Olen tässä miettinyt jonkin aikaa sitä, kannattaako suhteeseen ryhtyä vai ei.. pohdintojani aiheesta voi löytää tältä palstalta nimimerkilläni. Esitiedoiksi voin ilmoittaa olevani 33-vuotias, korkeakoulutettu nainen, ulkonäköni on tosin parhaat päivänsä nähnyt, olen tosin silti hoikka, naisellisesti pukeutuva ja ulkonäöstäni huolta pitävä. Talous on kunnossa joten elättäjää en tarvitse. Lapsia en halua. Sairauksia ei ole, ellei stressiherkkyyttä, kriittisyyttä ja negatiivista asennetta elämään lasketa. Harrastukseni ja mielenkiinnonkohteeni ovat erikoisia, eikä populaarikulttuuri kuulu kiinnostuksen kohteisiini. Päihteitä en käytä enkä käy yöelämässä. Olen hieman erakko.
Olen miettinyt viime aikoina, mitä järkeä on yleensäkään lähteä suhteeseen ja olen listannut pohdintani tulokset alle.
Suhteen hyviä puolia
- Minulla on kumppani, joka tuntee minut perinpohjaisesti ja silti pitää minusta ja on (kenties) tukenani. Tämä on kaiken perusta.
- Juttuseura ja tunne siitä, että minua odotetaan kotiin.
- Läheisyys ja se, että saa osoittaa rakkautta toiselle. Ihmisen ei ole hyvä olla yksin.
- Yhdessä hankitut mukavat kokemukset ja harrastukset.
Suhteen huonoja puolia
- Asiat, joista ei saa kompromisseja tehtyä. Kompromissit kompromissien perään.
- sen tosiasian hyväksyminen, ettei kaikkia haaveitaan ei saa toteutettua.
- Toisen osapuolen syrjähypyt: riittääkö yksi (minä) kumppani loppuelämäksi? Jos ei petä fyysisesti, ainakin henkisesti. Miehet ovat miehiä. Riitänkö minä kenellekään? Vai olenko vain paremman puutteessa -tapaus?
- Mahdollisesti perinpohjainen kyllästyminen, henkinen väkivalta, tylsyys. Kunnioituksen puute tiettyinä ajankohtina, kerääntyvä kauna.
- Alkoholin käyttö. Onko yhtään raitista miestä jolla ei päässä viiraisi? Tuskinpa.
- Seksin hiipuminen. Tyydyttääkö se aina molempia osapuolia alkuaikojen jälkeen?
Olen seurustellut muutaman kerran, viimeinen suhteeni päättyi kun minut jätettiin kolmisen vuotta sitten kun mies vaihtoi nuorempaan. Nuoruuteni suhteet päättyivät sen takia että lukioaikainen poikaystäväni muutti ulkomaille enkä halunnut lähteä mukaan, opiskeluaikaisen poikaystäväni kanssa oli jatkuvia riitoja. Irtosuhteita en ole koskaan harrastanut enkä tule harrastamaan. Seksistä kiinnostun vasta kun rakastun ja se vaatii enemmän kuin parin viikon tapailut.
Suhteen hyviä ja huonoja puolia
11
202
Vastaukset
- violet.
Samoja asioita oon miettinyt. Takana pari vakavampaa suhdetta, jotka on päättyneet kyllästymiseen/ärsyyntymiseen, liikaan temppuiluun ja draamailuun, toiseen ihastumiseen, jomman kumman tai molempien henk.koht. ongelmiin ja luottamuksen menetykseen... En halua suhteeseen vain suhteen takia, mutta oikean ihmisen kanssa voisin sellaisen aloittaa. Omat plussat ja miinukset:
on joku
mahdollisuus tuntea onnellisuutta
muuttaisi mua ihmisenä parempaan suuntaan, olisin kypsempi ja vakaampi
haluaisin ehkä lapsen enkä usko että pystyisin tarjoamaan tarpeeksi tasapainoisen kodin tai edes jaksaisin yksin
mahdollisuus hankkia sellainen asunto ja muutakin materiaa joka sinkkuna on ulottumattomissani (en tarvitse itselleni elättäjää vaan toista tasavertaista maksajaa)
muut suhtautuisivat muhun positiivisemmin
- kompromissit
- en jaksa kuunnella nalkutusta ja vittuilua enkä halua että kukaan määräilee tai käskyttää mua kotona tai päättää minkälainen mun pitäisi olla
- tuntuu että joutuisin luopumaan paitsi nykyisestä elämäntyylistäni myös osasta persoonaani - violet.
lisämiinus
- joutuisin sietämään ei-toivottuja ihmisiä elämässäni- violet.
Hah. Just kun keksin ja olisin ehtinyt kirjoittamaan vastineen viestiin jossa mua kehotettiin ryhtymään prostituoiduksi koska en sovellu suhteeseen se on poissa. Turhaan vaivasin aivojani.
- monta suhdetta jo
Hieman vanhemman naisen mietteitä tässä antamaan perspektiiviä:
taloudellisesti helpompaa, kun on toinen jakamassa kuluja
vastuun ja kotitöiden jako (esim. toinen voi tehdä ruokaa silloin kun toinen siivoaa jne)
aina seuraa viikonlopuiksi, juhliin ja arkeen
jutteluseuraa
joku, jota hoivata
joku, joka pitää huolta esim. kipeänä
rakkauden kohde
seksikumppani
harrastuskumppani
kaveri, jonka kanssa kiva lähteä sukuloimaan tai viettämään aikaa esim. kavereiden mökille
- huono suhde on pahempaa kuin yksinolo
- kaikki eivät osaa selvittää asioita puhumalla
- jos kunnioitus, arvostus ja luottamus katoavat, suhteelta menee pohja
- et voi kontrolloida toista: pettämisen mahdollisuus
- paljon muita huonoja puolia, jos suhde lähtee menemään alaspäin
Itse olen menettänyt uskoa pitkään onnelliseen parisuhteeseen. Tiedän, että se on mahdollista, mutta se vaatisi kumppanin, joka olisi sielunkumppani, jolloin suhteessa olisi erilaisia tasoja (seksi, ystävyys, kaveruus), jolloin suhde olisi hyvä silloinkin, kun esim. seksissä olisi hiljaisempia aikoja. Plus ja miinuslistaa on hankala tehdä siksi, koska se riippuu niin tapauksesta. Sitä paitsi miinusten ja plussien koko on erilainen. En esimerkiksi pitäisi vaikkapa kynsien pureskelua niin pahana miinuksena kuin esim. henkistä julmuutta tai kroonista pettämistä.
Olen ajatellut, että suhteessa on ylä- ja alamäkiä. Hyvässä suhteessa kumpikin tekee töitä parisuhteen eteen ja alamäistä ei lannistuta eikä lähdetä heti etsimään uutta kumppania. Sekin on mahdollista, että elämän aikana on useita suhteita (siis yksi kerrallaan) ja se kestää oman aikansa, jolloin täytyy vain nauttia siitä niin kauan kuin sitä kestää.- TheJormas69
Tuota kulun jakamis kohtaa jaksan kyseenalaistaa tässäkin ketjussa! Laittakaas nyt joku laskelma pöytään tuosta!
Kahdesta ihmisestä on kahden ihmisen kulut enkä mie nää sitä että miten se helpottaa jos kaksi ihmistä maksaa kahden kuluja tai yksi yhden.... - tuossa esimerkkiä
TheJormas69 kirjoitti:
Tuota kulun jakamis kohtaa jaksan kyseenalaistaa tässäkin ketjussa! Laittakaas nyt joku laskelma pöytään tuosta!
Kahdesta ihmisestä on kahden ihmisen kulut enkä mie nää sitä että miten se helpottaa jos kaksi ihmistä maksaa kahden kuluja tai yksi yhden....Sinä ajattelet nyt vain syömistä.
Minä asun kaksiossa jossa henkilömäärästä riippumattomia kuluja ovat:
- yhtiövastike
- auton lämmityspistekepaikka
- saunamaksu
- laajakaistanettiyhteys
- sähkölasku (ei paljoa muutu kaukolämpötalossa henkilömäärän lisääntyessä)
- televisiolupa
- sanomalehti
- kotivakuutus
- auton vakuutusmaksut
ym, ym. kulutustottumuksista riippuen. On siinä eroa onko noita maksua kaksi maksamassa vai yksi. - monta suhdetta jo
TheJormas69 kirjoitti:
Tuota kulun jakamis kohtaa jaksan kyseenalaistaa tässäkin ketjussa! Laittakaas nyt joku laskelma pöytään tuosta!
Kahdesta ihmisestä on kahden ihmisen kulut enkä mie nää sitä että miten se helpottaa jos kaksi ihmistä maksaa kahden kuluja tai yksi yhden....Tässäpä laskelmaa Jormas69:lle kuukausikuluistani:
- yhtiövastike noin 300 e (mies voisi maksaa puolet eli 150 e)
- sähkölasku noin 40 e (mies voisi maksaa puolet eli 20 e)
- TV-lupa on muistaakseni noin 30 e/kk (mies voisi maksaa puolet eli 15 e)
- nettiliittymä 40 e (mies voisi maksaa puolet eli 20 e)
= näistä siis miehen osuus olisi noin 200 euroa
Nyt siis maksan nuo kulut yksin. Kun ex-avomieheni asui aiemmin luonani, hän maksoi todellakin puolet noista kuluista, joten sain pelkistä asumiskuluista siis mieheltä parisataa joka ikinen kuukausi.
Lisäksi jaoimme ruokakulut kahtia. Nyt ruokakulut ovat noin 400 e/kk ja miehen kanssa ne olivat ehkä 550 e/kk. Säästö perustuu siihen, että yksin asuessa menee paljon ruokaa hukkaan. Miehen kanssa laitoimme vuorotellen ruokaa ja hyödynsimme tähteet. Ruokakaan ei ehtinyt vanhentua. Samoin esim. iso ketsuppipullo tai jauhopussi kestävät aika kauan kahdeltakin ihmiseltä. Käytännössä yhdessä asuessa säästöä tuli myös ruokakuluihin.
