jeps, eli olen ihan uusi harrastaja...toistaiseksi vielä harjoittelen perusjuttuja tyhjällä asfaltti alueella jossa on huono asfaltti, ja muutenkin täälläpäin on hyvästä päällysteestä pienoinen pula joten kysynkin että millainen rengas on paras huonolle asfaltille? iso ja pehmeä? =)
huono asfaltti
4
415
Vastaukset
- hyvät renkaat alle
Enpä tiedä, onko hyvää rangasta huonolle asfaltille olemassakaan.
Kovin pehmeät kuluu ja röpöläinen asfaltti vielä "syö" niitä rikki.
Parhaat olisivat kunnon renkaat esim Matter ja ei ne kaikkein pehmeimmät. Se on niin paljon siitä omasta fiiliksestä kiinni ja kuinka paljon jalat sietää sitä tärinää. - ilmaveivit
Keltaiset matterit on hyviä, kovuus on sopiva, kimmoisat, eivätkä kulu helposti. Hinta on korkeampi, mutta laatu on erinomainen.
Treenatut jalat eivät hätkähdä normaalirosoisuudesta, jota Suomessa on kaikkialla kevyen liikenteen väylillä. Muistelen, kun joskus aloittelin rullaluistelua, etta jalat reagoivat tosi herkästi kaikkeen epätasaisuuteen ja väsyivät helposti. Suomestakin löytyy aina hyviä asfaltteja ja pätkiä, joilla on mukava rullatella.
Tänäänkin pitäisi lähteä lenkille sateeseen. Illalla taitaa seljetä sopivasti. Luultavasti laakerit menee huoltoon marällä luistelun jälkeen. Karkeasta asfaltista Suomessa on se hyöty, että se ei ole kauhean liukas, ellei puista putoile rähmää. Aukeat pätkät ovat siis parhaita.- liikkuva vaara
mistäs noita keltaisia voisi tilata? onko niitä keltaisia erilaisia? voinko ostaa väärät? =) olisin erittäin kiitollinen linkistä :)
- raparoiskuukunrullai
Skiken ilmakumit taitaa olla kohta pakolliset suomen asfalteille ;)
Ja tuo sadeluistelu on itsemurhaa, on mikä asfaltti vaan niin menee kyllä niin liukkaaksi etten itse uskaltaisi. Enkä kyllä rapaantumisen ja laakereitten menemisenkään takia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3803Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 41550
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521