heeeei
mun hiukset on tosi kauheet, ihan sairaaan paljo kiharoita näytän joltaki vammaselta. nää hiukset on siis tosi kauheet EN TYKKÄÄ OLLENKAAN NIISTÄ, niin siks käytän joka ikinen aamu suoristusrautaa mun pitkiin hiuksiin ja mää en ymmärrä mitään noista lämpösuojajutuista en oo koskaan ees kuullu mistään semmosista.. niiiin ja oon värjänny nää hiukset kahesti ja käytän kyl usein lakkaa ko ei näää muuten pysy missää asennossa:D se on tosi ärsyttävää ko tulee ees muutama pisara vettä mun hiuksille niin ne on heti ihan vitun kiharoilla.. onko se vaarallista hiuksille ko suoristan niin paljo ja mikä juttu ois hyvä mu hiuksille että ne ei ois niin kuivat?:D
mun hiukset on tosi kauheet, ihan sairaaan paljo kiharoita näytän joltaki vammaselta. nää hiukset on siis tosi kauheet EN TYKKÄÄ OLLENKAAN NIISTÄ, niin siks käytän joka ikinen aamu suoristusrautaa mun pitkiin hiuksiin ja mää en ymmärrä mitään noista lämpösuojajutuista en oo koskaan ees kuullu mistään semmosista.. niiiin ja oon värjänny nää hiukset kahesti ja käytän kyl usein lakkaa ko ei näää muuten pysy missää asennossa:D se on tosi ärsyttävää ko tulee ees muutama pisara vettä mun hiuksille niin ne on heti ihan vitun kiharoilla.. onko se vaarallista hiuksille ko suoristan niin paljo ja mikä juttu ois hyvä mu hiuksille että ne ei ois niin kuivat?:D
Vastaukset 24
Vanhimmat
mulla on sama juttu, vähänkin kun on kostea ilma niin hiukset menee kiharalle vaikka ois kuinka suoristellu aamulla.. sille en ole mitään järkevää niksiä keksiny, joten jätän sinä päivänä hiukset suoristamatta, turhaa rasitusta näin välttäisin (ja koululla sitten vasta suoristan)
itelläni oli hiukset melko hamppua, vaikka läträsin hoitoaineiden kanssa - hiukset menivät kumminkin koko ajan huonompaan suuntaan!
kuulin kavereiltani että he käyttävät lämpösuojaa, joten itsekkin marssin kauppaan ja ostin sen.
eihän sitä eroa heti huomannut, mutta kyllä hiukset on paljon sileämmät & paremman näköset kun suihkuttelen lämpösuojaa suoristusta ennen!
Kannattaa ehdottomasti käyttää lämpösuojaa jos suoristaa hiuksia usein! Tekee hiuksista kiiltävät ja pehmeät, sekä luonnollisesti suojaa kuumuudelta. Itse suoristan hiuksia melko usein ja käytän osiksen suihkutettavaa lämpösuojaa (kampaamoista). Suojia on sekä suihkutettavia, että levitettäviä. Osis maksaa n. 10-15 euroa. Jos haluaa halvempaa, herbinan uusi lämpösuoja on hyvä (levitettävä).
Itsellänikin oli tuo vaihe että suoristin ilman lämpösuojaa ja kihartuivat heti kosteassa ilmassa. hiukseni olivat kareat ja huonokuntoiset kun en käyttänyt oikeita aineita hoitaakseni niitä, joten sinuna ostaisin TRESEMMEN suoristussuihkeen 6-8€ ja jonkin suoristusvoiteen ( Nivea Straight & Easy, Loreal Studio Silk & Gloss straight 5-6€ ) suosittelen Lorealin suoristusvoidetta, ei jätä hiuksiesi juuriin tahmaista ja rasvaista tunnetta jos ei ole kunnolla levitetty. Käytä myös hyviä shampoita ja hoitoaineita, itselleni auttoi paljon jo pelkästään TreSemmen hoitoaine.
Kampaajalla leikkasin hiukseni kerroksittain ( leikkasi saksilla JA veitsellä ) ja eipä tarvitse lakkaa enää kun ei kiharru enää sateessa tai kosteassa ilmassa
Kiitos vinkeistä:D mut siis niinku mistä tota suoristussuihketta voi ostaa? ja minkänäkönen se pullo tai mikä lie pönttö sit on?:D
CHI-suoristus eikä tarvitse enää suoristusrautaa käyttää =)
eiiiii se on kallista eikä mun äiti anna tehä mitään semmosii...
ja miten mun hiukset on voinnu sen jälkeen ko leikkasin ne kerroksittain niin muuttuuu kauheeks käkkäräks??:O ja voiko nää käkkärät johtuu kans jostai shampoosta ja hoitoaineesta ko mun äitillä on kans kauheet käkkärät ja se käyttää jotai semmosiii shampoita ja hoitoaineita kiharoille hiuksille..
Sitä meinasinkin että se vie aikaa suoristaa ( kun olet ne leikannut kerroksittain ). Ja noita hoitoaineita saa ihan perusmarketeista ( mm. Halpa-halli / tai Anttila / ) Suihkun jälkeen hiuksesi ovat kahta kertaa käkkärämmät, mutta suoristettuasi ne eivät enään kuules noin vain kiharrukkaan kosteassa ilmassa(; käytä Shamppoita/hoitoaineita jotka ovat tarkoitettu karheille, vaurioituneille, pörröisille hiuksille ( Damaged and dry hair ).
Tresemmen lämpösuoja on musta puteli, jossa violetilla kirjoitukset, ja semmoinen suihkutettava(:
siis mää en älynny voiko joku ihmeen tresemmen hoitoaine jo silllee vähä suoristaa? :D
Lämpösuojia saat hiusalan-kaupoista yms. Itse käytän silloin tällöin ja minulla on luonnonkiharat, ja ennenkuin rupesin käyttämään lämpösuojaa eli suoristusraudan kuumentajan suojaa hiuksille, niin aina jos oli vähänkin kostea ilma tms, ne menivät tuhannen vitun kiharoille ja se ärsytti tosi paljon. Sitten äitini käski ostaa suojasuihketta ja nää ei mee ees kiharalle nyt ollenkaan vaikka pisaria tuliskin taivaasta. Niin ja tottakai voit sen avulla muotoilla hiuksia ja se antaa jtn vitamiinia samalla hiuksiisi ja pitää ne suorina ja helppoharjattavina 12h ainakin:)
mää ostin semmosen TRESemmé 24 hour body mustan semmose pullon mis on pinkki just semmone korkki mil voi suihkuttaa xDxD ja kai pinkillä ne kirjotukset... ja siin takana luki jtn että pitkäkestoista pitoa ja tuuheutta jopa korkeassa ilmankosteudessa, onko se pullo joku semmone suoristussuihke?:DD
no mulle ei oo menny perille se että missä vaiheessa tätä suojasuihketta pitää laittaa?:d kuiviin hiuksiin vai märkiin? ja missä vaiheessa, sen jälkeen ko on suoristannu vai ennen sitä?:D
lool ei se tresemme juttu auttanu mitää se vaa pahentaa
Tresemmen lämpösuojaa suoristukseen.
Se suojaa hiuksia, kukaan koskaan sanonut että suoristaisi?
Eehhh...Itse meinasin kyllä tätänäin: http://www.google.fi/m/search?site=images&source=mog&hl=fi&gl=fi&client=safari&q=tresemme lämpösuoja#i=13
Märkiin ja kuiviin, ja ennen:) ennen föönausta ja ennen suoristusta:)
emmääää siiit puhunu annna olla
emmää lämpösuojasta puhunu
Lämpösuojia on monenlaisia, sekä hoitavia, että tukea antavia. Jos hiukset helposti imee ilmankosteutta ja pörrööntyy ulkona, tukea antava tuote on usen parempi (esim. Osis flatliner, Shcwartskopf, kampaamoista) Suoristuksen päälle sitten vielä hiuslakkaa. Myös siloittavien tai kosteuttavien shampoo ja hoitoaineiden käyttö on suositeltavaa. Panosta siis myös hiustenhoitoon.
Valitettavasti sadesäälle ei mitään vippaskonstia enää olekaan... kun tukka kastuu, se palaa takaisin omaan muotoonsa. Sateella onkin paras vaihtoehto laittaa pesun jälkeen hiuksiin vaikkapa muotoiluvaahtoa tai muuta tukituotetta, ja puristella latvat kauniille kiharoille antaen niiden kuivua sen jälkeen vapaasti. Haro sitten kuivana kiharat läpi ihan sormin (älä siis söheröitä kammalla) ja anna olla sellaisenaan. Nätti kihara on aina kauniimpi, kuin pörrööntynyt "suoristettu".
Lämpösuojan käyttö on ehdottoman tärkeää kuumien muotoilurautojen kanssa!
jooo mä käytän lämpösuojaavaa-ainetta joka on suihkutettava. Suoristan joka kouluaamu tai usein laitan vain hiukset ponnarille ettei hiukset vaurioittuisi. Ongelma on, että mistä johtuu se kun nuorena hiukseni olivat suorat. Tämän vuosiluokan alussakin hiukseni olivat suorat. Vähitellen hiukseni alkoivat mennä yhä enemmän kikkuralle. Mistä tämä johtuu ? Ja pesen joka päivä hiuksiani ja laita aina Wellan hoitoainetta. Olisiko teillä mitään ideaa miten saisin hiukset takaisin suoriksi ilman suoristusrautaa vai voiko se olla edes mahdollista ? Koska minulla ei ole _todellakaan_ luonnon kiharat....
Murrosiässä minullakin kihartui hiukset. Olet voinut periä vanhemmiltasi luonnonkiharat:)
Hiukset kuivuu kun niitä värjää ja suoristaa yms. Mä en värjää, suorista enkä edes kuivaa hiuksiani hiustenkuivaajalla ja ne on tosi hyväkuntoset.
Vanha ketju, mut mitäpä tuosta! :D
Itselläni on ollut tässä ihan sama homma tuon hiusten kihartumisen kanssa. Minä pövästi pistin hiukset kokonaan pilalle, kun kokemattomuuttani suoristin hiuslakan päälle, ilman lämpösuojaa ja mukavastihan se hiuslakka sitten palo hiuksiin kiinni. :/
Tässä korjatessa asiaa on mennyt jo puolisen vuotta, ja kaikenlaista tökötintä on ostettu ja kokeiltu. Kyllähän tässä nyt parempaan päin ollaan menossa, kun on leikattu kuolleempia hiuksia pois, ja on kaikenlaisia hoitoaineita, syväpuhdistavia, kosteuttavia hiusnaamioita ja sen sellasta. :)
ÄLKÄÄ IKINÄ SUORISTAKO HIUSKALAN PÄÄLLE! Käytäkää AINA lämpösuojaa!