Myös bensoissa säästi, koska kun matkustimme yhdessä, maksoimme bensat puoliksi. Koska kyse oli minun autosta, niin maksoin vakuutukset ja huollot itse, mutta mies tosin vaihtoi renkaat ja polttimot, joten sain säästöä siinäkin.
Selvennyksen vuoksi minä tietenkin olen aina maksanut itse omat henkilökohtaiset kuluni esim. vaatteet, lääkkeet, meikit, kampaajakäynnit, omat lehdet ja harrastukset. Sen sijaan esim. sanomalehtikulu on jaettu kahtia, koska kumpikin lukee lehden. Nyt sekin pitää maksaa itsekseen.
Huom! Tämä ex-avomieheni asuu nykyään vuokralla ja maksaa reilut 500 e/kk asunnostaan. Minun kanssa asuessa hän selvisi puolet pienemmällä summalla, vaikka asunto ja kaupunginosa olivat kivemmat kuin nykyinen. Myös siis hänelle siitä koitui säästöä.
Ymmärrätkö nyt Jorma, että miten säästöä kertyy? - TheJormas69
monta suhdetta jo kirjoitti:
Tässäpä laskelmaa Jormas69:lle kuukausikuluistani:
- yhtiövastike noin 300 e (mies voisi maksaa puolet eli 150 e)
- sähkölasku noin 40 e (mies voisi maksaa puolet eli 20 e)
- TV-lupa on muistaakseni noin 30 e/kk (mies voisi maksaa puolet eli 15 e)
- nettiliittymä 40 e (mies voisi maksaa puolet eli 20 e)
= näistä siis miehen osuus olisi noin 200 euroa
Nyt siis maksan nuo kulut yksin. Kun ex-avomieheni asui aiemmin luonani, hän maksoi todellakin puolet noista kuluista, joten sain pelkistä asumiskuluista siis mieheltä parisataa joka ikinen kuukausi.
Lisäksi jaoimme ruokakulut kahtia. Nyt ruokakulut ovat noin 400 e/kk ja miehen kanssa ne olivat ehkä 550 e/kk. Säästö perustuu siihen, että yksin asuessa menee paljon ruokaa hukkaan. Miehen kanssa laitoimme vuorotellen ruokaa ja hyödynsimme tähteet. Ruokakaan ei ehtinyt vanhentua. Samoin esim. iso ketsuppipullo tai jauhopussi kestävät aika kauan kahdeltakin ihmiseltä. Käytännössä yhdessä asuessa säästöä tuli myös ruokakuluihin.
Myös bensoissa säästi, koska kun matkustimme yhdessä, maksoimme bensat puoliksi. Koska kyse oli minun autosta, niin maksoin vakuutukset ja huollot itse, mutta mies tosin vaihtoi renkaat ja polttimot, joten sain säästöä siinäkin.
Selvennyksen vuoksi minä tietenkin olen aina maksanut itse omat henkilökohtaiset kuluni esim. vaatteet, lääkkeet, meikit, kampaajakäynnit, omat lehdet ja harrastukset. Sen sijaan esim. sanomalehtikulu on jaettu kahtia, koska kumpikin lukee lehden. Nyt sekin pitää maksaa itsekseen.
Huom! Tämä ex-avomieheni asuu nykyään vuokralla ja maksaa reilut 500 e/kk asunnostaan. Minun kanssa asuessa hän selvisi puolet pienemmällä summalla, vaikka asunto ja kaupunginosa olivat kivemmat kuin nykyinen. Myös siis hänelle siitä koitui säästöä.
Ymmärrätkö nyt Jorma, että miten säästöä kertyy?Must ask juttuja tässäkin! Mitä pitää syödä että saa ruokaan menemään noin tolkuttoman summan rahaa? :)
Miun laskelma!
- kämppä 300
-ruoka max 200
-harrasteet yms niihin liittyvä 300-500
Kämppääni en päästä ketään muuta ees makselemaan, ruokakulut tod näk vaan lisääntys suhteessa, kulkuneuvojeni tai liikkumiseni rahoittaminenkaan ei muille kuulu joten säästöä ei tulisi siitäkään... Sähkö tai vesi on aika pientä lisääntyneeseen ruokakulunkiin nähden...
En mie vaan saa säästöjä syntymään! Mut hyvä niille kuka sen osaa!
Vapaus on kuitenkin kallis asia eikä sille voi mielestäni laskea hintaa!
- ei tee mitään
rupsahtaneella tavislutkalla ei tee mitään. Miksi edes mietit.
- voi vaikka kuinka
Suomi on pullollaan rupsahtaneita tavis miehiä joille kelpaa mikä vaan.
- vitunnuolijoiden maa
voi vaikka kuinka kirjoitti:
Suomi on pullollaan rupsahtaneita tavis miehiä joille kelpaa mikä vaan.
Se on kyllä totta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778