Suomessa lihavat naiset vaativat itselleen joko bodarilihaksikasta miestä tai ns. luonnostaan lihaksikasta, läski-rotevaa miestä. Perusteena tälle on, että lihava nainen haluaa näyttää pieneltä miehensä rinnalla. Aika absurdia, kun ottaa huomioon, että oikeasti lihavalla naisella ei olisi niin kovin paljoa vaatimisen varaa... ihan jos mietitään sitä naisen omaa markkina-arvoa...
Tästä naisellisuudesta ja miehekkyydestä tuli mieleen, että kummasti ne normaalikokoiset miehet, ilman valtavia lihaksia, näyttävät miehiltä lihavien naisten mielestä esimerkiksi Afrikassa ja Intiassa. Sekä Afrikassa että Intiassa on joillain alueilla tapana, että naiset syövät itsensä lihaviksi. En ole perehtynyt tarkemmin mihin se liittyy, mutta sen tiedän, että näin on. Mikähän siinä on, että lihavat naiset noissa paikoissa pystyvät tuntemaan itsensä naiseksi, vaikka ovatkin miestään painavempia ja leveämpiä?
Onko ehdotuksia? Erityisesti toivoisin vastauksia läskeiltä naisilta, jotka luulevat että heillä on varaa vaatia jotain lihaslassea itselleen.
Lihava nainen ja normaalikoon mies
26
311
Vastaukset
- fat but not stupid
Täällä yksi lihava nainen vastaa:
En etsi itselleni hoikkaa, laihaa tai urheilullista miestä, vaan ylipainoinen tai pyöreä kelpaa loistavasti. Omalla kohdallani ongelma on siinä, että en halua kuitenkaan kaljaa kittaavaa sohvaperunaa, koska en itsekään ole sellainen.
Olen nettideittaillut lihavia miehiä (oliskohan painavin ollut n. 130 kg), mutta jokaisella näillä yli 100 kg painoisilla miehillä on ollut juuri se ongelma, että jutellessa on käynyt ilmi, että heillä ei ole intoa harrastaa mitään työpäivän jälkeen, haluavat mennä autolla joka paikkaan, eivät harrasta liikuntaa kuin korkeintaan penkkiurheilua ja heille hyvä ruoka tarkoittaa McDonaldsin BigMac-ateriaa.
Vaikka minä itse olen ylipainoinen, niin harrastan silti paljon liikuntaa juuri siksi, että jaksan paremmin työtä ja saan energiaa ja hyvää mieltä siitä. Jos seurustelisin deittailemieni miesten kanssa, saisin edelleen käydä yksin kävelylenkillä tai uimassa. Omat kiloni tulevat hyvästä ruoasta ja suklaasta, ei kaljasta tai hampurilaisaterioista.
Omalla kohdallani tarjonta on ollut tosi vähäistä. Olen itse huomannut, että tuolla treffeillä moni mies haluaa omasta ylipainosta huolimatta itselleen hoikkaa ja siroa naista. En minä ainakaan viitsi laittaa minkäänlaista viestiä sellaiselle miehelle, vaikka hän muuten vaikuttaisi kivalta, jos hänen naisihanteensa on ihan toisenlainen kuin mitä itse olen. Tämä sen vuoksi, että minä haluan perinteisen seurustelusuhteen, johon kuuluu myös paljon seksiä. Jos miehen viisari värähtää vain hoikkien kohdalla, niin ymmärrät hyvin, että minä en ole silloin oikea henkilö seurusteluun.
Ehkä iso ongelma on siinä hyvin monen kohdalla, että ei katsota kokovartalopeiliin tarpeeksi tarkasti, vaan halutaan jotakin unelmakumppania, vaikka ei millään tavalla sellainen ole realistista. Hyvin harva mies ilmoittaa profiilissaan, että pulskempikin nainen käy, kunhan itsetunto on kunnossa ja kilot eivät haittaa normaalia elämää.- mablab
fat but not stupid: Kuin omasta näppiksestä. Kiitos sisko. :)
Ei mulla ole mitään tarvetta itseäni kenellekään tarjota, joka ei naistyypistäni viehäty. Olen omassa naistyypissäni viehättävä ja toivon löytäväni sellaisen miehen joka minusta innostuu. Avoin olen itse treffailemaan ketä tahansa miestyyppiä, jonka kanssa ajatus muuten kulkee samoja ratoja, kiloista tai niiden puutteista huolimatta.
Olen tarpeeksi itsevarma pystyäkseni hyväksymään miehen sellaisena kuin hän on ja toiveeni on että mies kykenee samaan. Harva mies kuitenkaan uskaltaa ilmoittaa hyväksyvänsä naisen, joka on esimerkiksi isompi tai vaikka vain pitempi kun mies itse, vaikka itse pystyisin sellaisen tilanteen hyväksyä, jos sellainen kohdille sattuisi.
- tinka_tiger
Tähän ei minusta liity mitään, sen ihmeellisempää, kuin makuasia. Yksi tykkää hoikemmasta ja toinen paksummasta. Ei ole mitään ongelmaa, niin kauan kun kumpikin löytää sen mistä tykkää. Ongelmia tulee, jos aletaan lokeroimaan ihmisiä juuri kuten sinä teet tekstissäsi. Läski saa haluta vaan läskiä ja hoikka hoikkaa.
Nää kun ei ole noin mustavalkoisia asioita kummiskaan, nää ihmisten mieltymykset ja parinvalinta jutut. Tuo peruste kuulosta lähinnä vitsille, "että lihava nainen haluaa näyttää pieneltä miehensä rinnalla"
Nimittäin tässä kohtaa omalla kohdalla on aina pätenyt se, että olinpa hoikka tai paksu, haluan että mies on mua kookkaampi. Se on se juttu, kun haluaa mahtua kainaloon ja olla siellä isossa kainalossa piilossa pahaa maailmaa.
Tämä kookkuus ei tarkoita mitään massiivista koko eroa, vaan lähinnä luonnollista fyysistä luontaistakin koko eroa sukupuolien välillä. Se on enemmän henkinen juttu haluat turvallisen tuntuinen mies, kun fyysistä.
Kyse ei ole siitä, että haluaa läskinä vielä läskimmän, jotta näyttäs muiden silmään pieneltä, kuten harhaan eksyneet usein voi luulla. Toki voi sekin joidenkin kohdalla toimia, muttei mun.- mr_groove
Hyvä vastaus Tinka! Miksi meidän pitää aina arvostella toisten mieltymyksiä ja ihanteita. Sehän on jokaisen oman ongelma, jos ei mahdu ihannekumppaniensa vaatimuksiin. Luulisi jokaisella parisuhdetta haluavalla vaatimusten avartuvan, ellei ihannekumppania löydy. Kukaan meistä ei ole täydellinen, se on vaan hyväksyttävä. Välillä on hyvä katsoa myös peiliin miettiessään vastakkaisen sukupuolen suhtautumista.
- TheOne
Mikä ongelma se ylipaino on?! Senkun tiputtaa sen pois...
- karhunkaatajan tytär
Se "kainaloon mahtuminen" ja suojelluksi tunteminen voi myös olla henkisellä tasolla tapahtuvaa. Ymmärrän, että joskus kivikaudella on ollut ihan välttämätöntä, että mies on suojellut fyysisesti vaimoaan ja lapsiaan susilta, karhuilta ja muilta heimoilta. Ehkä esim. mustasukkaisuus on myös niiltä ajoilta peräisin, jolla varmistetaan, että ne omat geenit periytyvät ja mies hätistää vieraat miehet pois oman naaraan läheltä.
Silti minusta nykypäivänä se, että tuntee miehen suojelevan, voi tosiaan olla myös luotettavuutta, vastuunottoa ja muuta sellaista henkistä ominaisuutta. Sen ei tarvitse merkitä fyysistä kookkuutta. Olisihan se ihan typerää, että aina pitäisi olla klassinen 20 cm pituusero, koska ihmisessä on muitakin ominaisuuksia kuin pituus ja paino.- faktaa:
KIVIKAUDELLA NAISET EIVÄT OLLEET LIHAVUORIA.
- mammu.tti
Mutta miehet elää vielä kivikaudella ja haluaa sen kokoisen naisen,
pienen, että miehelle tulee se suojelijan tunne. Treffiprofiileissakin
lukee useilla miehillä, että naisen pitää olla "pienikokoinen, hoikka, siro"
jne. Vaikka eletään 2000 lukua, eikä mammutteja enää metsissä näy,
niin aika harvoin näkee pareja missä mies on lyhyempi tai muuten
pienempikokoisempi naistaan. Kyllä mies haluaa olla edelleenkin se
kookkaampi karhun ja mammutin kaataja, joka käy kaatoon vaikka
paljain käsin, puolustaakseen naarastaan. - fkghkdjghkd
mammu.tti kirjoitti:
Mutta miehet elää vielä kivikaudella ja haluaa sen kokoisen naisen,
pienen, että miehelle tulee se suojelijan tunne. Treffiprofiileissakin
lukee useilla miehillä, että naisen pitää olla "pienikokoinen, hoikka, siro"
jne. Vaikka eletään 2000 lukua, eikä mammutteja enää metsissä näy,
niin aika harvoin näkee pareja missä mies on lyhyempi tai muuten
pienempikokoisempi naistaan. Kyllä mies haluaa olla edelleenkin se
kookkaampi karhun ja mammutin kaataja, joka käy kaatoon vaikka
paljain käsin, puolustaakseen naarastaan.Eiköhän tuo mene molempiin suuntiin. Nainen haluaa suojelevaan kainaloon, ja mies haluaa vähän itseään sirompaa naista.
- realisti-nainen
fkghkdjghkd kirjoitti:
Eiköhän tuo mene molempiin suuntiin. Nainen haluaa suojelevaan kainaloon, ja mies haluaa vähän itseään sirompaa naista.
Minä jos kuka tiedän sen, en nimittäin herätä miehissä sitä
suojeluvaistoa, koska olen isokokoinen ja roteva nainen.
Se on yksi syy sinkkuuteeni, en saa miestä, koska miesten
ei tarvitse suojella minua. En herätä miehissä sellaista
reaktiota, että olen pieni ja heikko, minua tarvitsee puolustaa,
vaan lähinnä sellaisen reaktion, että jos karhu tulee minua
vastaan, niin se on karhu, joka tarvitsee apua. - karhun kaataja
realisti-nainen kirjoitti:
Minä jos kuka tiedän sen, en nimittäin herätä miehissä sitä
suojeluvaistoa, koska olen isokokoinen ja roteva nainen.
Se on yksi syy sinkkuuteeni, en saa miestä, koska miesten
ei tarvitse suojella minua. En herätä miehissä sellaista
reaktiota, että olen pieni ja heikko, minua tarvitsee puolustaa,
vaan lähinnä sellaisen reaktion, että jos karhu tulee minua
vastaan, niin se on karhu, joka tarvitsee apua.niin se on karhu, joka tarvitsee apua. Sain hyvät naurut :-DDDD itsekin olen iso nainen.
- isoiita
karhun kaataja kirjoitti:
niin se on karhu, joka tarvitsee apua. Sain hyvät naurut :-DDDD itsekin olen iso nainen.
Miehissä jyllää edelleen ne alkukantaiset naisen suojeluntarpeen
vietit. Jos nainen on sellainen "pieni, siro söpöliini" niin mies on
heti tarjoamassa turvallista kainaloaan naiselle, mutta jos nainen
on mallia "moukarinheittäjä" niin sellainen nainen ei tarvitse sitä
turvallista kainaloa miesten mielestä. Iso-Iitoja ei tarvitse suojella,
koska kukaan ei uskalla tehdä isoille romuluisille naisille mitään
pahaa. Vaikka mies olisi itse miten iso tahansa, vaikka parimetrinen
ja 150 kiloinen jätti, niin nekään ei huoli isoja naisia, vaikka nainen on
"pienempi", vain 180 cm pitkä ja painoakin vain 90 kiloa.
Jätitkin haluaa vain pieniä ja siroja naisia. - ES
karhun kaataja kirjoitti:
niin se on karhu, joka tarvitsee apua. Sain hyvät naurut :-DDDD itsekin olen iso nainen.
Pah. Olen pätkä mutta kyllä mä aina yhen karhun mölötän karkuun.
- ??????
faktaa: kirjoitti:
KIVIKAUDELLA NAISET EIVÄT OLLEET LIHAVUORIA.
Olitko näkemässä?
- rrräyh!!!
ES kirjoitti:
Pah. Olen pätkä mutta kyllä mä aina yhen karhun mölötän karkuun.
Hyvä ES! Sussa on mimmipoweria!
- FF
Missä ne vaatimukset ovat luettavissa?
Mitä se sinua liikuttaa, mitä joku vaatii? Saahan sitä vaatia vaikka yksisilmäistä puujalkaista kääpiötä, ei kai se sinulta ole pois?- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ymmärrän aloittajaa hyvin. On todella väärin että naiset eivät ymmärrä omaa rumuuttaan tai tavikseuttaan vaan luulevat että heillä on varaa vaatia miehiltä vaikka mitä.
- ghfjgsfgjs
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:
Ymmärrän aloittajaa hyvin. On todella väärin että naiset eivät ymmärrä omaa rumuuttaan tai tavikseuttaan vaan luulevat että heillä on varaa vaatia miehiltä vaikka mitä.
Miten niin väärin? Kyllähän se routa porsaan kotiin ajaa, eli jos vaatimukset ovat liian korkealla, jää tyhjää käteen, tai todelliset mahdollisuudet selviävät ennen pitkää.
- ghfjgsfgjs
ghfjgsfgjs kirjoitti:
Miten niin väärin? Kyllähän se routa porsaan kotiin ajaa, eli jos vaatimukset ovat liian korkealla, jää tyhjää käteen, tai todelliset mahdollisuudet selviävät ennen pitkää.
Se vielä, että jos nainen tylyttää miehiä koska luulee olevansa niiiin joidenkin miesten yläpuolella, niin kyllähän siitä voi antaa palautetta.
- aivoitus
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:
Ymmärrän aloittajaa hyvin. On todella väärin että naiset eivät ymmärrä omaa rumuuttaan tai tavikseuttaan vaan luulevat että heillä on varaa vaatia miehiltä vaikka mitä.
Naiset ei ymmärrä omaa rumuuttaan?
Olen kyllä nähnyt aviopareja joissa nainen on tavis ja toisen naisen mielestä rumakin ja mies monen naisen silmään komea. Myöskin toisin päin, kaunis nainen ja tavis lyhyt ja kalju mies. Jokuhan heidät on yhteen vetänyt.
- ....................
Rumalla naisella ei tee mitään.
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
wäääwäääwäää! millon mölö häivyt täältä? vittu sun juttujas kukaan jaksa lukea.
- Reipas Poikamies
Kyllä minun mielestä se naisen kauneus on jotain muuta meidän jokaisen elämässä kuin se playboy-mallin kuva netissä.
Kuten tiedetään, on palstalla monta (ainakin yksi) atleettista miestä joilla ei vaan natsaa naisten kanssa-kun pääsyy on se suositun hoikan missin tavoittelu. Hoikasta missistä taivoittelee n*n määrä useita laadukkaampiakin miehiä, kuten työn haussa pelkkä kuiva cv ei riitä jos ei ole työkokemusta, ja sitä parisuhdekokemusta ei saa jos naisia vihaa, johon tämän tikusta poikkeavien naisten dissauksen lasken kuuluvaksi.
Supliikin heikkous romuttaa suoraan miehen aseman parisuhdemarkkinoilla (kun naiset eivät tee aloitteita taviksen näköisille miehille romanttisessa mielessä), kun taas naisen ylipaino ei vaikuta juurikaan miesten huomion määrään, vaa siihen millaiset miehet ko. naisesta kiinnostuu-sektori on vain kapeampi mitä hoikalla naisella miesseura on yleisesti.
Jos menee ohi, niin loppuksi sanon että pidän toki naisesta jolla on muotoja. - eij jymmärrä
Siis mikä tässä nyt oli edes ongelma? Aloittaja kuulostaa katkeralta siitä, ettei hän ilmeisesti hoikkana kelpaa "läskeille" naisille. Miksi sinua muuten noin paljon kiinnostaisi minkälaisen miehen joku ylipainoinen nainen haluaa, ellet sitten itse haluaisi juurikin lihavia naisia?
- Normi treenari
No vittu, jos naisella ei ole sen vertaa asennetta ja sisua että on hoikassa kunnossa niin minun elämään ja vuoteeseen ei ole mitään asiaa.
Mutta se on vain minun mielipide omalta kannaltani ajateltuna.
Onhan se tietysti huvittavaa että lihavuori ei viitsi itse liikahtaa mihinkään, mutta odottaa että miehellä on lihaksia aivan kuin ne olisivat ilmestyneet tyhjästä.
Ei minullakaan ne tyhjästä ole ilmestynt eikä painokaan pysy normaalina pelkästään löhöämällä. Sen eteen on tehty töitä ja samaa odotan naiselta.
Läskeys on epänaisellista. - 8+3
"En ole perehtynyt tarkemmin mihin se liittyy, mutta sen tiedän, että näin on. Mikähän siinä on, että lihavat naiset noissa paikoissa pystyvät tuntemaan itsensä naiseksi, vaikka ovatkin miestään painavempia ja leveämpiä?"
Se liittyy siihen että niillä alueilla on erilaiset kauneusihanteet kuin täällä meillä. Jos meidän kauneusihanteen mukainen nainen menisi sinne kekkuloimaan niin johan se naurettaisiin ulos. Sanottaisiin että "syöpäs vähän enemmän että kaunistut, eihän tuollaista naista kukaan mies halua!"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778