sellainen kopina ei haittaa niin kyllähän nillä kumipädeilläkin on ihan mukava soitella.

    • Juicyfruits

      juu kyllä millet saa päivitettyä ihan kokonaan mesh kalvollisiksi

    • ,,,

      "Eli Rolandeista ja Yammuista ei tarvii alkaa ees puhumaan, tiiän kyllä ne merkit ja niiden hinnat"
      Puhunpahan siltikin, paljon järkevämpää on vähän malttaa ja odottaa että ko. 500 € budjetilla tulee em. merkkien settejä myyntiin toreille ja huutokauppoihin. Usko pois, tulet vielä kiittämään tästä.

      • Kalakkuna

        Ainahan voi ostaa myös aivon erikseen ja pädit erikseen tai triggerit ja normaali tomarit/virvelin ja rakentaa itse setin.

        Milleniumeistakin on kyllä hyvä lähtä rakentelemaan.


    • auttaisiko joku?
      ostin mps 300 rummut.
      kun soitin en kuule kunnolla tomien ja virvelin ääntä koska niistä tulee niin kova kopina ja kun soitan jos en osu millilleen keskelle ei ääntä tule.
      niin mitkäs pädit ostaisin? millenium mesh onko tarkempi se osuma juttu?

    • Pearl, Ludwig ja Milli

      Millenium on ihan hyvä merkki! Mulla on toisena virvelinä Milleniumin ohut pikkolovirveli ja saundaa vitun hyvin!

      • sgdöjkg

        Joo, on se sitten uskottava että millenium on laatumerkki kun sinulla on yksi virveli joka saundaa sinun mielestäsi hyvin....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      429
      7401
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5622
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      119
      4581
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    6. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      29
      4289
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3580
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3514
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3488
    Aihe