eli olen töissä nyt toukokuun ja kesäkuun,montako päivää lomaa saan ja miten ne kannattaa pitää,nyt työajan sisällä,työajan esim viimeiset päivät vai työajan jälkeen?Ettei ne vaikuttaisi liiton päivärahoihin negatiivisesti,onko edes mahdollista?
pari kuukautta töissä
pätkätyöläinen iäti
1
146
Vastaukset
- 4 päivää
Jos työsuhteesi loppuu kesäkuun lopussa, eli olet ollut silloin töissä 2 kuukautta, ja molemmissa on vähintään 14 täyttä työpäivää, niin saat lomaa 4 päivää.
Se, miten ne pidetään, on sinun ja työnantajasi sovittava keskenään. Yleensä noin lyhyessä työsuhteessa lomapäivät maksetaan rahana. Noin lyhyen loman ollessa kyseessä ne ei kovinkaan paljon vaikuta päivärahoihin. Teoriassa nuo 4 päivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 496051
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2635957Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?915750Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k394961Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494739Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2174087Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43751- 1513626
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!353201Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.253137