Avoimien työpaikkojen määrä kasvoi tammi-maaliskuussa viidenneksen viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Tilastokeskuksen mukaan vaikeasti täytettävien työpaikkojen osuus kasvoi eli toisin sanoen työnantajilla oli suurempia rekrytointivaikeuksia kuin vuosi sitten.
Vaikeasti täytettävien työpaikkojen osuus kasvoi 23 prosentista 36 prosenttiin.
Vaikeasti täytettävän työpaikan määritelmä perustuu työnantajan subjektiiviseen näkymykseen. Tällaisiin työpaikkoihiin hakijoita ei ole ollut yrityksestä huolimatta tai hakijat eivät ole olleet riittävän päteviä.
Aloja, joissa työpaikkojen täyttäminen on selkeästi vaikeutunut, ovat kauppa, kuljetus ja varastointi sekä majoitus- ja ravitsemusala.
Kaiken kaikkiaan avoimia työpaikkoja oli tammi-maaliskuussa 59 000. Työpaikoista suurin osa oli yksityisyritysten tarjoamia.
Joutilaat TÖIHIN!
lusmu.
5
238
Vastaukset
- lisää vain elättejä
saatana ja lisää joutilaita lappaa maamme ulkopuolelta.
- ööhbööh
Kumma että ravitsemusalalla ei muka ole töitä, näin sanoo parikin melko vasta valmistunutta tuttua... :O
- oikeesti työtön
Töitä kyllä olis.......kukaan vain ei tahdo maksaa siitä rehellistä palkkaa!
- Balvenie doublewood
Vapaa elämäntapa kunniaan.Mie kannataa vapaata elämää enkä työelämän vankeutta.Siks heitin työt pois 26 vuotiaana ja odottelen takuueläkettä.Revi siitä työelämänvanki.
- Köyhän painajainen
Kemijärvellä ei käy,kuin köyhät töissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773