Irroitettava vetokoukku irtosi ajossa

2010 vuosimallin Subaru Outback vetokoukku irtosi tyhjää kärriä vedettäessä. Maahantuojan viesti oli että ko. koukkutyypissä oli ollut hieman ogelmia. Sain uuden koukun ja sekään ei vaikuta luotetavalta. Koukku on tukevasti paikallaan kun sen laittaa paikalleen, mutta avaimella lukitun koukun pystyy kääntämään löysäksi irroitukseen tarkoitetusta käsipyörästä. Voiko koukun kiinnitys olla vain käsipyörän jousen varassa?
122728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minne on kadonnut kaikki ennakkotestaus ja tyyppikatsastus jossa pitäisi jo havaita tuollaiset paskat ennenkuin ne pääsevät myyntiin asti.
Sitten vaan kun paskat on jo kuluttajien käsissä aiheuttaen ties mitä vahinkoa niin tehdään vaan takaisinveto ja sen saattaa arvata että kaikki eivät takaisin tule vaan käyttöön jää joitain edelleen.

Äänestä

Itse ostaisin vain kiinteitä koukkuja.

Äänestä
  • Kaikkiin autoihin vaan ei kiinteää koukkua saa asentaa.

    Äänestä

  • vaan kun ei .... kirjoitti:

    Kaikkiin autoihin vaan ei kiinteää koukkua saa asentaa.

    ja mihis autoihin ei saa kiinteetä koukkua asentaa??

    Äänestä

  • utelias uuno kirjoitti:

    ja mihis autoihin ei saa kiinteetä koukkua asentaa??

    Esim niihin joissa on rekisterikilpi siellä allhaalla puskurissa, ja kiinteä koukku peittäisi sen.

    Tietenkin aina voi kilven siirtä poraruuveilla ylemmäs, ja laittaa jesarilla vilteman valon siihe kilpeen ;)

    Äänestä

Otin tuoreimpaan autoon kiinteän koukun, ei ollut irroitettavasta koukusta aiemmin mitään iloa, pikemmin riesa, vaikka toimi teknisesti ok.

Äänestä

Missä valmistajan vastuu kun tuotteessa on havaittu turvallisuuteen vaikuttava vika. Ei tullut kutsua tarkastukseen, vaikka selvisi koukun tyypissä vikaa olleen. Autolla saa vetää 1800kg jarrullista kärriä, joten aika pahaa jälkeä voisi saada aikaiseksi irronneella koukulla.

Äänestä
  • irroitettava koukku on todella hyvä keksintö jos se tehdään kunnolla kuten esim. Volvoissa. Ei tarvii kantaa autonsa perässä paskasta ja ruosteista koukkua jos sitä käyttää pari-kolme kertaa kesässä.

    Äänestä

  • hyvä toimii kirjoitti:

    irroitettava koukku on todella hyvä keksintö jos se tehdään kunnolla kuten esim. Volvoissa. Ei tarvii kantaa autonsa perässä paskasta ja ruosteista koukkua jos sitä käyttää pari-kolme kertaa kesässä.

    Tuli tarvetta vetää kevytperävaunua Volvo autollani. Kaivoin irroitettavan osan peräkontista. Irroitin suojamuovin ja rupesin asentamaan sitä kouukuosaa paikalleen. Ei onnistunut. Oli muovin takainen koukunosa paksussa ruosteessa. Tein puhdistustöitä noin puoli tuntia. Koukun kuulaosa ei ollut käytössä vuoteen. Opin tästä puhdistamaan veto-osan säännöllisesti.

    Äänestä

Katsoitko oliko Volvo autosi ruostunut käytön välillä?

Äänestä
  • Autollani on ikää jo kymmenen vuotta. Taatusti on ruostetta pohjassa.

    Äänestä

Haluatko kertoa koukun merkin? Itselläni sama ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Subarumies kirjoitti:

2010 vuosimallin Subaru Outback vetokoukku irtosi tyhjää kärriä vedettäessä. Maahantuojan viesti oli että ko. koukkutyypissä oli ollut hieman ogelmia. Sain uuden koukun ja sekään ei vaikuta luotetavalta. Koukku on tukevasti paikallaan kun sen laittaa paikalleen, mutta avaimella lukitun koukun pystyy kääntämään löysäksi irroitukseen tarkoitetusta käsipyörästä. Voiko koukun kiinnitys olla vain käsipyörän jousen varassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu