"En vastaa kuvattomille profiileille"

Nadaman

Moi kaikki

Ymmärrän toki ajatuksen otsikonmukaisen ehdon takana, mutta eikö se kuitenkin ole hieman turhan jyrkkää? Jos tänne ei laita profiiliinsa valokuvaa kaiken kansan nähtäväksi, se ei silti tarkoita sitä että häpeilisi ulkonäköään mitenkään. Me kaikki vain vedämme rajan hieman eri kohtaan mitä tulee yksityisyyteemme. Ei se tarkoita myöskään sitä, että olisi jotain salattavaa. Esim. moni haluaa työpaikallaan pitää yksityisasiat yksityisinä, eli ei halua "olen sinkku ja haen seuraa" -leimaa otsaansa.

Laittakaa edes jonkinlainen sähköpostiosoite tekstin perään, jotta vastaaja voi liittää mukaan myös valokuvan heti ensimmäiseen lähestymiseen, mikäli se on tutustumisen aloittamisen edellytys. Moni nettideittailija kuitenkin hakee kahdenvälistä tutustumista eikä halua identiteettiään julkistaa kuvallisesti kaikille, mikä on täysin ymmärrettävää.

Onnea rakkauteen teille kaikille.

11

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • so what

      Jokaisella on oikeus laittaa millaisia ehtoja haluaa profiiliinsa. Fiksut ihmiset ohittavat sellaiset profiilit joiden ehtoihin he eivät sovi pelkällä olankohautuksella isompaa numero siitä tekemättä. Aina niitä on muita joiden ehtoihin sopii.

    • kuvatOn

      Mä en omassa profiilissani noin suoraan ilmaissut asiaa. Mutta ilmoituksessani oli mukana s.postiosoite niitä miehiä varten, jotka syystä tai toisesta, eivät olleet profiiliinsa kuvaa liittäneet.
      - Eli odotin vastavuoroisuutta, olihan oma kuvani nähtävillä.

      Tuntuu, että miehistä löytyy enemmistö niitä, joilla on kuvaton profiili. Silti monen ilmoituksessa tuntuu olevan vaatimuksia naisille, lähettää viestin mukana kuva.

      Koska en hakenut mitään kirjekaveria, luonnollisesti vaadin saada nähdä toisen kuvan pian. Ellei profiilissa sitä ollut, eikä muutamien viestien jälkeenkään vielä tiennyt miltä toinen näyttää, sai homma jäädä siihen. Sokkotreffeille en todellakaan suostunut menemään, piti olla edes jonkinlainen käsitys siitä, voisiko toinen olla sitä, mihin myös ulkoisesti ihastuisin.

      Joten.. Jos syystä tai toisesta ei ole kuvaa profiilissa, on hyvä varata koneelleen kuva tai kaksi, myöhempää lähettämistä varten. Kukapa sitä haluaisi vähän ihastua toisen kirjoitustyyliin, luoda mielikuvia, ja pettyä pitkän ajan päästä, kun toinen ei ulkoisesti mitenkään sytytä. Ja toisinpäin, tulla torjutuksi.
      ( koska let's face it, ulkonäöllä on nettitreffeillä vähintäänkin 50% merkitys jatkon suhteen, vaikka moni tämän varmaan haluaisi kiistää)

      • Nadaman

        Juuri näin, tätä tarkoitin aloituksessani. Tuo sähköpostimahdollisuus on just hyvä. Kenenkään ei tarvitse kirjoitella kasvottoman mysteerin kanssa, kyllä on ihan kohtuullista ja asiaankuuluvaa haluta nähdä selvä kasvokuva mahdollisimman pian, mieluiten heti ensimmäisen viestin yhteydessä.

        Moni kuvattoman profiilin takana lymyilevä varmasti onkin valmis lähettämään heti vaikka useamman kuvan tytölle ensiesittelyn yhteydessä, muttei hymyilemään koko Suomelle täällä. Seuranhakukaan ei välttämättä ole tiukkaa suorittamista, vaan intiimi, henkilökohtainen asia, jossa luodaan luottamusta kahden ihmisen välille heti ensisanoista alkaen.

        Se oikea joka muuttaa koko loppuelämänne suunnan ja tekee kaiken paremmaksi saattaa löytyä jonkun noista tuhansista kuvattomista profiileista takaa. Voi olla elämän paras ratkaisu sallia jonkun sellaisen lähestyä ja mahdollistaa kuvan sujauttaminen vai sinun silmillesi.


    • tääontätäjoo

      Samaa mieltä kanssasi. "En vastaa kuvattomille" kertoo että ihmistä kiinnostaa ainoastaan se ulkoinen olemus, ja millään muulla mittarilla et ole tutustumisen / vaivannäön arvoinen.

      Tämä teksti profiilissa on turn-off numero yksi. Toinen: En hae seksiseuraa! Mikset?

      • Näin se menee. Huvittavinta ja ihmeellisintä asiassa on, että kaikkien niipukkaimpia ovat noin 4-kymppiset naiset, joiden parasta-ennen-päiväys on auttamatta vanhentunut.


    • vaivaahantästävainon

      Tosiaan, kuvan ei pitäisi olla ongelma jos toiseen haluaa tutustua jos sitä ei heti ole nähtävillä, mutta täällähän tutustuminen ei ole päasia vaan se että voisi valita tulevan kumppanin kuin marketissa.
      Ehkä on toisaalta on vain hyväksytynpää kysellä kuvaa sen sijaan että laittaisi 'en vastaa jos et ole miljonääri' :).

    • war hammer

      Ei se mee noin..toi koko ajatus kuvio on täysin outo ja
      suomalaisen sulkeutunut.

      Jos on joku todellinen julkisuuden henkilö kuten itse
      olin joskus (11 vuotta sitten)

      Niin silloin ymärrän tuon, mutta tuo yksityisyys juttu ja kuvan
      lähettäminen on kyl aika kaameeta p***an jauhantaa.
      Osin siinä on pointti, mutta
      kun kyse on kuitenkin omasta hausta omalle itselleen,
      niin vaikka kuinka haluaisi yksityisyytensä säilyttää,
      niin tuolla on 1000 ja yks kikkaa sen anonyymiteetin aikaan
      saamiseksi ...Joten ei oikein mene läpi.

      Kuten sanon aina...Jos pelkää jäävänsä rekan alle,
      niin ei kannata lähtee himasta...
      Ja sen nää kuvattomat just tekevät, kun heil on yksityisyys!
      Toisin sanoen se nyt on vain tekosyy ..Ei häpeä itseään??
      Kyllähän häpeävät, he häpeävät sinkuuttaa ja seuran hakua.. etc.
      Kyllä silloin häpeää itseään, eli ei sitä noinkaan voi asetella.

      Luen molempia ja kuvaton yleensä satsaa kymmenen
      kertaa enempi ilmoitukseen mut silt...
      Tätä juttua vois puida vuosia mut ei se siitä muutu.

      Ps.

      Sen verran annan myöden, et tiedän 3 entistä missiä, yhden huippuurheilijan
      ja pari muusikoa jotka ovat läpi maan tunnettuja... pyörivän täällä,
      ja heille annan mieluusti oikeuden hakea kuvattomana.
      Koska muuten he kertakaikkiaan hukkuisivat ***kaan...Ihan kirjaimellisesti.

      Varsinkin kun heillä on samanlaiset toiveet kuin muillakin naisilla,
      muttei luonnossa mitään mahdollisuutta niitä saavuttaa.

      • Noloa juttua sulla

        SINÄ olet paskanjauhaja.

        Pelkkä ass-hammeri.


      • nähty on..

        Kuvallisen ilmoituksen laatija ei voi kertoa itsestään mitään muuta, kuin pinnallista mainostyylistä klisettä, ei kukaan omalla naamallaan paljasta tietenkään mitään oikeasti mielenkiintoisia piirteitä itsestään. Kuvalliselle kauniille naiselle ei kannata edes hyvännäköisen tasokkaan miehen laittaa vastausta, sinne se hukkuu kaikkeen paskaan kuitenkin satojen örkkivastausten ja flirttien joukkoon. Tästä on haittaa kuvallisen ilmoituksen laatijallekin, kirjallinen kuvaus, mitat/paino riittää ensi alkuun, mutta kun nämä naamakuvalliset ei edes niitä aina uskalla laittaa, kuva kertoo joskus myös yksinkertaisesta luonteenlaadusta.


      • War hammer
        nähty on.. kirjoitti:

        Kuvallisen ilmoituksen laatija ei voi kertoa itsestään mitään muuta, kuin pinnallista mainostyylistä klisettä, ei kukaan omalla naamallaan paljasta tietenkään mitään oikeasti mielenkiintoisia piirteitä itsestään. Kuvalliselle kauniille naiselle ei kannata edes hyvännäköisen tasokkaan miehen laittaa vastausta, sinne se hukkuu kaikkeen paskaan kuitenkin satojen örkkivastausten ja flirttien joukkoon. Tästä on haittaa kuvallisen ilmoituksen laatijallekin, kirjallinen kuvaus, mitat/paino riittää ensi alkuun, mutta kun nämä naamakuvalliset ei edes niitä aina uskalla laittaa, kuva kertoo joskus myös yksinkertaisesta luonteenlaadusta.

        muha... Eli kun laittaa kuva niin on yksinkertainen,
        taitaa olla niin, et se on vaikeempaa laittaa kun jättää laittamatta.
        Tää on tämmönen ikiliikkuja...tää juttu =)

        Mutta...Olen tämänpäivän aikana saanut kuulla myös muilta vastaavista
        negatioista mitä mainitsit, tosin sillä ei ole sen suurempaa vaikutusta
        kuin se, ettäsaatan lukea vähän tarkemmin kuvattomat...
        Pahimpia ovat kuitenkin kuvalliset jotka laittavat kuva ja otsakkeen...
        Tosin sitä arvostan vielä vähemmän kuvattomilta.


    • war hammer

      Voi reppanaa =D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe