Rummut!

Juicyfruits

Elikkäs oisin ostamassa t-kaupasta kerrostaloasuntoon sähkörumpuja melko pienellä budjetilla (n.500€). Näitä Milleniumeja oon kattellu, vaikka niitä niin haukutaankin, mutta Thomann kuitenki tarjoaa sen 3 vuoden takuun tuotteelle ja päivittelen settiä tarvittaessa, eli nyt ei tarvii mitään täydellistä settiä olla.
Tiiän kyllä että kannattais ostaa vaikka käytetyt Rolandit tai Yammut, mutta mielelläni ostaisin ihan uudet, kun sen takuun kerta saa.

Eli asiaan: mikä Milleniumin, nimenomaan Milleniumin setti olisi paras? MPS-400 vaiko MPS-600? Tai ehkäpä Alesis DM6? Mielellään vastausta kyseisten settien omistajilta/kokeilleilta.. Ois ihan kiva saada kuulla näiden settien eroja (akustinen meteli, soitettavuus, aivot). Tiedän että nämä setit on pohjasakkaa mutta no money no honey, ja uudet haluaisin. Eli Rolandeista ja Yammuista ei tarvii alkaa ees puhumaan, tiiän kyllä ne merkit ja niiden hinnat..

http://www.thomann.de/fi/millenium_mps400_edrum_stereo_set.htm MPS-400
http://www.thomann.de/fi/millenium_mps600_edrum_profi_set.htm MPS-600
http://www.thomann.de/fi/millenium_mps600_professional_mesh_set.htm MPS-600 mesh virpalla
http://www.thomann.de/fi/alesis_dm6_edrum_kit.htm Alesis DM6

7

542

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalakkuna

      Nuissa nyt kaikissa tahtoo olla jotkin pädit kumipädeinä, niistä sitten lähtee mekkalaa mesh kalvoihin verrattuna.
      Mps 600 pro setissä näyttäs olevan haitsu telineessä ja kortinlukija ilmeisesti aivossa, kuitenkin taas suurin osa kumipädejä.

      Näyttäis vähän että ilmeisesti saa vaihdettua mesh kalvonkin, kannattaa googletella setin nimellä ja voiko niihin vaihtaa mesh kalvoa.
      Toki jos sellainen kopina ei haittaa niin kyllähän nillä kumipädeilläkin on ihan mukava soitella.

    • Juicyfruits

      juu kyllä millet saa päivitettyä ihan kokonaan mesh kalvollisiksi

    • ,,,

      "Eli Rolandeista ja Yammuista ei tarvii alkaa ees puhumaan, tiiän kyllä ne merkit ja niiden hinnat"
      Puhunpahan siltikin, paljon järkevämpää on vähän malttaa ja odottaa että ko. 500 € budjetilla tulee em. merkkien settejä myyntiin toreille ja huutokauppoihin. Usko pois, tulet vielä kiittämään tästä.

      • Kalakkuna

        Ainahan voi ostaa myös aivon erikseen ja pädit erikseen tai triggerit ja normaali tomarit/virvelin ja rakentaa itse setin.

        Milleniumeistakin on kyllä hyvä lähtä rakentelemaan.


    • auttaisiko joku?
      ostin mps 300 rummut.
      kun soitin en kuule kunnolla tomien ja virvelin ääntä koska niistä tulee niin kova kopina ja kun soitan jos en osu millilleen keskelle ei ääntä tule.
      niin mitkäs pädit ostaisin? millenium mesh onko tarkempi se osuma juttu?

    • Pearl, Ludwig ja Milli

      Millenium on ihan hyvä merkki! Mulla on toisena virvelinä Milleniumin ohut pikkolovirveli ja saundaa vitun hyvin!

      • sgdöjkg

        Joo, on se sitten uskottava että millenium on laatumerkki kun sinulla on yksi virveli joka saundaa sinun mielestäsi hyvin....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1723
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      272
      898
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      857
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      107
      659
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      581
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      540
    8. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      539
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      522
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe