Miksi työvoimatoimisto ei hoida tehtäväänsä?

Olen nyt tullut siihen tulokseen, että työvoimatoimistoa ei tarvita: Työnantaja pistää paikan auki => luokittelee sen oikeaan paikkaan.
Työnhakija käy katsomassa omaa luokkaansa (ja paria sitä sivuavaa). Ja hakee näitä paikkoja.
Mihin tässä työvoimatoimistoa tarvitaan?
5191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

EI ole työkkärin tehtävä työpaikkoja jaella, on työttömien paperihommia varten. työpaikat menee puskaradion kautta. Työttömät tarvitsee paikan jossa niitten asiat käsitellään.

Äänestä
  • Päiväraha-asiat käsittelee Kela ja kassa. Työnvälityksen hoitaa muut tahot. Välikättä ei tarvita. Palkkatuet joutaa pois vääristämästä kilpailua ja kaikki muut tvp-koulutukset paitsi ammattiin valmentavat joutavat pois.

    Äänestä

Aloittajalle tiedoksi, että TYÖVOIMATOIMISTOA ei ole ollut olemassa enää vuosiin. Työ- ja elinkeinotoimisto (TE-toimisto) sen sijaan palvelee sekä työnhakija- että työnantaja-asiakkaita. Ilman "työkkäreitä" mikään ei toimisi mihinkään suuntaan, koska asiat eivät hoida itse itseään missään bittiavaruudessa, vaan ihmiset tekevät ne työt.

Äänestä
  • Kyllä toimisi. Toistan: työnvälitys yksityiselle ja päiväraha-asiat suoraan Kelan päätettäväksi. Sinne on siirretty paljon muutakin erillisisistä yksiköistä. Liiton kassassa olijoiden hakemukset voi käsitellä kassa suoraan. Rekrytointikanavia on vaikka kuinka paljon. Työkkärissä käsitellään enimmäkseen työllistämistukia, jotka ovat ihan turhia kilpailun vääristäjiä.

    Äänestä

Järjestää erilaisia hömpäkursseja tilastojen siivoamiseksi, lakaisee ja lannistaa työttömiä pois työmarkkinoilta joko hellan ääreen tai sossun luukulle. Lisäksi työkkäri itse on varsin merkittävä työllistäjä, pienillä paikkakunnilla ~10 suurimman sarjassa. Ja tämä koko viritetty organisaatio työllistää itse itsensä, keksii puuhaa työttömille ja vielä työllistää vähän jotain ohjelmistotaloa laatimaan nuo nettipalvelujen sivustot ja ohjelmat. Postia, työttömyyskassoja ja kelaa työkkäri myös työllistää ampumalla muutaman kerran vuodessa aiheettoman lausunnon omien virheidensä vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihreä säie kirjoitti:

Olen nyt tullut siihen tulokseen, että työvoimatoimistoa ei tarvita: Työnantaja pistää paikan auki => luokittelee sen oikeaan paikkaan.
Työnhakija käy katsomassa omaa luokkaansa (ja paria sitä sivuavaa). Ja hakee näitä paikkoja.
Mihin tässä työvoimatoimistoa tarvitaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu